Chmura czy serwer

Jak przechowywać i udostępniać dane w małych i średnich firmach Serwer czy chmura – takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. Podjęcie przemyślanej decyzji jest bardzo ważne. A każda metoda ma swoje plusy i minusy


Serwer danych w małej bądź średniej wielkości firmie staje się powoli koniecznością. Czasy, gdy można było stawiać sobie pytanie o zasadność takiego rozwiązania bezpowrotnie minęły. Dziś trzeba zastanowić się jedynie nad najbardziej optymalną formą przechowywania, udostępniania i ochrony firmowych plików.

Pierwszą i najważniejszą decyzją, jaką trzeba podjąć, jest wybór filozofii gromadzenia i serwowania danych. Dostępne są dwa kierunki działania. Można skorzystać z usług w chmurze bądź uruchomić własny, lokalny serwer plików. Obydwa rozwiązania mają swoje słabe i mocne strony.

Firma w chmurze

Model cloud computing nie wymaga angażowania prawie żadnego kapitału. Dla niewielkiej firmy to ogromny plus. Nie trzeba bowiem inwestować w odpowiedni komputer i zatrudniać osób posiadających wystarczającą wiedzę do jego konfiguracji, obsługi i zarządzania. Nie istnieją problemy oraz wydatki związane z aktualizacją sprzętu i oprogramowania czy tworzeniem kopii zapasowych. Najprostsze wersje chmury są bezpłatne. Za rozbudowane warianty, oferujące dodatkowe funkcje bądź miejsce do przechowywania plików pobierane są opłaty zależne od czasu używania czy liczby użytkowników.

Trzeba jednak pamiętać, że podstawą cloud computing jest bezawaryjność i stabilność chmury, która zależy jedynie od dostawcy usługi. Nawet chwilowy brak dostępu do danych może spowodować poważne utrudnienia w działaniu korzystającego z chmury przedsiębiorstwa. A przecież nie ma też żadnych gwarancji, że operator nie zawiesi bądź w ogóle nie zlikwiduje serwisu wraz z danymi swoich klientów. Dlatego trzeba wybierać sprawdzone, solidne i szeroko rozpowszechnione oferty, za które pobierane są jednak zwykle opłaty. W rezultacie to, co zostało zaoszczędzone na sprzęcie i jego obsłudze, z czasem zostanie wydane na abonament.

Chmura czy serwer

Strona logowania do ownCloud

Równie istotna jest wydajność i stabilność łącza internetowego. Niedopuszczalne są przerwy i awarie skutkujące brakiem dostępu do danych. Aby efektywnie korzystać z narzędzi cloud computing nie wystarczy zwykły modem. Niezbędne są połączenia szerokopasmowe, co bardzo ważne, oferujące dużą szybkość nie tylko pobierania ale również wysyłania danych. Nie sprawdzą się więc mobilne łącza komórkowe czy nawet niższej jakości połączenia kablowe, które będą miały ujemny wpływ na produktywność pracy.

Na koniec należy rozważyć też kwestię bezpieczeństwa. W końcu ważne dane firmowe powierzane są innej firmie, a przedsiębiorstwo klienta traci nad nimi jakąkolwiek kontrolę i nie ma bezpośredniego wpływu na ich losy.

Lokalna chmura

Korzystając z usług tylu cloud computing trzeba się pogodzić z wyłączeniem spod własnej, kontroli przesyłanych do internetu danych. Po opuszczeniu komputera czy sieci lokalnej przechodzą one pod jurysdykcję firmy oferującej usługę. Mankamentu tego nie mają chmury uruchamiane lokalnie. Nie trzeba korzystać z oferty podmiotów trzecich i dla własnych potrzeb można stworzyć prywatną, lokalną chmurę z dostępem tylko dla osób z określonego kręgu, na przykład pracowników. Aby zrealizować to zadanie nie trzeba nawet ponosić ogromnych nakładów finansowych. Dostępne jest do tego celu bezpłatne oprogramowanie.

Jednym z takich rozwiązań jest ownCloud. Po zainstalowaniu umożliwi dostęp do plików za pomocą przeglądarki bądź protokołu WebDAV. Uniezależnia to dostęp do danych od platform systemowych. WebDAV pozwala także synchronizować pomiędzy różnymi urządzeniami kontakty, kalendarze czy zakładki.

Innym produktem jest SparkleShare. Oprócz standardowych funkcji ułatwia na przykład śledzenie wersji plików i przywracanie ich do dowolnego punktu w przeszłości.

Chmura czy serwer

Dropbox – miejsce do przechowywania plików w internecie


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: