Chudsze Windows to szybsze Windows

Chcesz przyspieszyć działanie Windows? Wyłącz zbędne usługi i funkcje systemu operacyjnego.


System Windows potrafi wiele. Czy więcej niż inne, konkurencyjne systemy, np. Ubuntu czy Mac OS X? Czy jest prostszy w obsłudze? Są to pytania kontrowersyjne, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest to, że Windows wyposażono w cały zasób funkcji, mechanizmów i usług, który w większości przypadków do bezproblemowej pracy czy rozrywki jest zupełnie niepotrzebny.

Przede wszystkim, system nie musi wyglądać ładnie, aby spełniał swoje zadania. Producent przewidział to, umożliwiając wyłączenie niepotrzebnych fajerwerków graficznego interfejsu użytkownika, z Aero na czele.

Okno dialogowe właściwości systemu

Dobrze znane każdemu użytkownikowi okno zapewnia dostęp do menedżera urządzeń, mechanizmu przywracania systemu czy ustawień aktualizacji.

W systemach Vista i Windows 7 okno dialogowe wyświetlisz otwierając menu Start, klikając prawym przyciskiem myszy Komputer i wybierając Właściwości. W domyślnym menu Start w Windows XP kliknij prawym przyciskiem na ikonie Mój komputer.

Możesz też wpisać w polu Uruchom/Wyszukaj polecenie sysdm.cpl i wcisnąć Enter.

W oknie właściwości systemu kliknij zakładkę Zaawansowane i w polu Wydajność kliknij przycisk Ustawienia. Możesz ręcznie wyłączyć funkcje takie jak "gładkie przewijanie pól list" czy "wizualne style okien i przycisków" odznaczając przyporządkowane im pola wyboru lub automatycznie je dezaktywować, zaznaczając pole wyboru Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności.

Wyłączenie raportowania o błędach w Windows XP

Jak zapewne zdążyłeś już zauważyć, kiedy system lub zainstalowany w nim program ulegnie awarii, uruchamia się narzędzie raportowania, proponujące przesłanie informacji o błędzie do Microsoftu. Teoretycznie raporty te powinny pomagać producentowi w identyfikacji błędów i zapobieganiu im w przyszłych wersjach Windows. W praktyce - czy kiedykolwiek wysłałeś taki raport?

Aby wyłączyć mechanizm raportów, w oknie właściwości systemu na zakładce Zaawansowane kliknij przycisk Raportowanie błędów i zaznacz opcję Wyłącz raportowanie błędów (można zostawić aktywną funkcję powiadamiania w wypadku wystąpienia błędów krytycznych).

Pomoc zdalna

"Dzięki Pomocy zdalnej twój przyjaciel może łatwo połączyć się z tym komputerem z innego komputera z uruchomionym zgodnym systemem operacyjnym, takim jak Microsoft Windows XP i zademonstrować, jak rozwiązać problem" - informuje Microsoft w centrum obsługi technicznej odnośnie funkcji zdalnej pomocy. Jeśli problemy z systemem wolisz rozwiązywać samodzielnie, korzystając z porad lub for internetowych, nie ma żadnego uzasadnienia dla utrzymywania aktywnej funkcji zdalnej pomocy.

W oknie właściwości systemu otwórz zakładkę Zdalny i odznacz pole wyboru Zezwalaj na wysyłanie zaproszeń Pomocy zdalnej (Windows XP)/ Zezwalaj na połączenia pomocy zdalnej z tym komputerem (Windows Vista/7).