Co jeśli nie Android? Systemy operacyjne dla "komórek"
-
- 14.06.2011, godz. 11:20
Mobilna konkurencja jest bardzo silna. W przeciwieństwie do pecetów, gdzie od lat króluje Windows, dla smartfonów istnieje wiele systemów, z czego aż cztery zaliczają się do ścisłej czołówki.
Choć nie zgodziłby się z tym szef naszego serwisu o Androidzie, nie każdy musi lubić system operacyjny od Google. Jak się okazuje, smartfon z Androidem można z powodzeniem zastąpić produktami Apple, Microsoftu czy Nokii i RIM. Swoje zalety i wady mają iOS, Symbian, WP7, jak i Android. Czy można jednak obiektywnie stwierdzić, który z nich jest najlepszy?

iOS: ekran startowy
Apple iOS
Na początku był iPhone... zaczynają opowieść o smartfonach miłośnicy Apple. Wraz z przełomowym urządzeniem na rynku pojawił się mobilny system operacyjny dziś znany jako iOS. Zaskakujące było, że wszystkie funkcje w telefonie można uruchomić z pomocą tzw. multidotyku. Przykładowo, aby powiększyć zdjęcie wystarczyło odtąd przyłożyć i rozsunąć na ekranie dwa palce.
Zobacz również:
Gdyby opisać iOS jednym słowem, brzmiałoby ono: profesjonalizm. System nie posiada co prawda obsługi Flasha, wielozadaniowości czy widżetów, a mimo to można nazwać go "komórkowym" Mercedesem. Kupując urządzenie takie jak iPhone czy iPad mamy pewność, że będzie ono wydajne, stabilne i bardzo intuicyjne w obsłudze.
Z drugiej strony, urządzenia z iOS są po prostu drogie, a przy tym brak im części przydatnych funkcji, takich jak łączność HDMI i dodatkowe pulpity. System umożliwia wgrywanie piosenek wyłącznie z pomocą iTunes, co także może przeszkadzać.
Zobacz też: Macworld.pl na Facebooku
Symbian^3
Klienci biznesowi bardzo cenią sobie Symbiana. Mobilny system wyposażono m.in. w obsługę Microsoft Exchange i możliwość korzystania z firmowej sieci VPN. Dzięki zewnętrznym aplikacjom, platforma radzi sobie z edycją dokumentów Office, a także nagrywaniem i odtwarzaniem wideo.
Symbian nie jest tak rozbudowany graficznie jak Android czy iOS. Posiada jednak mnóstwo opcji, a w tym doskonałą nawigację GPS, obsługę menedżera plików, wsparcie dla HDMI i pełny multitasking. Najważniejsze wady systemu to jego powolne działanie i częste problemy z wydajnością.
Zainteresowani tym systemem mogą przyjrzeć się bogatej ofercie Nokii. Swoje smartfony z Symbianem wyprodukowały także BenQ, LG, Motorola i Sony Ericsson.

Symbian^3