Darmowe domeny internetowe - spis domen za darmo

Darmowe domeny internetowe - czy w ogóle istnieją? Przyjrzeliśmy się propozycjom polskich rejestratorów zachwalających w ten sposób ofertę krajowych domen najwyższego poziomu.

Jeżeli szukasz możliwości założenia własnej domeny www (nie subdomeny), z pewnością natrafiasz na oferty darmowych domen internetowych. Czy jednak warto skusić się na darmowe domeny? Przyjrzeliśmy się kilku wybranym ofertom rejestratorów domen, które obecnie można znaleźć na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce Google po wpisaniu frazy "darmowe domeny". Skupiliśmy się przy tym na najpopularniejszych w Polsce domenach o rozszerzeniu .pl (krajowa domena internetowa najwyższego poziomu) oraz ofercie skierowanej do klientów indywidualnych. Spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy można przygotować swego rodzaju krótką listę darmowych domen dostępnych na tę chwilę?

Darmowe domeny internetowe - sprawdzamy propozycje Google

Po wpisaniu w Google frazy "darmowe domeny" pokazały się następujące wyniki:

Darmowe Domeny - podpowiedzi Google

Darmowe Domeny - podpowiedzi Google

Przeglądając najpopularniejsze oferty (jak i sięgając do dalszych pozycji w wynikach wyszukiwania Google), okazało się, niestety, że interesujące nas darmowe domeny internetowe o rozszerzeniu .pl oferowane są prawie wyłącznie w promocjach skierowanych do przedsiębiorców i biznesmenów. Wyjątkiem jest tutaj oferta Nazwa.pl, co jednocześnie oznacza, że nie jesteśmy w stanie opracować spisu domen za darmo dla klientów indywidualnych.

Nazwa.pl

Ten - jak sam o sobie pisze - największy w Polsce rejestrator domen w momencie pisania tego tekstu chwalił się promocjami "5000 domen polskich teraz od 0 zł na rok!" (okres ważności od 27.09.2016r. do odwołania lub do wyczerpania limitu 5000 domen) i „Nawet 5 domen polskich za 0 zł przez rok!" (okres ważności od 12.07.2016r. do odwołania). W ich ramach możesz za darmo zarejestrować domenę, co jest jednocześnie równoznaczne z jej rocznym funkcjonowaniem. Za rok będziesz musiał się jednak liczyć z poniesieniem kosztów za przedłużenie usługi, które wynoszą 123 zł brutto. Jeżeli będziesz na tyle sprytny, że zechcesz przed tym okresem przenieść domenę do innego, bardziej atrakcyjnego cenowo usługodawcy, czeka cię... niemiłe zaskoczenie.

Dlaczego? Otóż w regulaminach wspomnianych wyżej promocji można przeczytać:

"W przypadku przeniesienia domeny, zarejestrowanej w ramach promocji, do innego usługodawcy przed upływem pierwszego rocznego abonamentu lub w okresie wskazanym – w zależności od rodzaju domeny - w pkt X.5 lit. od a) do c) Regulaminu domen, Klient zobowiązuje się do przedłużenia domeny w nazwa.pl na kolejny rok przed dokonaniem przeniesienia."

Na koniec warto dodać, że rejestracja domeny .pl w Nazwa.pl bez wspomnianych promocji wiąże się z opłatą w wysokości 12,18 PLN. Możliwe jest też skorzystanie z niestandardowej liczby lat. Gdy na przykład chcesz mieć swoją domenę przez okres trzech lat, wydatki będą prezentować się następująco:

  • rejestracja + przedłużenie to koszt 170 zł
  • przedłużenie to koszt 270 zł

Aktualizacja: 21 września 2017 15:24