Chroń swój system


Jeśli nie Notatnik, to co?

Chociaż Notatnik został znacznie ulepszony w stosunku do swej pierwotnej wersji, wciąż brakuje mu funkcji wyszukiwania i zamiany ciągów znaków oraz, co ważniejsze, nie może sobie poradzić z plikami większymi niż 45KB. Pojawiło się już wiele programów, mających zdetronizować Notatnik jako podstawowy edytor plików tekstowych.

Jednym z takich programów jest EditPad. Nie obciążają go ograniczenia Notatnika, a ma kilka dodatkowych funkcji - zamianę liter (małe - wielkie), zamianę spacji na znaki tabulatury (i odwrotnie), zapisywanie plików jako wiadomości elektronicznych... Opłata za program nie jest wygórowana - należy wysłać kartkę pocztową (tradycyjną) pod adres autora EditPada. EditPad można pobrać z naszej strony WWW (www.pcworld.pl/ftp) lub ze strony autora: www.jqsoft.com.

Backup systemu

Jeśli plik zawierający kopię systemu jest zbyt duży, wykorzystaj program FileSplitter, aby podzielić go na odpowiednio małe części.

Jeśli plik zawierający kopię systemu jest zbyt duży, wykorzystaj program FileSplitter, aby podzielić go na odpowiednio małe części.

Gdy system Windows definitywnie odmawia współpracy, a niestety zdarza się to w najbardziej nieodpowiednich momentach, reanimacja systemu może się powieść, ale najgorszej ewentualności (czyli ponownej instalacji systemu) nie można wykluczyć. Nikomu nie trzeba chyba przypominać o konieczności regularnego tworzenia aktualnych kopii bezpieczeństwa danych - dokumentów, projektów itd. Warto także zastanowić się nad utworzeniem kopii systemu - łącznie z aplikacjami - z której później można szybko odtworzyć stan sprzed awarii. Do przechowywania tego typu kopii można użyć krążka CD-R, CD-RW, dyskietki ZIP lub innego nośnika o dużej pojemności. Kopia systemu nie będzie zawierać dokumentów i danych te powinny być archiwizowane oddzielnie i znacznie częściej - w przeciwnym wypadku po restauracji uszkodzonego systemu możemy ujrzeć na dysku dokumenty w wersjach sprzed np. pół roku.

Do przygotowania kopii zapasowej najlepiej użyć jednego z wielu dostępnych programów - sposób "na piechotę" jest żmudny i łatwo wtedy o pomyłkę.

Odpowiedniego programu nie trzeba szukać daleko - można wykorzystać Kopię zapasową, narzędzie znajdujące się na krążku instalacyjnym Windows 98. Włóż krążek do napędu, a gdy pojawi się okno powitalne, kliknij Dodaj / Usuń programy. Przejdź na kartę Instalator systemu Windows i kliknij opcję Narzędzia systemowe. Zaznacz po-zycję Kopia zapasowa, kliknij OK, a następnie Zastosuj. Teraz można już przejść do tworzenia kopii. Wybierz Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Kopia zapasowa. Na pierwsze pytanie dotyczące nowego urządzenia, odpowiedz Nie. Teraz zaznacz opcję Utwórz nowe zadanie kopii zapasowej i kliknij przycisk OK. Zostanie uruchomiony Kreator kopii zapasowych - wybierz opcję Wykonaj kopię zapasową wybranych plików, folderów i dysków i kliknij przycisk Dalej. W tej chwili powinny zostać zaznaczone pliki i foldery, które chcesz archiwizować, chociaż wygodniej jest wybrać elementy, które archiwizowane nie będą, np. zaznacz dysk C, kliknij znaczek "+", a następnie usuń zaznaczenie tych elementów, które nie powinny znaleźć się w kopii zapasowej. Będą to z pewnością C:\Moje Dokumenty, C:\Windows\Dane aplikacji, C:\Windows\Ulubione i pliki z rozszerzeniem PST (wszystkie te pozycje należy i tak archiwizowane codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu). Można także nie tworzyć kopii zapasowej folderów C:\Windows\Temporary Internet Files, C:\Windows\Temp i C:\Windows\Historia.

Po zakończeniu wybierania kliknij Dalej, zaznacz opcję Wszystkie wybrane pliki, ponownie kliknij przycisk Dalej. Teraz nadszedł czas, aby wybrać miejsce, w którym będziesz przechowywać kopię systemu. Jeżeli wybierzesz napęd CD-R lub CD-RW, musisz liczyć się z tym, że większości przypadków nie jest możliwe proste kopiowanie plików na nośniki CD-R i CD-RW - konieczne jest użycie specjalnych programów. Niektóre napędy, np. z dołączonym oprogra- mowaniem DirectCD, pozwalają kopiować pliki na krążek tak, jakby było to zwykłe kopiowanie między dyskami twardymi. Jeśli umieszczenie danych na krążku wymaga użycia programu do wypalania płyt, wybierz tymczasową lokalizację kopii zapasowej na jednym z twardych dysków. Kliknij przycisk Dalej. W kolejnym, przedostatnim już oknie zaznacz obie opcje, kliknij Dalej, wpisz nazwę kopii i kliknij przycisk Rozpocznij.

Kopia zapasowa tworzona jest automatycznie, nie należy jednak na długo opuszczać komputera podczas trwania tej procedury - mogą pojawiać się okna z pytaniami, na które trzeba odpowiedzieć (oczywiście, że chcesz umieścić w kopii zapasowej pliki Rejestru). Gdy docelowy dysk okaże się za mały, zostaniesz poproszony o włożenie następnego. Jeśli tworzony plik będzie następnie wypalany na krążku za pomocą oddzielnego programu, można wcześniej pociąć plik na kawałki (np. wielkości 645 MB), odpowiedni do tego celu będzie bezpłatny program FileSplitter, do pobrania z naszej strony WWW (www.pcworld.pl/ftp) lub ze strony autora (members.xoom.com/mbjorklu/file_splitter).

Po utworzeniu kopii zapasowej należy się jeszcze zaopatrzyć się w dyskietkę startową. O jej tworzeniu pisaliśmy już w PCWK Plus kilkakrotnie, a więc tym razem tylko krótkie przypomnienie (Windows 98):

Przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania | Dodaj | Usuń programy na kartę Dysk startowy.

Kliknij przycisk Utwórz dysk.####

Postępuj zgodnie z poleceniami w oknach dialogowych.

Tworzenie dyskietki startowej w Windows 95 jest nieco bardziej skomplikowane - dokładny opis, krok po kroku, można znaleźć w PCWK Plus 11/1999.

Gdy nastąpi awaria, należy ponownie zainstalować "czysty" system Windows (ale razem z programem Kopia zapasowa) i sterowniki do napędu użytego podczas tworzenia kopii zapasowej. Teraz można już odtworzyć kształt systemu sprzed awarii.