Co jeśli nie Android? Systemy operacyjne dla "komórek"


WP7: ekran startowy

WP7: ekran startowy

Windows Phone 7

Nokia zdecydowała w lutym 2011 r., że jej kolejne smartfony nie będą już korzystać z Symbiana, lecz z systemu Microsoft. Windows Phone 7 ma pomóc obu korporacjom w pościgu za Apple i Google na mobilnym rynku.

Windows na "komórkę" to m.in. w pełni zintegrowana z systemem usługa Live. Można dzięki niej korzystać z serwisów społecznościowych, a także zarządzać pocztą i udostępniać zdjęcia i pliki w Internecie. System korzysta też z innych firmowych usług. Najważniejsze z nich to dysk sieciowy SkyDrive do przechowywania danych, Xbox Live dla graczy i odtwarzacz Zune, który niestety ma bardzo ograniczoną funkcjonalność w naszym kraju.

Windows Phone 7 ma jeszcze sporo słabych stron i niedoróbek. Brak choćby sprawnej funkcji Kopiuj-wklej, obsługi zewnętrznych kart pamięci i wielozadaniowości. Podobno ma się to zmienić jeszcze w tym roku, jednak Microsoft stroni od podawania dokładnej daty dla swojej dużej aktualizacji systemu.

Inne systemy

Świat smartfonów i tabletów to nie tylko trzy lub cztery systemy. Do ciekawych alternatyw należy choćby BlackBerry OS, z którego korzystają urządzenia firmy Research In Motion (RIM). Choć nie zdobył on na razie uznania w Polsce, BB jest jednym z systemów najchętniej używanych w światowym biznesie. To właśnie on jako pierwszy wśród "komórek" skupił się na wiadomościach e-mail i stałej łączności z Siecią.

BlackBerry: ekran startowy

BlackBerry: ekran startowy

Interesująco wygląda także Bada OS, nazywany czasem mini-androidem. Mobilny system operacyjny firmy Samsung korzysta z jądra Linux, podobnie jak Android. Posiada także największe zalety konkurenta - prostotę obsługi, intuicyjność i możliwość personalizacji. Główne minusy to brak wspierających usług w chmurze (patrz: Usługi Google) oraz bardzo mała liczba aplikacji.