Cyfrowe łącza DVI-D i HDMI

Jeszcze rok temu w zestawach kina domowego za najlepszą formę cyfrowego przesyłania obrazu uznawano łącze DVI, obecnie wypiera je HDMI. Czym się one różnią?

Jeszcze rok temu w zestawach kina domowego za najlepszą formę cyfrowego przesyłania obrazu uznawano łącze DVI, obecnie wypiera je HDMI. Czym się one różnią?

DVI i HDMI są to standardy połączeń cyfrowych przeznaczonych do przesyłania sygnałów między różnymi elementami systemów kina domowego. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że zapewniają wysoką jakość i wierność przesyłanego obrazu, dzięki m.in. wyeliminowaniu konieczności konwertowania sygnału.

W połączeniach analogowych sygnał ulega degradacji w wyniku dwukrotnego poddawania go konwertowaniu: najpierw w źródle (np. odtwarzaczu) z postaci cyfrowej na analogową, a następnie po przesłaniu, ponownie w odbiorniku (np. projektorze), z analogowej na cyfrową.

DVI (Digital Video Interface)

Standard łączy DVI opracowano jako rozwiązanie alternatywne dla analogowej transmisji sygnałów wizyjnych z kart graficznych do monitorów plazmowych i LCD. Istnieją trzy odmiany interfejsów DVI: DVI-A (łącze analogowe), DVI-I (łącze zintegrowane cyfrowo-analogowe) i DVI-D (łącze cyfrowe). W kinie domowym stosowane jest tylko DVI-D i jest ono wykorzystywane do przesyłania sygnału wideo w postaci cyfrowej. Ten typ łącza występuje w dwóch wersjach: pojedyncze i podwójne. W pierwszym przypadku pasmo transmisji wynosi 165 MHz (165 mln pikseli na sekundę), a w drugim ma podwojoną przepustowość (pasmo 330 MHz). Tak duże prędkości transmisji sprawiają, że DVI-D świetnie się nadaje do przesyłania obrazów wysokiej rozdzielczości (HDTV). Stosowane w tych połączeniach standardowe kable zapewniają bezstratną transmisję na odległość 5 m.

HDMI (High Definition Multimedia Interface)

Niewiele ponad rok od wejścia na rynek standardu DVI pojawił się HDMI (High Definition Multimedia Interface). W stosunku do poprzednika rozszerzono go o przesyłanie cyfrowego sygnału audio. Ponieważ HDMI jest całkowicie zgodny wstecznie z DVI, to "sklejenie" sygnału wideo z DVI z cyfrowym sygnałem audio i przekazanie go do łącznego gniazda HDMI technicznie nie stanowi żadnego problemu. Tak samo można rozdzielić sygnał z HDMI na oddzielny wideo, np. do DVI projektora, i cyfrowy audio do amplitunera. I chociaż w obu standardach zastosowano inne typy gniazd (i wtyczek) możliwe jest ich wzajemne łączenie za pomocą odpowiednich przejściówek. HDMI umożliwia przesłanie jednym kablem sygnału cyfrowego wizji bardzo wysokiej jakości i 8-kanałowego dźwięku. Prędkość przesyłu danych w standardzie wynosi 5 Gb/s. Ogromną zaletą HDMI jest również możliwość stosowania dłuższych przewodów. Standardowe kable mają do 15 m.

DVI z HDMI

Bez problemu można połączyć urządzenia wyposażone w gniazda HDMI z takimi, które dysponują gniazdami DVI i na odwrót. Zgodność standardów tych typów łączy cyfrowych powoduje, że wystarczy zastosować przejściówkę.

Czekamy na Państwa pytania pod adresem: listy_kd@idg.com.pl


Zobacz również