Co to jest LTE? Technologia LTE w praktyce

Usługi LTE w Polsce oferowane są komercyjnie od 2011 roku. Obecnie świadczą je prawie wszyscy operatorzy komórkowi na naszym rynku. Jednocześnie zasięg sieci LTE, początkowo bardzo ograniczony, obejmuje coraz więcej liczby miejscowości. Także oferowane prędkości sięga już 150 Mb/s. Poszukując oferty dostępu do internetu, warto wiedzieć co to jest LTE.


LTE to skrót od angielskiej nazwy Long Term Evolution, co w wolnym tłumaczeniu oznacza długoterminową ewolucję sieci komórkowych, której celem jest integracja wielu szczegółowych rozwiązań technicznych w jedną technologię. Docelowo będzie to po prostu 4G, gdy oferowane prędkość sięgnie 1 Gb/s.

Technologia LTE została zestandaryzowana i podobnie jak GSM na całym świecie działa tak samo, dzięki czemu jest chętnie stosowana przez operatorów komórkowych jako uzupełnienie oferowanych dotąd usług 2G i 3G.

Zobacz również:

  • Najlepsze kamerki internetowe do 100 zł - przegląd najlepszych propozycji

W ramach LTE rozwinięto szereg rozwiązań, które dla użytkownika końcowego umożliwiają osiągnięcie prędkości nawet do 300 Mb/s. Jednocześnie twórcy LTE pomyśleli także o operatorach. Przede wszystkim możliwe jest wykorzystanie posiadanych już częstotliwości, co pozwala na szybkie uruchomienie sieci bez skomplikowanego procesu uzyskiwania nowych koncesji. Jednocześnie zwiększa się pojemność sieci i możliwość lepszego zarządzania jej zasobami tak, aby dostosować się do potrzeb użytkowników.

Niestety, jak zawsze w wypadku nowych rozwiązań korzystanie z LTE wymaga całkiem nowego sprzętu. Początkowo wybór był ograniczony do jednego modemu, jednak w ciągu ostatnich dwóch lat na rynku pojawiło się dużo modemów, routerów mobilnych i stacjonarnych, a nawet smartfonów z wbudowanymi modemami LTE. Problemem nie jest już brak urządzeń, a często zbyt szeroka oferta sprzętu.

LTE - co to jest i do czego służy?

Przede wszystkim jest to technologia stworzona z myślą o szybkim przesyłaniu danych. W odróżnieniu od sieci 2G i 3G nie pozwala na realizowanie zwykłych rozmów głosowych. Operatorzy w Polsce zgodnie stosują proste rozwiązanie tej kwestii – jeżeli telefon z obsługą LTE pracuje w sieci w trybie LTE i pojawi się potrzeba nawiązania połączenia głosowego – moduł komunikacyjny przełączy się w tryb 3G lub 2G. Następnie po zakończeniu rozmowy telefon powróci do trybu LTE, jeżeli będzie taka możliwość.

Zatem zastosowanie LTE w telefonach jest w zasadzie ograniczone do internetu - może przyśpieszyć pobieranie i wysyłanie danych, natomiast nie ma żadnego wpływu na tradycyjne rozmowy głosowe.

Dla kogo LTE

Grupa odbiorców LTE jest bardzo szeroka, ale technologia ta jest najatrakcyjniejsza dla osób mieszkających tam, gdzie nie można liczyć na szybkie łącza internetowe w ramach infrastruktury sieci kablowych i jest często na obrzeżach miast.

Druga grupa zainteresowanych to osoby pracujące w ruchu, które cały czas potrzebują dostępu do internetu, przebywają zwykle w granicach miast i często przesyłają większe ilości danych.

Co to jest LTE? Technologia LTE w praktyce

Samsung Galaxy Note 3 – flagowy model występujący w wersji standardowej N9000 i z obsługą LTE N9005

Oczywiście LTE przyda się każdemu, kto chce mieć szybki dostęp do internetu w domu i na mieście oraz w pracy.

Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w wypadku wszystkich ofert operatorów komórkowych obowiązują miesięczne limity pobierania i wysłania danych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: