Czyszczenie sprężonym powietrzem - na co trzeba zwrócić uwagę

Wentylatory w obudowie peceta przyciągają pył. Wystarczy spojrzeć w otwory wentylacyjne, aby dojrzeć osadzone warstwy kurzu. Jeszcze gorzej wygląda wnętrze obudowy. Takie warstwy brudu mają działanie termoizolacyjne i utrudniają schładzanie podzespołów peceta. Dlatego warto dbać o czystość wnętrza obudowy.

Czynności przygotowawcze. Wyjątkowo szybko i sprawnie możesz wyczyścić wnętrze obudowy za pomocą sprężonego powietrza. Stosowne preparaty są dostępne przeważnie w puszkach o pojemności 400 ml w cenie od niespełna dziesięciu do kilkunastu złotych. Powinien być to sprężony gaz przeznaczony do czyszczenia sprzętu elektronicznego. W pobliżu otwartego ognia nie wolno stosować produktów, które zawierają gazy łatwopalne (np. propan i butan). Ponadto nie należy używać ich do czyszczenia gorących przedmiotów ani przewodów pod napięciem.

Przed otworzeniem obudowy wyłącz komputer przełącznikiem obok zasilacza na tylnej ścianie i odłącz go od sieci zasilania. Odłącz kable urządzeń i poodkręcaj śruby bocznych wiek obudowy.

Wskutek używania sprężonego gazu dochodzi do znacznego spadku temperatury. Dlatego poczekaj, aż komputer ostygnie, zanim zabierzesz się do czyszczenia. Rozpylając gaz, wzburzysz tumany kurzu, więc powinieneś wynieść otwarty komputer na zewnątrz, np. na balkon, taras bądź ganek. Czyszczenia nie należy przeprowadzać w deszczowy dzień, bo nawet najmniejsze krople wody, które mogłyby dostać się do wnętrza peceta, po jego ponownym włączeniu wywołałyby tragiczne w skutkach spięcia.

Sposób czyszczenia. Rozpylaj sprężony gaz z odpowiedniej odległości krótkimi seriami, aby wydmuchać kurz z obudowy. Najpierw przedmuchaj wentylatory, przytrzymując rotory patyczkiem, aby zapobiec obracaniu się w zawrotnym tempie, co mogłoby uszkodzić silniczek i łożyska.

Nie kieruj strumienia gazu bezpośrednio na obrotowe elementy takie jak wnętrze napędów czy przełączniki, bo siła podmuchu mogłaby rozregulować mechanikę. Najpierw oczyść płytę główną, potem zaś pozostałe elementy wnętrza obudowy. Nie celuj zbyt często w układy elektroniczne. Po zakończeniu czyszczenia upewnij się, że na elementach elektronicznych nie pozostały wilgoć ani resztki brudu. Sprawdź, czy można nadal z łatwością obracać wentylatory. Zamknij obudowę, poprzykręcaj śruby wiek bocznych, po czym podłącz zasilanie i wszystkie urządzenia.