Counter Strike Global Offensive - grać czy nie grać?

Counter Strike Global Offensive to produkcja, która od kilku lat wzbudza emocje dziesiątek tysięcy graczy na całym świecie. Co sprawia, że CS: GO jest aż tak popularne? Czy to przez nagrody w turniejach, które sięgają nawet miliona dolarów dla najlepszych ekip, a może po prostu ma doskonale przemyślany gameplay?


Counter Strike Global Offensive - wymagania w zasięgu każdego!

Zacznijmy od podstaw, czyli sprzętu, jaki trzeba posiadać, aby bez problemu odpalić CS GO. Produkcja ta ujrzała światło dzienne 12 sierpnia 2012, a ponieważ pięć lat to w świecie technologii cała epoka, wymagania sprzętowe gry są na tyle niskie, że bez problemu spełnia je większość komputerów i laptopów znajdujących w obecnie użyciu. Aby cieszyć się rozgrywką wystarczy każdy Windows od XP w górę, a spełniający wymogi zabawy procesor do CS GO to Intel Core 2 Duo E6600 lub AMD Phenom X3 8750. Niezbędne jest także 2 GB pamięci RAM. Jeśli chodzi o oprawę wizualną, bez problemu zagrasz w ten tytuł na każdej karcie graficznej dysponującej 256 MB RAM oraz obsługującej DirectX 9.0 c i Pixel Shader 3.0. Na pliki gry należy zarezerwować 15 GB miejsca na twardym dysku.

Counter Strike Global Offensive - grać czy nie grać?

CS:GO - rozgrywka

Posiadacze konsol PlayStation (od 3 w górę) oraz Xbox 360 i One mogą cieszyć się rozgrywką dzięki (odpowiednio) PlayStation Network oraz Xbox Live Arcade.

Zobacz również:

  • Jak wyświetlić statystyki w CS:GO?

Counter-Strike Global Offensive - o co w tym chodzi?

Global Offensive to trzecie rozwinięcie Counter Strike (po Condition Zero i Source), czyli popularnego shootera. Co ciekawe, ta gra zaczęła swój żywot jako modyfikacja niezwykle popularnego tytułu Half-Life. Zabawa nastawiona jest na rozgrywki multiplayer, w których biorą udział dwie wrogie drużyny - terroryści oraz antyterroryści. Obojętnie od wybranej opcji, akcję obserwuje się z perspektywy pierwszej osoby. W C.S Global Offensive dostępne są cztery tryby zabawy:

  • Klasyczny turniejowy - rozgrywka 5 na 5 przy wykorzystaniu klasycznych map Counter Strike; gra się do 16 wygranych rund, obowiązują standardowe zasady turniejowe
  • Klasyczny uproszczony - uproszczona wersja rozgrywki, idealna dla zabicia czasu lub treningu. Można wejść i wyjść w dowolnej chwili. W tym trybie gracze otrzymują pełen pancerz, zestawy do rozbrajania materiałów wybuchowych oraz premię za zabójstwa. Idealne rozwiązanie dla początkujących.
  • Demolka - gracze atakują lub bronią strefy detonacji na mapach stworzonych specjalnie pod katem szybkich rozgrywek. Na start otrzymuje się podstawową broń, a z każdym zabójstwem odblokowuje kolejne.
  • Wyścig Zbrojeń - to tryb z progresją broni, w którym walki toczą się na bliskich odległościach, a gracze odradzają się natychmiastowo. Nową broń zdobywa się po uzyskaniu dwóch zabójstw.
Counter Strike Global Offensive - grać czy nie grać?

CS:GO

Nie ma sensu rozpisywanie się na temat przebiegu każdej rozgrywki, ponieważ można je zobaczyć na setkach - ba, tysiącach - filmików w sieci, a także oglądając transmisje meczów prowadzonych na żywo. Choć grafika CS GO nie rzuca na kolana, wysoki poziom grywalności udowadnia, że aby mieć rzeszę wiernych fanów, gra nie musi wymagać "wypasionego" sprzętu i mieć jakości 4K.

Gry Counter Strike - grać czy nie?

Kto powinien zagrać w CS:GO? Odpowiedź jest prosta: każdy, kto ma ochotę na dynamiczną rozgrywkę bez problemów technicznych. Ponieważ jak na warunki obecnego rynku gier CS GO wymagania ma niewielkie, nie trzeba zastanawiać się, czy gra nie będzie przycinać lub wieszać z powodu przegrzania procesora lub karty graficznej. Jest to dobry tytuł dla miłośników takich serii jak Battlefield czy Call of Duty - choć oczywiście oprawa każdej produkcji jest całkiem inna. Ogromną zaletą jest także bardzo rozbudowana społeczność graczy, dzięki czemu można dołączyć do istniejących drużyn lub założyć swoją własną, a następnie zmagać z innymi w turniejach. Oczywiście nie jest to takie proste, jednak aby dotrzeć do tego punktu, trzeba wykonać pierwszy krok. Wersja Counter-Strike Global Offensive PC nie wymaga opanowania skomplikowanej klawiszologii, więc nawet początkujący gracze będą mogli szybko i efektywnie wkroczyć do akcji.

Counter Strike Global Offensive - grać czy nie grać?

Rozgrywka w CS: GO

A czy produkcja ta ma jakieś minusy? Oczywiście. Przede wszystkim za względu na posiadane przez Counter Strike Global Offensive wymagania sprzętowe nie jest to produkcja, która spodobałaby się tym graczom stawiającym na wspaniałe efekty wizualne. Jeśli więc ktoś jest przyzwyczajony do grania w najnowsze pozycje AAA, wówczas CS GO może go wręcz odstraszyć swoją stosunkowo prostą grafiką. Po drugie - nie jest to gra dla "samotnych wilków". Sukces zależy tutaj od kooperacji przeciwko wspólnym wrogom i bez niego nie ma szans na sukces. No i w końcu rzecz trzecia, która została wymieniona także jako... zaleta. A mianowicie chodzi o społeczność. Dlaczego jest również minusem? Ponieważ w Counter Strike Global Offensive łatwo napotkać cheaterów, a także osoby, które uparły się, aby psuć zabawę innym - zwłaszcza drużynie, w której się znajdują. Oczywiście nie jest powiedziane, że spotkasz ich przy każdej rozgrywce, są oni jednak często tak liczni, że można mówić wręcz o prawdziwej pladze.

Tak więc grać czy nie grać? Counter Strike Global Offensive ma swoje wady, jednak nie przesłaniają one zalet zabawy. A że są one ogromne - świadczy o tym choćby liczba zapełniających serwery graczy. Niestety, w przypadku Counter-Strike Global Offensive download w wersji demo nie jest możliwy, a więc aby dołączyć do rozgrywki, należy zakupić pełną wersję gry.