Darmowe narzędzia i programy użytkowe


Obsługa danych

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

Paragon Backup&Recovery - idealne narzędzie do tworzenia obrazów dysku i odzyskiwania danych

Względy bezpieczeństwa danych oraz wygoda zarządzania wymagają, by dysk podzielony był na odpowiednie partycje. Co jednak, jeżeli zakupiony komputer ma już sformatowany nośnik? Nic nie stoi na przeszkodzie, by operacje na partycjach robić po zainstalowaniu systemu i programów.

Korzystając z odpowiedniego oprogramowania można mieć gwarancję, że żadne informacje nie ulegną skasowaniu. Na użytek domowy można do tego celu wykorzystać program Paragon Partition Manager 2010. Oprócz operacji na partycjach pozwala defragmentować dyski, tworzyć płyty startowe z narzędziami dyskowymi, jest mało wymagający i prosty w obsłudze.

Całkowicie bezpłatny jest natomiast Partition Logic. Za jego pomocą zmienisz parametry partycji, sformatujesz i zdefragmentujesz dysk oraz przekopiujesz wszystkie dane.

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

Jeżeli potrzebujesz tworzyć regularnie kopie różnych plików zainstaluj Cobian Backup

Aby zapisać obraz dysku warto zainstalować Paragon Backup&Recovery Free. Program zabezpiecza także pojedyncze pliki. Zapisuje dane w sieci i na nośnikach zewnętrznych. Umożliwia start komputera i odzyskanie uszkodzonej partycji systemowej, a obsługę ułatwiają proste kreatory. Licencja wyklucza jednak jego używanie do celów komercyjnych.

Pliki i katalogi można za to regularnie archiwizować na przykład za pomocą Cobian Backup, Umożliwia on umieszczanie danych na serwerach FTP co gwarantuje dostę do nich z każdego komputera na świecie.

Dobrze spisuje się także Comodo Time Machine. Pozwala tworzyć punkty przywracania systemu, oferuje rozbudowany harmonogram zadań. Dobrze spisują się także FBackup czy Peter's Backup. Podstawowe funkcje w zakresie archiwizowania i odzyskiwania danych oferują także narzędzia wbudowane w system. Umożliwiają one nawet utworzenie obrazu dysku.

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

Do wypalania płyt CD i DVD wystarczy CdburnerXP

Skasowane z dysku pliki nie znikają od razu z nośnika. W sprzyjających okolicznościach i przy użyciu odpowiednich narzędzi można je często odzyskać. Bardzo wysoką efektywność oferują Unstoppable Copier i zestaw Test Disc/Photo Rec. Ten pierwszy ma nawet spolszczony, choć częściowo z błędami, interfejs. Po polsku jest także Recuva. Cechuje się dużą szybkością i efektywnością działania ale nie wszystkie odzyskane przez nią pliki zachowują integralność. Przyzwoicie sprawują się również UndeleteMyFiles, Pandora Recovery, czy już dość stary BulletProof File Copy.

Kompleksowa obsługa danych nie byłaby możliwa bez dobrych narzędzi do wypalania płyt i synchronizacji danych. Zamiast znanego Nero zainstaluj niewielkich rozmiarów CdburnerXP, InfraRecorder bądź ImgBurn do obsługi obrazów.

Możesz też skorzystać z narzędzi darmowych do zastosowań niekomercyjnych. Wśród nich są na przykład Alcohol 52%, Ashampoo Burning Studio 2010 czy BurnAware Free. Synchronizacja to natomiast domena Allway Sync (bezpłatny do użytku niekomercyjnego), SyncToy i DirSync. Użytkownicy iPhone'a skorzystają natomiast z iPhone PC Suite

Programy użytkowe

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

A9CAD sprawdzi się w tworzeniu prostych projektów

Wiele programów użytkowych nie ma swoich darmowych odpowiedników. Są jednak takie które da się w prosty sposób zastąpić. Nie sposób tu wymienić wszystkich grup ale spróbujemy przytoczyć kilka. Wydawałoby się, że tak profesjonalne narzędzie, jak Auto CAD może być dostępne jedynie w postaci komercyjnej. Tymczasem, oczywiście w ograniczonym zakresie, może go zastąpić na przykład A9CAD, który obsługuje format DWG i DXF. Podobnie CadStd Lite czy freeCAD. W polskiej wersji językowej dostępny jest DoubleCAD. Funkcjonalnością komercyjnemu rywalowi nie ustępuje natomiast progeCAD ale jest on bezpłatny jedynie do użytku niekomercyjnego.

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

ePortfel - prowadzenie budżetu wymaga regularnych wpisów do porgramu

Konwersję zeskanowanego tekstu do postaci edytowalnej można przeprowadzić za pomocą FreeOCR.net, który działa zaskakująco efektywnie, jak na narzędzie bezpłatne. Rozpoznaje nawet polskie znaki diakrytyczne. Na rynku dostępny jest także GOCR.

Wirtualny system zainstalujesz za pomocą VirtualBox i Virtual PC. Pierwszy jest bezpłatny do użytku osobistego (nie tylko domowego), drugi całkowicie darmowy. Virtual PC wraz z Windows XP Mode został też zintegrowany z Windows 7.

Do zastosowań niekomercyjnych można zastosować VMWare Palyera ale pozwala on tylko na uruchomienie przygotowanych wcześniej maszyn wirtualnych i jest kłopotliwy w obsłudze.

Jeżeli natomiast szukasz dla przykładu dobrego organizera finansowego skorzystaj z Menedżera Finansów, którego bezpłatna wersja pozbawiona jest niektórych funkcji.

Możesz także zainstalować AceMoney Lite, ePortfel Lite bądź użyć wieloplatformowego HomeBank.

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

Darmowe programy narzędziowe i użytkowe