Co to jest "adware"?

Większość użytkowników w Polsce używa oprogramowania "adware", choć... nie zawsze o tym wie. Trudno się jednak dziwić, ponieważ między "freeware" a "adware" jest pewna niewielka granica.

Wspomniane na wstępie oprogramowanie "adware" przejawia się w obecności zainstalowanego w systemie komunikatora Gadu-Gadu. Choć wszędzie na forach i blogach słychać narzekania, że wersja 10 to już zbytnie przeładowanie aplikacji niepotrzebnymi rzeczami, to jednak mimo tego większość osób albo nie chce się "przesiąść" na inny komunikator, albo nie może się zdecydować na zmianę. Gadu-Gadu to doskonały przykład "adware", czyli programu, który otrzymujemy całkowicie za darmo, jednak pod warunkiem oglądania pojawiających się w nim reklam - to właśnie ta granica oddzielająca je od "freeware". W GG okienko z tego typu treścią wyskakuje zaraz przy starcie, w wersji 11 reklamy pojawiają się na również na górze komunikatora i towarzyszą nam przez cały czas używania go.

GG 11

GG 11

Istnieją także aplikacje "adware", które pokazują reklamy w bardziej "inwazyjny" sposób. Wiele z nich ma opcję usunięcia elementów reklamowych, ale w zamian za uiszczenie wymaganej opłaty. Oprogramowanie rozpowszechniane jako "adware" nie ma udostępnionego kodu źródłowego i trzeba zauważyć, że nie jest specjalnie popularne na świecie. Powodem tego jest fakt, że bardzo często w elementach reklamowych zawarte są moduły pozwalające szpiegować użytkownika. Zakres tego działania może być różnoraki - od informacji o IP po historię odwiedzanych stron. Powstało wiele specjalistycznych aplikacji do wyłapywania tego typu szpiegów, jak choćby darmowy Ad-Aware.

Nie popadajmy jednak w panikę - nie każdy adware to szpieg, a jeśli reklamy są wyświetlane dyskretnie, ich obecność jest dość niewielką ceną za pełną wersję funkcjonalnego i praktycznego programu.


Zobacz również