Cztery komendy, które warto znać!

Aby korzystać z linii komend, nie trzeba być informatykiem - wystarczy wiedzieć, co w nią wpisać. W poniższym tekście prezentujemy cztery polecenia, które będą użyteczne dla każdego użytkownika systemu Windows.


Jak wywołać linię komend?

Aby dostać się do linii komend, należy nacisnąć równocześnie klawisz Windows i R. W okienku wpisz cmd i wciśnij ENTER.

Cztery komendy, które warto znać!

Uruchamianie linii komend

ipconfig - sprawdź połączenie internetowe

Cztery komendy, które warto znać!

ipconfig

Polecenie ipconfig służący do wyświetlania konfiguracji interfejsów sieciowych. Dzięki niemu zobaczysz informacje o takich rzeczach jak adres IPv4, Ipv6, domyślna bramka, itp. Jest to jednak wersja skrócona - pełne dane zobaczysz po wpisaniu ipconfig /all. Jeśli masz problemy z połączeniem, możesz spróbować wpisać ipconfig /flushdns. Polecenie to czyści bufor programu rozpoznającego nazwy DNS. Pozostałe komendy dostępne pod ipconfig zobaczysz, wpisując w linii komend ipconfig /?

Zobacz również:

  • Gdzie kupisz najwydajniejszy komputer? Porównujemy ceny gotowych zestawów do gier w sklepach [Aktualizacja 15.10.2021]
  • MacBook Air 2021/2022 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [15.10.2021]

ping - jak szybki jest transfer pakietów?

Cztery komendy, które warto znać!

ping

Z pewnością czasem zdarzyło Ci się irytować, gdy strona internetowa nie chciała załadować lub ładowała niepoprawnie. Zachodzi wówczas pytanie - czy to wina przeglądarki, komputera, czy witryny? Sprawdzeniu tego może posłużyć komenda ping. Pozwala ona na przetestowanie połączenia pomiędzy hostami oraz zmierzenie liczby zgubionych pakietów i opóźnień w ich transmisji (lagów). Wpisz do linii komend ping www.google.com. Zobaczysz informacje, które pokażą Ci czas podróży pakietów (w milisekundach) oraz jak wiele traconych jest po drodze. Najlepszy wynik to oczywiście zero.

sfc - sprawdź swoje pliki!

Cztery komendy, które warto znać!

sfc

sfc to skrót od słów System File Checker. Jest to komenda, po wprowadzeniu której skanowane są wszystkie pliki systemowe w celu wykrycia uszkodzonych, a gdy takie zostaną wykryte - nastąpi próba ich automatycznej naprawy. Aby rozpocząć tą operację, należy wprowadzić polecenie sfc /scannow. Po jej zakończeniu można zobaczyć komunikaty:

Funkcja Ochrona zasobów systemu Windows nie znalazła naruszeń integralności - oznacza, że w systemie nie znaleziono żadnych uszkodzonych plików

Funkcja Ochrony Zasobów systemu Windows nie może wykonać żądanej operacji - wykonaj skanowanie w trybie awaryjnym.

Ochrona zasobów systemu Windows odnalazła uszkodzone pliki i pomyślnie naprawiła je. Szczegóły znajdują się w pliku CBS. Dziennik % WinDir %\Logs\CBS\CBS.log - w systemie znajdowały się uszkodzone pliki, jednak udało się przywrócić ich funkcjonalność

Ochrona zasobów systemu Windows odnalazła uszkodzone pliki, ale nie może naprawić niektórych z nich. Szczegóły znajdują się w pliku CBS. Dziennik % WinDir %\Logs\CBS\CBS.log - w systemie znajdują się uszkodzone pliki, których nie można naprawić automatycznie.

powercfg - sprawdź zasilanie

Komenda powercfg przydatna jest przede wszystkim dla posiadaczy laptopów. Pozwala sprawdzić zużycie energii. Do jej zastosowania wymagane jest zalogowanie na koncie administratora. Wpisanie powercfg /energy sprawi, że przez 60 sekund badane będzie wykorzystanie energii przez urządzenie, a następnie wygenerowany raport, dostępny w pokazanym na koniec operacji folderze. Użycie komendy powercfg /energy jest podobne, jednak pojawiają się tam dwie dodatkowe pozycje - jedna pokazuje nominalną pojemność baterii urządzenia, a druga - ile może jej w praktyce przyjąć. W miarę wykorzystywania baterie tracą swoją pojemność, wiec pozwoli to sprawdzić, czy czas już na nabycie nowej.