Chrome to nie wszystko - najlepsze przeglądarki alternatywne


Co wybrać?

Przeglądarki internetowe wykorzystywane są na co dzień i ze względu na to, że tak bardzo skupiamy się na konkretnych stronach - przykładowo używając Facebooka, szukając informacji w Google.pl, czy odpowiadając na e-maile w webowym kliencie takim jak Outlook.com - zapominamy, że na wrażenia z przeglądania internetu duży wpływ ma też sama przeglądarka.

W Polsce, według badań gemiusRanking, najczęściej używane są obecnie dwie przeglądarki: Chrome (ok. 30 proc.) oraz Firefox (ok. 24 proc.). Pozostałe miejsca są okupowane przez takie aplikacje jak Opera czy IE, ale są to już niewielkie udziały procentowe. Uważamy, że warto sprawdzić również inne przeglądarki, zwłaszcza jeśli nie jesteś zagorzałym fanem żadnej z nich i dopuszczasz możliwość przesiadki. Może się okazać, że inna, mniej znana przeglądarka, będzie bardziej dopasowana do twoich potrzeb, zapewniając wyższą wydajność i dostęp do przydatnych funkcji. Szczegółowe rekomendacje zamieściliśmy w ramkach "Wyniki testów" oraz - w przypadku osób ceniących prywatność i anonimowość - "Przeglądarka fana prywatności".

Wyniki testów

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie wyniki benchmarków, zwycięzcą testu jest Firefox, uzyskując wysokie wyniki wydajnościowe (Peacekeeper, Browsermark), jak również dobrze radząc sobie w testach JavaScript. Nie polecamy jednak Firefoksa osobom, które chcą pracować na wielu kartach otwartych jednocześnie - domyślnie skonfigurowana przeglądarka wyświetli wiele kart, ale będzie działać wolno i zacinać się przy przewijaniu stron. Firefox wypadł też najsłabiej w teście sprawdzającym bezpieczeństwo Browserscope, uzyskując wynik 13/17, czyli tak samo jak przeciętna aplikacja K-Meleon. Nie udało się też przekroczyć liczby 500 w teście standardów HTML5. Wszystko to sprawia, że Firefox uzyskał końcową ocenę 8/10.

Użytkownikom zaawansowanym najbardziej polecamy przeglądarkę Maxthon Cloud Browser (Wybór redakcji). Przede wszystkim najlepiej poradziła sobie z obsługą wielu kart - po uruchomieniu wszystkich 25. kart aplikacja działała płynnie, a przełączanie pomiędzy kartami i przewijanie stron odbywało się bez "zacięć". Przeglądarka jest też wydajna, co potwierdzają wyniki z Peacekeeper i Browsermark, a ponadto zawiera wiele przydatnych funkcji dla wymagających użytkowników.

Musimy również wyjaśnić, że Safari w wersji dla Windows nie sprawdza się tak dobrze, jak na komputerach Apple Mac, dlatego wyniki tej aplikacji są bardzo słabe, co jednak nie zmienia faktu, że w środowisku Mac spisuje się ona bardzo dobrze.

Na wyróżnienie zasługuje przeglądarka Epic Privacy Browser (PC World Poleca). Jest nie tylko wydajna, ale też doskonale radzi sobie z obsługą wielu kart - w naszym teście działała bardzo płynnie i bez opóźnień. Co więcej, aplikacja zawiera wiele przydatnych rozwiązań zabezpieczających, dobrze wypadła w teście HTML5 oraz uzyskała znakomity wynik w teście sprawdzającym bezpieczeństwo Browserscope - 16/17. Jeżeli zamiast wielu zaawansowanych funkcji bardziej cenisz sobie prywatność, a jednocześnie chcesz używać przeglądarki, która dobrze radzi sobie z obsługą wielu kart, Epic będzie dobrym wyborem.

Testy

Chrome to nie wszystko - najlepsze przeglądarki alternatywne

Test przeglądarek - cz. 1

Chrome to nie wszystko - najlepsze przeglądarki alternatywne

Test przeglądarek - cz. 2

Jak testowaliśmy

Wszystkie przeglądarki zainstalowaliśmy w najnowszej dostępnej wersji oraz używaliśmy ich domyślnych ustawień, bez instalowania jakichkolwiek rozszerzeń.

Konfiguracja testowa

Procesor: Intel Core i5 3320M (2,60 GHz, 2 rdzenie)

Pamięć RAM: 8 GB DDR3

Dysk: 180 GB SSD

Karta graficzna: Intel HD Graphics 4000

Rozdzielczość: 1920 x 1200

Łącze internetowe: TVK Internet 100 Mbps

Komputer pracował na systemie Windows 8.1 Pro ze wszystkimi zainstalowanymi aktualizacjami. Ustawiony był tryb zasilania "Wysoka wydajność".