DVD tak, ale tanio!

Podpowiadamy, jak można kupić dobre filmy na dyskach DVD i urządzenia do ich odtwarzania, nie wydając przy tym zbyt wiele.


Podpowiadamy, jak można kupić dobre filmy na dyskach DVD i urządzenia do ich odtwarzania, nie wydając przy tym zbyt wiele.

Wielu użytkowników wyraża opinię, że urządzenia DVD są zbyt drogie i dlatego rezygnują z korzyści, jakie niosą ze sobą te najnowsze zdobycze techniki. Podpowiadamy, jak można kupić dobre filmy na dyskach DVD i urządzenia do ich odtwarzania, nie wydając przy tym zbyt wiele.

DVD tak, ale tanio!

DVD nie musi być drogie: można rozkoszować się filmami z płyt DVD bez wydawania fortuny na napęd

Jeśli szukamy niedrogiego urządzenia, które umożliwi nam korzystanie z dobrodziejstw technologii DVD, odtwarzacz zewnętrzny możemy pominąć na starcie. Odtwarzacze tego typu kosztują ponad 2000 zł. Znacznie tańsze są odtwarzacze płyt DVD-ROM zaprojektowane z myślą o umieszczeniu ich wewnątrz obudowy komputera, czyli wewnętrzne. Na przykład model ATAPI GD 2500 firmy Hitachi kosztuje 560 zł (Veracomp, tel. (012) 4220697, www.veracomp.com.pl). Cena dotyczy wersji "bulk" odtwarzacza - pozbawionej dodatkowego oprogramowania i bez karty MPEG II. Są one potrzebne, ale nie są niezbędne - w ostateczności do odtwarzania filmów wystarczy zwykła karta graficzna (patrz punkt 4).

Wskazówka: Jeśli nie przeszkadza nam wizja wydania nieco większej sumy, warto kupić zestaw DVD składający się z napędu i karty dekodującej MPEG-II. Przykładem takiego zestawu jest Encore-Dxr-2 firmy Creative Labs, który można kupić za około 1350 zł (Datrontech, tel. (022) 6752830, www.datrontech.com.pl). I jeszcze jedno: jeśli chcemy kupić cały zestaw komputerowy, to warto szukać takiego, który zawiera napęd DVD. Systemy takie oferuje wiele firm, np.: Optimus, JTT, NTT, MSD. Szczegółowe dane o testowanych przez nas polskich komputerach znajdziecie w comiesięcznym rankingu (na dalszych stronach).

Napędy DVD-RAM nadal są zbyt drogie

Jeśli chcemy niskim kosztem legalnie wejść w posiadanie urządzeń umożliwiających korzystanie z technologii DVD, powinniśmy w zasadzie zapomnieć o flirtach z napędami DVD-RAM i nagrywarkami DVD - będą nas one zbyt dużo kosztować. Na przykład model Hitachi GF-1050 w wersji SCSI, który dostępny jest na zamówienie, kosztuje około

600 USD (Veracomp, tel. (012) 4220697, www.veracomp.com.pl). Poza tym, producentom nie udało się jeszcze uzgodnić jednego wspólnego standardu, jest więc prawdopodobne, że standard, według którego zbudowane zostało zakupione przez nas urządzenie, nie będzie w przyszłości obsługiwany, a my postawimy 600 USD na "złego koniaŢ.

Dobre początki za niską cenę

Przyglądając się rynkowi, znaleźliśmy kilka kart graficznych, które mogą dekodować pliki MPEG2. Takie funkcje będzie miała m.in. cała seria kart ATI, które pojawią się w sprzedaży w czasie opublikowania artykułu. W tej chwili problem dekodowania MPEG2 może rozwiązać karta STB Nitro DVD w cenie 415 zł za wersję 4 MB lub 524 zł za wersję 8 MB (Tornado, tel. (022) 6512401, www.tornado.com.pl). Pozwala ona uzyskać rozdzielczość 1280x1024 przy częstotliwości odświeżania (pionowego) rzędu 85 KHz. Kupując Nitro DVD otrzymujecie dobrą kartę graficzną i dekoder MPEG2.

Dekodować można i bez karty

Zaoszczędzić można również nie kupując karty dekodowania MPEG II - o ile mamy dostęp do odpowiedniego oprogramowania pozwalającego na odtwarzanie filmów z DVD bez jej pomocy. Potrzebny jest do tego szybki procesor, który w tym przypadku wykona pracę przypisaną brakującej karcie MPEG II. Powinno wystarczyć Pentium II 300 MHz lub inny procesor o zbliżonej wydajności. Poza tym, oprogramowanie służące do dekodowania dostępne jest obecnie tylko w połączeniu z określonymi kartami graficznymi, wśród nich jest wiele kart firmy Diamond. Przykładem jest bardzo szybka karta Diamond Viper V550 z procesorem Nvidia Riva TNT i 16 MB RAM, dostępna za około 660 zł (Datrontech, tel. (022) 6752830, www.datrontech.com.pl).

Firma ATI natomiast oferuje wszystkim użytkownikom kart X-pert oprogramowanie dekodujące DVD. Nabyć je można za 12 USD na stronie internetowej firmy ATI (www.atitech.ca) lub telefonicznie (płacąc kartą kredytową), pod numerem 00353/180-778.26.

Wersje oryginalne za niewielkie pieniądze

Czy oglądacie nowo ukazujące się filmy w wersji angielskiej? Czy kupiliście odtwarzacz lub wewnętrzny napęd DVD wraz z oprogramowaniem pozwalającym na odtwarzanie filmów kodowanych w systemie amerykańskim? Jeśli tak, warto zamawiać filmy za pomocą Internetu bezpośrednio w USA lub w Kanadzie. Choćby w firmie Ken Crane (www.kencranes.com) lub w sieci Movie Store (www.pacific.net/~jimshana/index.shtml). Zaleta: nabycie filmu kosztuje dużo mniej niż w Polsce. Oto przykład (w którym ceny zależą oczywiście od kursu dolara): film kupowany w Polsce kosztuje 124 zł. W firmie Ken Crane taki sam film kosztuje 77 zł; oszczędzamy prawie drugie tyle - na jednym tylko filmie! Do tego dochodzą oczywiście koszty przesyłki. Firma Movie Store policzy około 7 USD za przesyłkę do Europy (nie za jedną płytę). Przywożąc towary zza granicy trzeba zapłacić cło: 12 procent wartości przesyłki plus 22 procent VAT. Opłat celnych można uniknąć, jeśli paczka zostanie wysłana przez znajomego i zadeklarowana jako prywatny prezent o wartości nie przekraczającej 100 USD, który nie podlega opłatom celnym. Jeśli wolą jednak Państwo kupić filmy w Polsce, można je nabyć w hipermarketach Geant lub sklepach z płytami CD.