Co to jest "abandonware"?

"Abandonware" to określenie, które w miażdżącej ilości przypadków dotyczy gier komputerowych, a programy tego typu to praktycznie bezużyteczne dziś starocie. Co oznacza ten typ licencji?

"Abandon" to w języku angielskim słowo oznaczające "porzucenie", "opuszczenie" lub też "pozostawienie". Druga część - czyli "ware" - to skrót od "software", czyli "oprogramowanie". Po polsku można by to przetłumaczyć jako "porzucone aplikacje" i dość dobrze oddałoby to sens tego terminu. Mamy tu bowiem do czynienia z grami i programami, które ich twórcy przestali rozwijać, udostępniając za darmo dla każdego, kto tylko chce je pobrać i używać. Czym zatem różnią się od klasycznego "freeware"? O ile darmowe programy są cały czas rozwijane i ulepszane (czego na naszym portalu przykładów cała masa, choćby przeglądarki internetowe, aplikacje graficzne czy muzyczne), o tyle twórcy abandonware nie zamierzają już czegokolwiek ze swoimi produkcjami robić.

Co to jest "abandonware"?

SimCity - abandonware

Czasem także zdarza się, że studio, które wypuściło na świat dany program, przestaje istnieć, a kwestia prawa autorskich jest nieuregulowana. Może się też zdarzyć, że autor/autorzy danej produkcji decydują się pozostawić ją w ten sposób, uznając za ukończoną i/lub nie wartą dalszych prac. W przypadku gier komputerowych ma to dwa dość pozytywne aspekty. Pierwszy - gracze mogą w każdej chwili pobrać pełną wersję danej produkcji bez żadnych kosztów. W Internecie znajdziemy wiele wyspecjalizowanych w magazynowaniu tego typu gier stron, na których znajdziemy zarówno Ultimę II z 1983 roku, jak i Warcrafta II z 1995.

Zobacz również:

  • Jak uruchomić klasyczne gry na iPhone? Instalacja emulatora na iOS [PORADNIK]
Co to jest "abandonware"?

Ultima 2

Drugim pozytywnym aspektem porzucenia gier jest fakt, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać ich odświeżenia, czyli stworzyć remake bez ubiegania się o zgodę twórcy oryginału. Tu również możemy napotkać wyspecjalizowane w tego typu produkcjach witryny, gdzie można pobrać odnowione wersje takich hitów sprzed lat jak choćby Bruce Lee czy Oli's Well (dużo z nich znajduje się w naszym dziale z grami, zapraszamy).

Uwaga - nie należy kojarzyć WSZYSTKICH starych tytułów z abandonware, ponieważ niektóre produkcje wciąż objęte są prawami autorskimi, np. szalenie popularne na początku lat 90-tych tytuły LucasArts czy BioWare.

Co to jest "abandonware"?

The Secret of Monkey Island

Oficjalnie termin "abandonware" pojawił się w 1996 roku, gdy Peter Ringering, prowadzący stronę poświęconą starym grom odnalazł w raczkującej sieci podobne witryny. Po kontakcie z ich właścicielami utworzyli wspólnie Abandonware Ring. Na skutek przepisów prawnych jego działalność została zawieszona, ale szybko powstały kolejne strony z porzuconym oprogramowaniem.