Co zrobić, gdy komputer sam wyłącza się podczas uruchamiania

Włączasz rano komputer, a on po kilku sekundach zamiera i postanawia się wyłączyć. Dlaczego? A co ważniejsze: jak sprawić, żeby znowu można było na nim pracować? Oto garść porad, które mogą okazać się pomocne.

Komputer osobisty, który się włącza, ale później ma problem z dalszym rozruchem, może najprawdopodobniej cierpieć z powodu przegrzewającego się procesora lub też złego albo niewystarczającego zasilacza. Jednak w pierwszej kolejności sugeruję sprawdzenie innego źródła zasilania. Nie, żeby był to prawdopodobny winowajca (bo nie jest), ale dlatego, że łatwiej o diagnozę i naprawę. Jeśli przebrniesz przez cały problem związany z wymianą zasilacza, a później nagle odkryjesz, że wystarczyło podpiąć wtyczkę do innego gniazdka, będziesz się nienawidzić przez cały dzień.

Zajmijmy się więc tym łatwym do zdiagnozowania i naprawy problemem. Spróbuj podłączyć komputer do innego gniazdka w przedłużaczu. Następnie wypróbuj inne gniazdko na ścianie. Wypróbuj też inny przedłużacz. Jeśli problem jest w Twoim komputerze, to spróbuj podłączyć go innym kablem zasilającym. Jeśli to laptop, to usuń baterię i spróbuj uruchomić go jedynie z kablem zasilającym.

Nic z tego nie pomogło? Żaden problem - nie sądziliśmy, że pomoże, ale warto było spróbować. Teraz przejdziemy do bardziej prawdopodobnych przyczyn:

Poważny problem z wentylacją mógł spowodować, że Twój procesor przegrzewa się, co powoduje wyłączenie komputera nim cała operacja zostanie ukończona. Upewnij się, że wszystkie wentylatory w komputerze obracają się i działają poprawnie. Jest to łatwe do sprawdzenia na komputerze stacjonarnym: wystarczy otworzyć obudowę i patrzeć do środka, kiedy odbywa się proces uruchamiania komputera. Problem zaczyna się przy laptopie, ale jeśli wsłuchujesz się uważnie, powinieneś usłyszeć obracający się wiatraczek.

Sprężone powietrze pomoże w utrzymaniu komputera w czystości

Sprężone powietrze pomoże w utrzymaniu komputera w czystości

Powinieneś również sprawdzić drogi przepływu oraz odpływy powietrza, aby upewnić się, że nie są zablokowane lub zatkane przez pył. Jeśli są, to możesz skorzystać ze sprężonego powietrza, aby je przeczyścić.

Kusi mnie, aby polecić oprogramowanie do monitorowania procesora, jak na przykład darmowy SpeedFan, ale jeśli nie możesz uruchomić komputera, to i tak na nic się nie przyda.

Skoro już mówimy o oprogramowaniu: jeśli wyłączenie przytrafia się w momencie włączania systemu Windows, to problemem może być sam system operacyjny. Spróbuj uruchomić komputer w trybie awaryjnym: uruchom komputer, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk F8 chwilę przed pojawieniem się logo systemu Windows na ekranie (możesz potrzebować kilku prób, nim operacja się powiedzie). W wyświetlonym menu (zakładając, że się do niego dostałeś) wybierz opcję Tryb Awaryjny. Jeśli uda się uruchomić komputer w trybie awaryjnym, to znaczy, że problem leży po stronie oprogramowania.

Jeśli natomiast nie możesz się nawet dostać do trybu awaryjnego, to spróbuj uruchomić komputer z płyty rozruchowej lub nośnika innego od dysku twardego. Prawdopodobnie masz gdzieś pod ręką rozruchową płytę CD lub DVD (jak na przykład dysk instalacyjny systemu Windows). Jeśli takiej nie posiadasz, to możesz wypróbować jeden z dysków LiveCD systemu Linux. Pozwalają one na szybkie uruchomienie z płyty i jednocześnie umożliwiają dostęp do dysku twardego (prawdziwy skarb, jeśli komputer nie uruchamia się z powodu dysku). Takie płyty można zazwyczaj pobrać jako pliki .iso. W celu wypalenia kliknij dwukrotnie na pobranym pliku lub skorzystaj z odpowiedniego programu, jak na przykład ISO Recorder.

Często winowajcą jest zbyt słaby lub uszkodzony zasilacz

Często winowajcą jest zbyt słaby lub uszkodzony zasilacz

Jeśli wszystko inne zawiedzie, to spróbuj wymienić zasilacz. Zasilacze do komputerów stacjonarnych nie są drogie - możesz nabyć całkiem dobry już za kwotę około 100 złotych. Są też stosunkowo łatwe do wymiany, jednak jeśli nie czujesz się zbyt dobrze bawiąc się z podzespołami komputera, to lepiej wezwać profesjonalistę.

W przypadku laptopa również możesz spróbować zastąpienia zasilacza. Pamiętaj jednak, że będziesz potrzebować odpowiedniego dla Twojego modelu.


Zobacz również