Co zrobić ze starym komputerem

Każdy użytkownik w końcu staje przed dylematem, co zrobić ze starym komputerem. Czy warto modernizować kilku-, kilkunastoletnią maszynę? A może bardziej opłacalny jest zakup nowego PC?


Jeśli decydujemy się na drugą z wymienionych opcji, pozostaje nam jeszcze stary komputer, który też trzeba jakoś zagospodarować. Los wysłużonego desktopa wcale nie jest przesądzony - stara maszyna może znaleźć całkiem przydatne zastosowania.

Stary komputer jako brama sieciowa

Brama (gateway) to punkt centralny, który łączy lokalną sieć komputerową z Internetem - dzięki niej nie potrzebujemy oddzielnego łącza internetowego do każdego komputera, a do jednego łącza możemy podpiąć całą sieć - domową, firmową, osiedlową, wedle potrzeb. Bramkę można przy okazji wykorzystać na kilka innych sposobów, w tym jako serwer wydruku, serwer plików, serwer DHCP czy zaporę sieciową.

Zobacz również:

  • Dzień Ziemi 2023: co zrobić ze starym sprzętem AGD i RTV?

Zobacz jak skonfigurować bramę sieciową na starym pececie.

Stary komputer jako maszyna testowa

Zawsze chciałeś wypróbować inny system operacyjny? Stary komputer może posłużyć jako dobra platforma do testów. Można w ten sposób sprawdzić możliwości Linuksa i na własnej skórze przekonać się, czy istotnie jest to system tak trudny w obsłudze, jak głosi popularny (i niezbyt adekwatny do rzeczywistości) pogląd.

Stary komputer w służbie nauki

Moc obliczeniową peceta można wprzęgnąć w wybrany, globalny projekt naukowy. Wybór jest naprawdę duży - tylko od ciebie zależy, czy zechcesz wziąć udział w badaniach nad nowotworami ([email protected]), poszukiwaniem pozaziemskich cywilizacji ([email protected]), łamaniem zaszyfrowanych wiadomości z czasów II wojny światowej ([email protected]) bądź tworzeniem precyzyjnego modelu naszej galaktyki ([email protected]).

Stary komputer a dobroczynność

Niepotrzebny sprzęt możesz też po prostu oddać. Zawsze znajdzie się ktoś - osoba lub organizacja - dla której przestarzała (w twoim mniemaniu) maszyna okaże się bardzo przydatnym narzędziem. Przykładowo wiele szkół nie dysponuje budżetami wystarczającymi do sfinansowania w pełni funkcjonalnych sal do lekcji informatyki. Komputery przyjmowane są również przez organizacje charytatywne, pośredniczące w przekazywaniu ich osobom potrzebującym.

Stary komputer na złom

Pamiętaj, że wielu producentów komputerów oferuje obecnie własne programy recyklingu. Często pobierają oni niewielkie opłaty za ponowne przetworzenie własnego sprzętu.

W wypadku nabycia nowego sprzętu sprzedawca zobowiązany jest do bezpłatnego przyjęcia od ciebie produktu zużytego (jeśli towar jest tego samego rodzaju i w tej samej ilości). Stary sprzęt można oddać bezpłatnie także w specjalnym punkcie, który powinien znajdować się w każdej gminie lub oddać spółce zajmującej się odbiorem i wywozem śmieci.

Zanim wyrzucisz stary lub zepsuty komputer skontaktuj się z firmą wywożącą odpady w twojej okolicy i dowiedz się o warunkach utylizacji niebezpiecznych materiałów.

Nie składuj starego sprzętu razem z innymi odpadkami (oznacza to także zakaz wyrzucania na śmietnik, nie mówiąc o pozostawianiu go w innych miejscach, np. w lesie).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: