Chcesz przyspieszyć Internet? Zmodyfikuj DNS!

Nieważne, w jaki sposób łączysz się z Internetem. To i tak zbyt wolno. Każdy, niezależnie od tego, czy używa 56-kilobitowego modemu czy najszybszych łączy FiOS, chciałby mieć szybszy dostęp do Sieci. Istnieje prosta metoda na przyspieszenie ładowania się stron WWW - co ważne, skorzystanie z niej nic nie kosztuje. Wystarczy zmienić sposób, w jaki pecet używa DNS, technologii niezbędnej do surfowania po Sieci. To - jak zobaczysz w poniższym artykule - jest znacznie prostsze, niż sądzisz...

Chcesz przyspieszyć Internet? Zmodyfikuj DNS!
Zanim zaczniesz, musisz zapoznać się z podstawami DNS. Gdy wpisujesz w przeglądarce adres taki jak np. www.pcworld.pl, jest on tłumaczony na adres IP, który jest zrozumiały dla podłączonych do sieci serwerów i ruterów. Tak więc gdy napiszesz www.pcworld.pl, serwer DNS dokona zamiany tego adresu na numer 194.69.207.146.

Twój komputer kontaktuje się z serwerami DNS i prosi je o przetłumaczenie adresów na numer IP. Oczywiście komputer, by połączyć się z serwerem DNS, również musi znać jego numer IP. Jest on albo dostarczany na bieżąco przez twojego dostawcę Internetu, albo też wpisywany raz na stałe, podczas konfigurowania połączenia sieciowego.

Jeśli komunikacja z serwerem DNS trwa zbyt długo, albo gdy serwer ten zbyt długo tłumaczy adresy, oczekiwanie na stronę WWW, z którą chcesz się połączyć, będzie trwało dłużej. Tak więc nawet wówczas, gdy masz najszybsze na świecie łącze, komunikacja z Siecią może trochę potrwać.

Jeśli będziesz w stanie przyspieszyć proces tłumaczenia adresów, przyspieszysz surfowanie po Sieci. Pokażemy ci, jak tego dokonać.

Przyspieszanie połączenia za pomocą OpenDNS

Oto najszybszy sposób zmiany sposobu pracy DNS i przyspieszenia łącza: korzystaj z darmowych, superszybkich serwerów DNS udostępnianych przez OpenDNS zamiast DNS-ów swojego providera internetowego. Serwery OpenDNS korzystają z potężnej pamięci cache, w której przechowywane są informacje na temat serwerów na całym świecie. Dostęp do tych danych uzyskasz znacznie szybciej, niż za pomocą serwera DNS swojego providera.

Chcesz przyspieszyć Internet? Zmodyfikuj DNS!

Zmiana adresów serwerów DNS

Jak pokażemy w dalszej części artykułu, serwis oferuje jeszcze wiele innych usług, takich jak np. możliwość tworzenia skrótów w przeglądarce. Dzięki nim możesz adresowi www.pcworld.pl przypisać np. literę "p". Po jej wpisaniu w pasek adresu i naciśnięciu Entera, połączysz się z naszą witryną.

Adres podstawowego serwera OpenDNS to 208.67.222.222, a serwera alternatywnego - 208.67.220.220.

Żeby z nich skorzystać musisz poinformować swój komputer, że chcesz ich używać. W systemie Windows XP naciśnij Start | Ustawienia | Panel sterowania | Połączenia sieciowe. Następnie kliknij prawym klawiszem na swoje połączenie i wybierz "Właściwości". Pojawi się nowe okienko dialogowe.

Lewym klawiszem kliknij na "Protokół internetowy TCP/IP", a następnie naciśnij przycisk "Właściwości". W kolejnym okienku, które zobaczysz, zaznacz opcję "Użyj następujących serwerów DNS". W miejsce "Preferowanego serwera DNS" wpisz 208.67.222.222, a jako "Alternatywny serwer DNS" - 208.67.220.220. Po wpisaniu naciśnij OK, a później Zamknij i jeszcze raz Zamknij. Następnie uruchom ponownie komputer.

Jeśli skonfigurujesz swój komputer tak, by używał OpenDNS, tylko ten komputer będzie z niego korzystał. Jeśli chcesz, by wszystkie maszyny w twojej sieci łączyły się z OpenDNS, możesz odpowiednio skonfigurować ruter. W ten sposób nie będzie trzeba konfigurować każdego komputera z osobna.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: