Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

W zakładce "Moje konto" zmienisz ustawienia dotyczące prywatności i bezpieczeństwa, a także skonfigurujesz usługi Google, z których korzystasz na co dzień. Zmiana ustawień jest łatwa i błyskawiczna. Zobacz co jest dostępne.


Internet bez Google'a

Google wprowadziło zmiany w ustawieniach kont użytkowników. Teraz łatwiej jest obsługiwać ustawienia prywatności i bezpieczeństwa dla takich serwisów jak YouTube, Google.pl, Gmail, Google Maps i innych. Dodatkowo w nowej zakładce dowiesz się jakie informacje Google przechowuje na twój temat.

Ustawienia dostępne są w serwisu "Moje konto". Zaloguj się do Google, aby uzyskać do niego dostęp.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?
  • Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?
Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Dostęp do "Moje konto" w Google po zalogowaniu.

Serwis podzielony jest na trzy części: "Logowanie i bezpieczeństwo", "Informacje osobowe i prywatność" oraz "Ustawienia konta". Możesz zmienić nie tylko ustawienia związane z usługami Google i samą wyszukiwarką, ale nawet usunąć swoje konto całkowicie. Wprawdzie jest małe prawdopodobieństwo, że nie korzystasz z jakichś usług Google'a (np. Gmail, YouTube), ale dobrze wiedzieć, że usunięcie konta stało się w końcu tak łatwe.

Logowanie i bezpieczeństwo

W tej zakładce znajdziesz kilka sekcji pozwalających na zmianę ustawień związanych z logowaniem, aktywnością urządzeń i powiadomień, oraz połączonymi aplikacjami i witrynami. Jeśli używasz usług Google'a, możesz upewnić się czy poziom bezpieczeństwa jest wysoki. Kliknij łącze "Rozpocznij" widoczne na samej górze.

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Kreator sprawdzający zabezpieczenia.

Uruchomisz podstronę sprawdzającą bezpieczeństwo. Możesz tutaj wprowadzić dane zwiększające bezpieczeństwo - przykładowo podaj nr telefonu, aby Google mogło wysłać wiadomość jeśli wykryje nietypową aktywność lub konto zostanie przypadkowo zablokowane. Tutaj możesz też podać pomocniczy adres e-mail i zdefiniować pytanie zabezpieczające.

Następny etap to sprawdzanie podłączonych urządzeń. Google wyświetli z jakich urządzeń korzystano na twoim koncie. Jeśli masz np. tablet, smartfona i komputer, informacje o tych sprzętach będą tutaj zawarte.

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Podłączone urządzenia do konta Google.

Ciekawą opcją jest blokowanie dostępu do konta poszczególnym aplikacjom lub usługom. Możesz sprawdzić jakie aplikacje i do jakich danych mają dostęp. Dla przykładu, aplikacja mobilna Outlook ma dostęp do Dysku Google, Gmaila, Kalendarza, Kontaktów i podstawowych informacji o koncie. Jeżeli uprawnienia ci nie odpowiadają, możesz je wyłączyć - w tym celu wybierz przycisk "Usuń". Wówczas aplikacja lub usługa przestanie mieć dostęp do wybranych danych z twojego konta.

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Lista uprawnień.

Po zakończeniu sprawdzania i konfigurowania ustawień bezpieczeństwa wyświetli się komunikat o poprawnym wprowadzeniu zmian.

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Pomyślnie wprowadzone zmiany w kreatorze.

Informacje osobowe i prywatność

W tej sekcji możesz zarządzać danymi osobowymi. Zdecyduj co ma pozostać prywatne, a co nie. Zacznij od wyboru łącza "Rozpocznij" w polu "Przegląd ustawień prywatności".

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Kreator ustawień prywatności.

Pierwszy krok to określenie jakie informacje z profilu Google+ mają być dostępne dla innych użytkowników. Zaznacz te pola, które cię interesują i kliknij przycisk "Dalej".

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Ustawienia dot. prywatności - Google+

Kolejny krok to dostosowanie sposobu korzystania z Google. Firma zapisuje informacje na twój temat i przechowuje je w archiwum. Wgląd do nich masz tylko ty i Google. Zdecyduj co ma być dostępne, a co nie. Co ciekawe, w tym miejscu możesz przejść do historii przeglądania Google - możesz sprawdzić jakie frazy wpisywałeś w oknie wyszukiwarki w danym dniu, jakie filmy oglądasz na YouTube, czy też w jakich miejscach przebywałeś (Google zapisuje lokalizację, jeśli używałeś smartfona z dostępem do internetu i włączoną funkcją lokalizacji).

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Dostęp do historii przeglądania Google.

Jeśli chcesz usunąć historię wyszukiwania możesz to zrobić jedynie dzień po dniu - nie da się usunąć np. historii z całego miesiąca czy roku. To duża niedogodność.

Ostatnim krokiem jest dostosowanie reklam do własnych zainteresowań. Przejdź do łącza "Zarządzaj ustawieniami reklam" i wprowadź własne zmiany. Zwróć uwagę na pole "Zainteresowania" - możesz je wprowadzić, a wtedy reklamy powinny zacząć ci bardziej odpowiadać. Oczywiście uzupełnianie jakichkolwiek informacji jest opcjonalne.

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Zainteresowania dot. reklam. Google może wyświetlać reklamy na podstawie zainteresowań użytkownika.

Po wprowadzeniu wszystkich zmian przejdź jeszcze raz do informacji osobowych i prywatności, a następnie zjedź na dół podstrony - do pola "Kontroluj treści".

Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

Kontroluj treści - sekcja pozwalająca m.in. na wyznaczenie powiernika konta.

W tym miejscu możesz stworzyć kopie zapasowe danych z konta, a także wyznaczyć powiernika - wskazać osobę, która ma uzyskać dostęp do twojego konta, gdy przestaniesz z niego korzystać. W ten subtelny sposób Google daje do zrozumienia, że możesz coś zrobić ze swoim kontem po śmierci.

Ustawienia konta

W tej sekcji nie ma kreatora prowadzącego krok po kroku po poszczególnych ustawieniach. Znajdziesz za to dostęp do następujących pól:

Język i narzędzia wprowadzania tekstu: tutaj ustawisz język w jakim chcesz korzystać z usług Google'a. Wprowadź te języki, które rozumiesz. Dodatkowo możesz wskazać narzędzia do wprowadzania tekstu, które ułatwiają pisanie, choć tylko w przypadku niektórych języków. Co oczywiste, najlepiej obsługiwany jest angielski - dostępne są np. podpowiedzi przy pisaniu, co przyspiesza cały proces.

Ułatwienia dostępu: tutaj dostosujesz usługi Google'a do swoich wymagań dotyczących technologii asystujących. Na razie dla polskojęzycznych użytkowników tylko Dokumenty Google obsługują jeden rodzaj ułatwienia - czytnik ekranowy.

Twoje miejsce na Dysku Google: tutaj sprawdzisz ile miejsca zużywasz z 15 GB powierzchni, która dostępna jest za darmo. Nie możesz nic zmienić w tym miejscu - jedynie wyświetlić informacje o tym ile procent powierzchni jest aktualnie w użyciu. Poza tym możesz wykupić dostęp do większej powierzchni: 100 GB miesięcznie to 1,99 dol., a 1 TB miesięcznie kosztuje 9,99 dol.

Usuń swoje konto lub usługi: tutaj usuniesz treści z YouTube, profil i funkcje z Google+, wybrane usługi, a nawet konto Google i powiązane z nim dane. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie jakiejś usługi, pamiętaj, że zmian nie będzie można cofnąć.

Co pewien czas - najlepiej minimum raz na miesiąc - wejdź do ustawień konta i sprawdź czy wszystko jest w porządku. Czy ktoś używał twojego konta z nieznanego ci urządzenia? Czy ktoś korzystał z wyszukiwarki będąc zalogowanym na twoje konto?

Dodatkowo polecamy zmianę hasła na nowe raz na jakiś czas, a także stosowanie dwuetapowej weryfikacji. Nie musisz się obawiać, że jeśli udostępnisz numer telefonu, to Google zacznie wysyłać wiadomości reklamowe. Firma zapewnia, że stosuje go tylko do celów związanych z obsługą konta i rzeczywiście tak jest.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: