Co to jest "demo"?

Wiele możliwych do pobrania z Internetu aplikacji określanych jest jako wersja "demo". Czego można spodziewać się po tego typu edycji?

"Demo" to skrót od "demonstration". W ich przypadku mamy do czynienia z wydaniami demonstracyjnymi, które pozwalają na ocenienie, czy warto zainwestować w pełną wersję. Najczęściej spotykamy wersje demo gier komputerowych. Tego typu edycje komercyjnych tytułów przedstawiają zazwyczaj sam początek rozgrywki, pozwalając graczom na przetestowanie sterowania, gameplaya, czy też ocenienie wykonania audiowizualnego. Na przykład gry platformowe w wersjach demo przedstawiają pierwszy poziom rozgrywki, strategiczne - pierwsze misje kampanii, sportowe pozwalają na jeden wyścig czy też mecz, itp. Są także dema czasowe, które spotyka się przeważnie w grach logicznych - są to wersje przypominające wydania trial, jednak o ile w przypadku aplikacji mamy kilka-kilkanaście dni na jej przetestowanie, to gry prezentowane w ten sposób mają ścisły limit czasowy, np. 60 minut. Po wygaśnięciu tego czasu gra przestaje działać.

Co to jest "demo"?

Demo

W przypadku programów spotykamy częsciej wersje "trial", jednak zdarza się sporo wydań demonstracyjnych. Charakteryzuje je ograniczenie funkcjonalności, na przykład w przypadku bazy danych firmy możemy dodać tylko organiczoną ilość kontrahentów, program graficzny dodaje do tworzonego obrazka automatycznie napis, że korzysta się z wersji demo, itp.

Warto też zauwazyć, że niegdyś popularne było tworzenie dem przez grupy informatyków. Nie były to aplikacje ani też gry, a najczęściej animacje połączone z muzyką lub proste przedstawienia interaktywne. Ich celem było zaprezentowanie umiejętności należących do danej grupy programistów i muzyków. Po dziś dzień istnieją demo-sceny, gdzie ekipy z całego świata prezentują swoje możliwości i dzielą się doświadczeniami z innymi.