Czyszczenie komputera - jak tego na pewno nie robić

Komputer się przegrzewa? Spróbuj go wyczyścić z nagromadzonego kurzu. Możesz to zrobić np. przy użyciu sprężonego powietrza. Uważaj jednak z tym produktem, ponieważ może on być w pewnych warunkach naprawdę niebezpieczny.


Czyszczenie komputera może być niebezpieczne

Czyszczenie komputera PC należy przeprowadzać co pewien czas. Zbierający się w jego wnętrzu kurz może bowiem z czasem zapchać wentylatory i radiatory, co z kolei może doprowadzić do podwyższenia temperatury pracy a więc nawet do spalenia płyty głównej, czy procesora.

Sprężone powietrze- uważajcie jak go używacie

Jedna z metod polega na sięgnięciu po sprężone powietrze. Wbrew pozorom korzystanie z tego środka może być jednak niebezpieczne. Przekonał się o tym właśnie mieszkaniec Wrocławia, który czyszcząc komputer sprężonym powietrzem wywołał naprawdę potężny wybuch (doprowadził do uszkodzenia ściany zewnętrznej budynku).

Zobacz również:

  • Jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jak to się stało?

18-latek czyścił komputer w łazience. Niestety nie wziął pod uwagę, że nie posiada ona wentylacji i doprowadził do wybuchu powietrza zgromadzonego w pomieszczeniu. Mężczyzna doznał obrażeń, ale na szczęście żyje. Nikomu innemu też nie stała się krzywda.

Czyszczenie komputera sprężonym powietrzem - wentylacja jest taka ważna?

Tak. Nazwa sprężone powietrze nieco nas bowiem tutaj wprowadza w błąd. Tak naprawdę mamy bowiem do czynienia ze skroplonym gazem (często jest to propan-butan).

Sprężone powietrze - warto po nie sięgać?

Oczywiście. To świetne narzędzie pozwalające na skuteczne usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń z bardzo delikatnych i trudno dostępnych elementów. Róbcie to jednak z głową pamiętając, żeby nie wykonywać tej czynności w takim warunkach jak wspomniany 18-latek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: