Czy twój sprzęt padł ofiarą cyberprzestępców?

Poważne luki w zabezpieczeniach systemu Windows, aplikacjach i wewnętrznym oprogramowaniu sprzętu umożliwiają cyberprzestępcom włamywanie się do cudzych komputerów. Za pomocą naszych siedmiu list kontrolnych sprawdzisz swoje urządzenia i zminimalizujesz grożące ryzyko.


Luka w zabezpieczeniach jednego z modeli routera Fritz!Box drogo kosztowała jego właścicieli. Agresorom udało się uzyskać dostęp poprzez internet do modułu telefonicznego Fritz!Boksa i korzystać z usług o podwyższonej opłacie (tzw. premium rate). Niektórzy użytkownicy, którzy padli ofiarą oszustów, otrzymali rachunki telefoniczne opiewające na kwoty w wysokości kilku tysięcy euro. Przeczytaj nasze rady w punkcie 4 i następnych, aby nie dołączyć do grona poszkodowanych. Właściciele Fritz!Boksów powinni jak najszybciej zaktualizować wewnętrzne oprogramowanie swojego routera, a ponadto zmienić hasło dostępu do usług telefonii IP. W przeciwnym razie cyberprzestępcy mogą nadużyć skradzionych uprzednio danych dostępu do routera, aby uzyskać korzyści majątkowe, przysparzając abonentom bardzo wysokich kosztów. W poniższym materiale nie ograniczamy się jednak tylko do zabezpieczeń routera, lecz omawiamy także pozostałe urządzenia podłączone do sieci.

1. Typowy test – dodatkowe skanowanie antywirusowe

Co sprawia zagrożenie. Większość ataków przeprowadza się przy użyciu wirusów działających w środowisku Windows. Dlatego trzeba koniecznie zabezpieczyć swój system programem antywirusowym (w postaci oddzielnej aplikacji lub modułu wchodzącego w skład kompleksowego pakietu zabezpieczającego). Aby uzyskać pewność, że komputer nie padł ofiarą takiego szkodnika, warto nie poprzestawać na jednej aplikacji, lecz zasięgnąć opinii dodatkowych narzędzi.

Jak to sprawdzić. Test, o którym mowa, trzeba przeprowadzić za pomocą skanera antywirusowego w trybie online lub za pomocą odpowiedniej płyty startowej, bo nie można zainstalować w systemie dwóch programów antywirusowych (prowadziłoby to do wzajemnych konfliktów). W internecie jest dostępnych kilka skanerów antywirusowych działających w trybie online – m.in. F-Secure Online Scanner i BitDefender QuickScan. Płyty, o których wspomnieliśmy powyżej, zapewniają oddzielne środowisko działające niezależnie od systemu operacyjnego zainstalowanego w komputerze. Dlatego doskonale nadają się do wykrywania infekcji. Takie środowiska oferuje kilku producentów oprogramowania zabezpieczającego – m.in. G Data BootMedium (karta Tools), Kaspersky Rescue Disk, BitDefender Rescue CD i AVG Rescue CD. Systemy naprawcze niektórych producentów są dostępne także w wersji do wgrania na pendrive. Takie pakiety oferują AVG i Kaspersky Labs. Pendrive z systemem awaryjnym przygotowuje się według wskazówek producenta. Aby nagrać płytę startową w Windows 7/8, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy pobrany obraz ISO, a następnie wykonać polecenia wyświetlane na ekranie. We wcześniejszych wersjach Windows można wykonać tę czynność za pomocą zewnętrznego oprogramowania – chociażby bezpłatnego CDBurnerXP lub ImgBurn.

W dalszej kolejności trzeba uruchomić system z przygotowanego w ten sposób nośnika startowego. Zanim zainicjujesz przeczesywanie dysku twardego w poszukiwaniu wirusów, koniecznie zaktualizuj wewnętrzną bazę sygnatur.

Czy twój sprzęt padł ofiarą cyberprzestępców?

Bezpłatnym narzędziem SmartSniff możesz rejestrować cały ruch TCP/IP poprzez swoją kartę sieciową. W połączeniu z programem Process Monitor pomoże ci wykryć podejrzane aplikacje.