Darmowe domeny internetowe - spis domen za darmo

Darmowe domeny internetowe - czy to się opłaca?

Pamiętaj, aby zawsze przy ofercie, w której używane są określenia takie jak "darmowe" czy "bezpłatne", baczniej się przyjrzeć jej regulaminowi. Niemal w każdym przypadku dotyczącym darmowych domen okazuje się, że mamy do w ich opisach reklamowych do czynienia z pewnym niedopowiedzeniem. Tak naprawdę bowiem oferowana usługa to "bezpłatne domeny przez pierwszy okres abonamentowy", co oznacza, że chcąc z niej korzystać należy liczyć się z ponoszeniem corocznych dodatkowych kosztów za przedłużenie jej funkcjonowania. W sumie nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ rejestratorzy też muszą z czegoś przecież żyć, a jeżeli domena będzie sprawnie funkcjonować, możesz liczyć na osiągane za jej pomocą dochody, więc można uznać to za w miarę znośny układ.

Dlatego gdy decydujecie się na założenie domeny, nie powinniście kierować się więc tylko wyszukiwaniem darmowych domen, ale przejrzeć dokładnie oferty różnych rejestratorów. Aby uzmysłowić wam, że warto tak zrobić, porównaliśmy poniżej dwie oferty: darmową Nazwa.pl i płatną Hekko.pl. Wyliczając koszty przyjęliśmy, że chcemy zapewnić funkcjonowanie domeny o rozszerzeniu .pl przez 3 lata, przy czym decydujemy się na płatność za każdy rok osobno:

  • Nazwa.pl: 0 zł za pierwszy rok + 2 x 123 zł - to daje daje nam 246 zł brutto
  • Hekko.pl: 14,76 zł za pierwszy rok + 2 x 54,12 zł - co daje nam 123 zł brutto

Jak widzicie, tzw. domeny za darmo wypadają w takiej sytuacji znacznie mniej korzystnie od tych, za które płacimy.

Darmowe domeny internetowe - jak wybrać nazwę domeny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zdobycie domeny z rozszerzeniem .pl wiąże się z koniecznością poniesienia (prędzej czy później) kosztów. Decydując się na darmową opcję, będziesz więc zmuszony do korzystania z domeny mającej inne rozszerzenia, wyglądające dość mało atrakcyjnie i sprawiające, że nazwa twojej domeny nie będzie prosta do zapamiętania. Takie rozszerzenia to np. vg1.pl (mogą też być inne końcówki, lecz pisząc po polsku wybierz końcówkę z zakończeniem .pl). Poniżej lista kilku oferujących darmowe polskie subdomeny rejestratorów:

c.pl

one.pl

xn.pl

Pamiętaj też, że powinieneś poważnie zastanowić się nad nazwą domeny i rozsądnie ją wybrać, stosując się do kilku przydatnych wskazówek, które prezentujemy poniżej.

1. Jeżeli zależy ci na przyciągnięciu uwagi internautów, nazwa domeny powinna być związana z tematyką strony czy też prowadzonego przez Ciebie bloga

2. Nazwa domeny powinna być prosta do napisania i wymówienia, a także zapamiętania

3. Nazwa domeny powinna być krótka

4. Nazwę domeny z własnym imieniem i nazwiskiem dla bloga wybierz wtedy, gdy będzie on o tobie (inaczej patrz punkt 1.)

Oczywiście podczas rejestrowania domeny może okazać się, że nazwa, jaką sobie zaplanowałeś, jest już zajęta. Nie decyduj się jednak wówczas na dodawanie myślnika pomiędzy słowami (np. najlepsze-gry.vg1.pl zamiast najlepszegry.vg1.pl), lecz postaraj się pokombinować i spróbuj wymyślić inną, "pełną" nazwę, która będzie zarówno powiązana z tematyką strony (bloga), jak i prosta do zapamiętania.

Darmowe domeny internetowe - jak szukać domeny?

Przede wszystkim rozważnie - nie dając się od razu złapać na ofertę "darmowa domena" czy darmowa domena i hosting. Nie ograniczaj również tylko do pierwszej strony w wynikach wyszukiwania Google - czasem firmy mające lepsze oferty są na dalszych pozycjach, co nie świadczy o ich jakości, ale o tym, że inne mają lepsze SEO. Nie wahaj się sprawdzić oferty rejestratorów płatnych domen ponieważ ich zakup zazwyczaj wiąże się z kosztem zaledwie kilku-kilkunastu złotych. Pamiętaj, że najważniejsze są opłaty za przedłużenie. To właśnie na nich bowiem zarabiają wspomniani rejestratorzy. Zwróć też uwagę na mogące towarzyszyć rejestracji domeny usługi dodatkowe. Np. w Home.pl firmy korzystające z promocji "5 domen za 0 zł" mogą liczyć na 100 zł na pozycjonowanie, bezpłatną wizytówkę i bezpłatne konto pocztowe z adresem domeny.

-------------------------------------------

AKTUALIZACJA

Rok po powstaniu oryginalnego tekstu (2016-09-30) sprawdziliśmy ponownie, jak prezentują się wyniki po wpisaniu w Google frazy "darmowe domeny". Przy włączonym uBlocku, który blokuje wyświetlanie reklam Google AdWords, sytuacja prezentuje się następująco:

Darmowe domeny X 2017

Darmowe domeny X 2017

Co miłe, ten tekst znalazł się również na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania.

Porównaliśmy koszt rejestracji domeny o końcówce ".pl". Prezentuje się on następująco - ceny netto, nie zawierają podatku VAT (23%):

Home.pl - 9,90 PLN/rok, przedłużenie - 100 PLN

Nowe AZ.pl - 9,90 PLN/rok, przedłużenie - 90.00 zł

Nazwa.pl - 9,90 PLN/rok, przedłużenie - 100 PLN

Domena.pl - 9.90 PLN (w promocji), przedłużenie - 100 PLN

Jak więc widać ceny są niemal identyczne.