Co to jest .iso?

Wiele gier oraz programów - zwłaszcza tych zajmujących sporo miejsca - możemy pobrać z sieci pod postacią pliku .iso. Czym jest ten plik i jak go otwierać - wyjaśniamy w niniejszej poradzie.

Sama nazwa "iso" to nie skrót od angielskich słów (jak to ma miejsce w wielu przypadkach), ale nazwa własna, która swój źródłosłów wywodzi od International Organization for Standardization - ponadnarodowej organizacji zrzeszającej krajowe organizacje normalizacyjne. Spotykany przy używaniu komputera format ".iso" to dokładnie ISO 9660, oznaczający standard zapisywania nośników optycznych.

iso 9660

iso 9660

W praktyce dla użytkownika ".iso" oznacza obraz płyty. Aby go użyć, należy wypalić na nośnik jak CD lub DVD, bądź też zamontować w wirtualnym napędzie, a wówczas zostanie potraktowany przez system jak nośnik fizyczny włożony do dodatkowego napędu. Operacja tego typu jest dość prosta, a poniższy przykład pokazuje jej użycie na przykładzie Daemon Tools Lite.

Krok 1:

Uruchamiamy program i wybieramy opcję Dodaj Plik (ikonka z zielonym plusem)

Daemon Tools

Daemon Tools

Krok 2:

Wybieramy plik w formacie ".iso" z dysku lub nośnika wymiennego. Po wyborze należy zaznaczyć obraz i wcisnąć przycisk Zamontuj (trzeci od lewej).

Montowanie

Montowanie

Krok 3:

Jeśli na płycie znajduje się plik startujący, po zamontowaniu powinien uruchomić się instalator. Jeśli tak się nie stało, wchodzimy do Mój Komputer, a tam możemy eksplorować dysk jak każdy inny nośnik danych.

Wirtualny dysk

Wirtualny dysk

W zasobach naszego portalu znajduje się specjalna kategoria programów do obsługi obrazów płyt. Znajdują się tam bezpłatne aplikacje, pozwalające korzystać z dobrodziejstw takiego właśnie formatu zapisu.


Zobacz również