Darmowe narzędzia i programy użytkowe

Nie trzeba długo szukać by znaleźć wartościowy odpowiednik komercyjnego narzędzia. Ułatwiliśmy ci to zadanie jeszcze bardziej i prezentujemy listę bezpłatnych narzędzi i programów użytkowych.


Nikt nie chce wydawać niepotrzebnie pieniędzy, jeżeli może mieć coś za darmo. Zasada ta dotyczy również oprogramowania. I nie chodzi oczywiście o komputerowe piractwo ale o bezpłatne odpowiedniki narzędzi komercyjnych.

Jest ich całkiem sporo, a oferowane przez nie funkcje w zupełności wystarczają większości użytkowników.

Sprawdziliśmy już ofertę aplikacji graficznych, muzycznych i wideo oraz narzędzi do biura i firmy.

Przyjrzymy się narzędziom zapewniającym bezpieczeństwo danych, programom do archiwizacji danych czy wybranym aplikacjom użytkowym.

Systemy i bezpieczeństwo

Na komputerach użytkowników króluje Windows. To dla tego systemu tworzona jest większość aplikacji. W niektórych zastosowaniach trudno go zastąpić (na przykład platformach do gier) w innych można to zrobić bez problemu (serwery).

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

Szeroka oferta aplikacji czyni Ubuntu doskonałym systemem na biurko

Zastępstwem dla systemów Microsoftu są różne wersje Linuksa czy BSD.

Wydajność FreeBSD powoduje, że jest to idealny system do instalacji na serwerach. Sprawdza się także w zarządzaniu zaporami sieciowymi. Podobnie Debian. Jego stabilność, bezpieczeństwo, czy łatwość aktualizacji powodują, że i on znajduje często miejsce na komputerach serwerowych.

Na Debianie bazuje Ubuntu. Sprawdza się najlepiej na sprzęcie biurowym i domowym, charakteryzuje uproszczoną administracją. Ścisły związek z Debianem owocuje długą listą dostępnego oprogramowania. Na komputery biurkowe przeznaczone są również bezpłatne wersje Mandrivy. System ten wyróżnia się przede wszystkim dopracowanym interfejsem oraz długą listą obsługiwanego sprzętu i przyjaznymi mechanizmami jego instalowania.

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

avast! - skuteczna ochrona antywirusowa za darmo

Dbając o bezpieczeństwo danych, zarówno swoich, jak i innych użytkowników każdy pecet powinien mieć zainstalowany program antywirusowy. Dorównanie w tej dziedzinie komercyjnym narzędziom jak NOD32 czy Norton Antywirus jest trudne ale są darmowe programy, które gonią liderów.

W testach darmowych antywirusów najlepiej wypada avast!, który osiąga dobre wyniki w wyszukiwaniu, ma wbudowaną heurystykę, monitoruje pocztę, strony WWW czy komunikatory. Nie obciąża również zbytnio systemu operacyjnego. Jego wadą są dość częste fałszywe alarmy. Licencja avast! pozwala na jego bezpłatne wykorzystanie w celach niekomercyjnych i na użytek własny.

Niskim zużyciem zasobów systemowych charakteryzuje się też AVG Anti-Virus Free. Jego bezpłatna licencja umożliwia użytek osobisty na jednym stanowisku. Do zastosowań domowych przeznaczona jest także Avira AntyVir Personal. ClamWin (i ClamAV), Comodo Antywirus oraz PC Tools AntiVirus można stosować również w firmach.

Darmowe narzędzia i programy użytkowe

SpyBot Search&Destroy będzie skutecznym uzupełnieniem systemowego Defendera

Skuteczna zapora sieciowa to gwarancja zablokowania nieuprawnionego dostępu do danych. Można używać wbudowanej w Windows Zapory ale tylko w wypadku braku innego oprogramowania. Lepiej zainstalować bezpłatne do użytku domowego firewalle Outpost, ZoneAlarm, Sygate czy Sunbelt, bądź oferowanego bez żadnych ograniczeń: Comodo. Jeżeli zależy ci na kompleksowym zabezpieczeniu komputera skorzystaj z Comodo Internet Security.

Dobry program antyspyware jest wbudowany w system. To Windows Defender. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uzupełnić go o inne aplikacje. W przypadku narzędzi tego typu poprawi to skuteczność ochrony. Można zainstalować na przykład SpyBot Search&Destroy, czy przeznaczonego do użytku domowego Ad-Aware. Ze spamem poradzi sobie natomiast Spamihilator czy SPAMFighter.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: