Co zrobić gdy laptop nie chce się ładować?

Przyczyny problemów z ładowaniem baterii mogą być różne. Niekiedy sytuacja taka jest prosta do rozwiązania, ale czasem problem okazuje się być poważny, a jego rozwiązanie kosztowne. Przed wydaniem dużej sumy pieniędzy należy zastosować metody podane w poniższym artykule.

1) Czasem, wszystko co należy zrobić, by laptop zaczął się ładować to restart komputera bez baterii, a następnie z baterią.

Najpierw wyłączamy laptopa, odłączamy zasilanie i wyjmujemy baterię. Potem podłączamy zasilanie i uruchomiamy komputer. Znów go wyłączamy, odłączamy zasilacz i wkładamy baterię. Podłączamy zasilanie i ponownie uruchamiamy komputer z nadzieją, że bateria zacznie się ładować.

2) Jeśli nie zadziałało, to nic. Warto było spróbować. Następna porada jest nieco bardziej skomplikowana. Opiera się na założeniu, że sterownik odpowiedzialny za ładowanie baterii może być uszkodzony i wymaga przeinstalowania.

Najpierw należy uruchomić Menedżer Urządzeń. W systemie Windows XP klikamy przycisk Start, prawym klawiszem myszy naciskamy na Mój Komputer i wybieramy Właściwości. Następnie przechodzimy do zakładki Sprzęt i klikamy przycisk Menedżer Urządzeń. W systemie Windows Vista lub Windows 7, klikamy przycisk Start, wpisujemy menedżer urządzeń i naciskamy Enter.

W Menedżerze Urządzeń rozszerzamy sekcję Baterie klikając + lub małą strzałkę po lewej stronie ikony i słowa Baterie. Klikamy prawym klawiszem myszy na Microsoft ACPI-Compliant Control Method Bartery i wybieramy Odinstaluj. Upewniamy się, że nie usuwamy żadnych innych sterowników.

Gdy sterownik jest już odinstalowany, z paska menu wybieramy Akcja, a następnie skanujemy w poszukiwaniu zmian sprzętu. Kiedy skanowanie dobiegnie końca, Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery pojawi się ponownie.

Jeśli i ta metoda nie działa, bateria jest prawie na pewno zepsuta.

W takim przypadku pozostają trzy możliwości, ale żadna z nich nie jest idealna.

I - Sprawdzamy, czy można kupić baterię dla danego modelu laptopa. Najpierw sprawdzamy u producenta, a jeśli nie znajdujemy jej tam, to przeszukujemy sieć. Należy pamiętać, że szukamy konkretnej baterii dla naszego modelu laptopa.

II - Godzimy się z faktem, że laptop będzie teraz działał wyłącznie podłączony do źródła zasilania.

III - Kupujemy nowy laptop.

Którąkolwiek z tych opcji wybierzemy, należy pamiętać by nie wyrzucać starej baterii byle gdzie. W tym celu należy znaleźć w swojej okolicy punkt zbierający zużyte baterie.