Co to format FLAC?

W grupach dyskusyjnych trafiasz często na pliki z rozszerzeniem FLAC. W systemie Windows brakuje domyślnie kodeka umożliwiającego odtwarzanie utworów tego rodzaju. Nie jest to możliwe np. za pomocą Windows Media Playera. Przeczytaj, czym jest format FLAC i jak obsługiwać pliki tego typu.

FLAC to akronim od Free Lossless Audio Codec. Jak wskazuje nazwa, jest to bezpłatny (tworzony na licencji Open Source) kodek specjalizujący się w przetwarzaniu strumieni audio, które kompresuje bezstratnie - czyli bez utraty jakości względem oryginału. Pliki FLAC zajmują średnio o połowę mniej miejsca niż nieskompresowany utwór w formacie WAV - niekiedy nawet jeszcze mniej. Mimo to, pliki FLAC pochłaniają i tak znacznie więcej miejsca niż stratne formaty takie jak MP3 czy WMA.

Utworów FLAC można słuchać za pomocą wielu bezpłatnych odtwarzaczy software'owych - np. Winampa (http://www.winamp.com, rozmiar pliku: ok. 8,2 MB) lub Mplayera (http://mpui.sourceforge.net, rozmiar pliku: ok. 3,45 MB).

Jeśli przeszkadza ci rozmiar plików FLAC lub zechcesz je skonwertować na inny format obsługiwany przez twój odtwarzacz (np. MP3 lub WAV), możesz to zrobić za pomocą bezpłatnych narzędzi.

1. Program Winamp potrafi zapisać każdy odtwarzany utwór w postaci pliku WAV. Przywołaj menu podręczne i kliknij w nim Options | Preferences. Rozwiń gałąź Plug-ins | Output, a następnie zaznacz opcję Nullsoft Disk Writer. Teraz kliknij przycisk i poprzez Directory wybierz żądany katalog, w którym zostaną umieszczone pliki WAV. Na koniec dodaj żądane pliki FLAC do listy odtwarzania i zainicjuj odtwarzanie. Gotowe pliki WAV możesz nagrać na krążek Audio CD za pomocą niemalże każdego programu nagrywającego lub skonwertować do formatu MP3 (patrz dalej).

2. Do skonwertowania plików WAV na format MP3 możesz użyć np. bezpłatnego narzędzia CDex (http://cdexos.sourceforge.net, rozmiar pliku: 2,3 MB). Stosowną funkcję znajdziesz w menu Convert. Poziom kompresji, a więc jakość dźwięku w plikach ustawisz w menu Options. Z witryny autora możesz również pobrać nakładkę spolszczającą interfejs programu CDex.


Zobacz również