Co grozi twojej komórce?


Wirusowy biznes

Co grozi twojej komórce?

Zarażenie wirusem następuje często po instalacji oprogramowania nieznanego pochodzenia (źródło: Kaspersky Lab).

Główną motywacją rozwoju szkodliwego oprogramowania są pieniądze. Coraz powszechniejszą cechą złośliwych programów jest wysyłanie wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie (np. Trojan-SMS.Python.Flocker). Według firmy Kaspersky, obecnie taką funkcję posiada 35% szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych. Tego rodzaju wirusy coraz częściej pojawiają się w takich krajach, jak Indie, Indonezja lub Rosja, gdzie - wbrew pozorom - z mobilnego Internetu korzysta duża liczba użytkowników.

Dochodowe są również kradzieże danych. W Indiach użytkownicy otrzymywali wiadomości z prośbą o zadzwonienie na przekazany numer w celu potwierdzenia transakcji. Automatyczna sekretarka prosiła o podanie różnego rodzaju danych osobowych. Pozyskane w ten sposób dane mogą posłużyć do kradzieży tożsamości.

Zobacz również:

  • Cztery rozszerzenia do Edge i Chrome, których warto używać!
  • Apple Watch Series 7 - wszystko co wiemy tuż po premierze [24.09.2021]
  • Wirus Nipah zabija. Czy grozi nam kolejna pandemia?

Będzie tylko gorzej

Dalszy rozwój szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych wydaje się być nieunikniony. Nowe wersje wirusów i trojanów będą mogły zostać wyposażone w nowe funkcje, jak np. szpiegowanie użytkowników za pomocą mikrofonu, kamery czy wbudowanego modułu GPS. Coraz głośniej mówi się także o wykorzystywaniu telefonów do obsługi płatności, co może znacznie zwiększyć zainteresowanie twórców wirusów mobilnymi systemami.

Z pewnością zagrożenie wzrośnie w przypadku zdobycia pozycji lidera przez jeden z mobilnych systemów operacyjnych. Warto zatem mieć się na baczności, nawet gdy na telefon przyjdzie niepozorna wiadomość MMS od znajomego.

Mobilne programy antywirusowe:

Obecnie każdy liczący się producent oprogramowania antywirusowego oferuje mobilne wersje swoich czołowych aplikacji. Są one z reguły dostępne na systemy Symbian S60 i Windows Mobile.

BullGuard Mobile Antivirus 2.0

Systemy operacyjne: Symbian, Windows Mobile

Fortinet Mobile Security

Systemy operacyjne: Symbian, Windows Mobile

Trend Micro Mobile Security 5.1

Systemy operacyjne: Symbian, Windows Mobile