Ciepło szkodzi laptopowi

Zbliżają się letnie upały. Dzisiejsze porady pozwolą Wam ustrzec się przed przegrzaniem komputera przenośnego. Są proste, ale warto o nich pamiętać.

Wiele tanich notebooków ma kiepsko zaprojektowane kanały powietrzne. Wystarczy defragmentacja dysku twardego lub kopiowanie danych z CD, by temperatura we wnętrzu komputera niebezpiecznie się podniosła. Dlatego należy zwracać uwagę, żeby otwory wentylacyjne zawsze były odsłonięte - należy unikać pracy z laptopem trzymanym na nogach albo postawionym na miękkiej serwecie.

Warto też zwrócić uwagę, czy na radiatorze procesora (srebrne lub miedziane żeberka widoczne wewnątrz komputera) nie zgromadził się kurz; jeśli tak, przed wakacjami powinniśmy go wydmuchać.

Zobacz również:

Uwaga na koty!

I coś jeszcze: kiedy siedzimy przy laptopie, zwróćmy uwagę, czy otworów wentylacyjnych nie zasłania wylegujący się przy nich kot. Zwierzęta te bowiem zwykle tak się układają, że nie może być mowy o prawidłowej wentylacji. Przegrzewający się notebook szybko utraci stabilność, a poważniejszą awarię odczujemy bardzo boleśnie: najprawdopodobniej unieruchomi ona nasz dysk twardy.