Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?


Nuke

Kolejny w zestawieniu program do przeróbki filmów to Nuke. Jest bardzo zaawansowany, a używany był między innymi przy takich produkcjach filmowych jak Avatar czy TRON: Dziedzictwo. Użytkownik otrzymuje jego okrojoną, ale za to bezpłatną wersję - w celu jej otrzymania należy zarejestrować się na stronie producenta. Za jego pomocą możliwa jest wszechstronna obróbka wideo klipów przed połączeniem ich ze sobą w jeden film. Na liście narzędzi znajdziemy między innymi możliwość dodawania różnych efektów wizualnych, usuwanie tła (greenbox), balansowanie ostrością i kolorami, dodawanie elementów 3D do nagrań 2D i wiele, wiele innych. W stosunku do pełnej, komercyjnej wersji, jest tu kilka ograniczeń, w tym renderowanie w maksymalnej rozdzielczości 1080 p oraz brak wsparcia dla wtyczek firm trzecich. Mimo to robienie filmów za pomocą tego narzędzia jest miłym i kreatywnym doświadczeniem.

Nuke

Nuke

Avidemux

Avidemux to narzędzie do ekspresowej edycji oraz konwersji wideo. Obsługuje najpopularniejsze formaty plików oraz nośników (między innymi AVI, MPEG, MP4, ASF oraz płyty DVD). Nie znajdziesz tu skomplikowanego interfejsu graficznego - większość funkcji dostępna jest z poziomu górnego menu. Ten program do obróbki video pozwoli wyciąć dowolny fragment pliku, wstawiać go w inne miejsce, zmieniać niezliczoną liczbę parametrów obrazu oraz dźwięku za pomocą specjalnej biblioteki filtrów, a także konwertować gotowy film do najpopularniejszych formatów, w tym również dostosowanych do odtwarzania w multimedialnych urządzeniach przenośnych. Posiadaczom większej kolekcji plików wideo do obróbki z pewnością przyda się moduł kolejkowania zadań.

Avidemux

Avidemux

VirtualDub

VirtualDub to prosty program do obróbki filmów. Montowanie filmów może odbywać się nie tylko przy użyciu różnych klipów, ale również z przechwytywanych materiałów wideo. Aplikacja umożliwia także konwersję filmików na różne formaty (przykładowo MPEG na AVI). Aplikacja dodatkowo oferuje również zmianę stopnia kompresji pliku wideo, dołączanie dźwięku do obrazu wideo (ustawienie poziomu dźwięku), łączenie ze sobą wielu plików wideo, dzielenie oraz wycinanie fragmentów. Dzięki zastosowaniu funkcji 'batch processing' możliwa jest edycja wideo i konwersja większej liczby plików jednocześnie. Dodatkowa zaleta to funkcja "drag and drop", która pozwala dodawać materiały multimedialne na iPoda, iPhone oraz iPada. VirtualDub to program do obrobki filmow, którego obsługa nikomu nie sprawi trudności.

VirtualDub

VirtualDub

Free Video Editor

Free Video Editor to - zgodnie z nazwą - całkowicie darmowy program do skracania filmów. Umożliwia wygodne skasowanie wybranych fragmenty plików wideo przy jednoczesnym zachowaniu jakości klipu. Takie przerabianie filmów jest użyteczne w momencie, gdy chcemy wyciąć z dłuższego nagrania sceny nudne, nieudane czy też po prostu takie, których zachować nie chcemy. Umożliwia zatem tworzenie filmów bardziej dynamicznych i bez mankamentów. Obsługuje wszystkie popularne formaty plików multimedialnych, w tym "sieciowy" .webm. Tutaj również interfejs jest prosty i nie potrzeba spędzać czy programie dużo czasu, aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości.

Free Video Editor

Free Video Editor

OpenShot Video Editor

OpenShot Video Editor to zaawansowany edytor wideo. Ten darmowy program posiada funkcje, jakich nie powstydziłyby się drogie, komercyjne aplikacje. Obsługuje mnóstwo formatów wideo, audio i graficznych, dzięki czemu można stworzyć film z własnym podkładem, dodanymi grafikami oraz efektami - tutaj do dyspozycji użytkownika jest cała masa przejść, zniekształceń, efektów 3D i innych narzędzi. Nie brak także możliwości wstawiania tekstu, znaków wodnych, animowanych tytułów, itp. A dzięki wygodnemu w obsłudze, przejrzystemu interfejsowi można skupić się na tworzeniu wspaniałych klipów.

OpenShot Video Editor spodoba się każdemu użytkownikowi - nawet takiemu, który dotąd nie korzystał z podobnych programów. Oprócz samego miksowania wideo i efektów wizualnych, w programie znajduje się również mikser audio. Niestety, brak polskiej wersji językowej.

OpenShot Video Editor

OpenShot Video Editor

VSDC Free Video Editor

VSDC Free Video Editor to bezpłatna (dla użytkowników prywatnych) aplikacja, za pomocą której możliwa jest wszechstronna edycja filmów. Można stworzyć od podstaw filmiki, dodając do nich różnego rodzaju efekty wideo oraz dźwiękowe. Program oferuje bogatą funkcjonalność przy intuicyjnym, prostym w obsłudze interfejsie - niestety, jak na razie brak jego polskiej wersji językowej. Do tworzonego filmiku można dodawać tekst, umieszczać w nim zdjęcia oraz innego rodzaju materiały. VSDC Free Video Editor posiada wsparcie dla wszystkich popularnych formatów audio oraz wideo, w tym właściwych dla urządzeń przenośnych, jak iPod/iPhone/iPad, PSP, Sony PlayStation, Xbox, Zune, Archos, iRiver, Creative Zen, Blackberry, odtwarzacze MP4 i inne. Wbudowano w niego opcję wypalania na płycie stworzonego materiału wideo. Może posłużyć także jako program do konwersji plików wideo.

VSDC Free Video Editor

VSDC Free Video Editor

HitFilm Express

HitFilm Express

HitFilm Express

HitFilm Express to program do obróbki wideo, który umożliwia dodanie aż 180 różnego rodzaju efektów do tworzonego filmu. Pomimo wielu dostępnych narzędzi i ogromu możliwości, jego obsługa jest stosunkowo prosta, dlatego edycja filmów różnej długości to praca, która nie sprawi większych problemów. Dzięki licznym tutorialom można bardzo szybko nauczyć się z korzystać z zaawansowanych możliwości programu (jak np. autosynchronizacja nagranych niezależnie dźwięku i obrazu). Jednym z nielicznych minusów HitFilm Express jest możliwość zapisania gotowego filmu jedynie w dwóch formatach - .avi lub .mp4. Specjalne, płatne pakiety rozszerzeń umożliwiają między innymi obsługę większej ilości formatów, dodają także kolejne animacje i efekty specjalne, jednak można się bez nich doskonale obejść. Na stronie programu znajdują się przykładowe filmy, do których powstania użyto tej aplikacji.

Nuke Non Commercial 11

Nuke Non Commercial 11 to wersja darmowa komercyjnej aplikacji do postprodukcji. Oferuje szereg zaawansowanych narzędzi, w tym węzły, za pomocą których tworzy się powiązania pomiędzy parametrami obrazu, możliwość krycia, zmiany głebokości i barw, edytor krzywych, a nawet zintegrowane środowisko 3D. Jest to bardzo bogaty w możliwości program, na którego poznanie trzeba poświęcić nieco czasu, w zamian jednak można spodziewać się wspaniałych efektów.

W stosunku do wersji płatnej, Nuke ma następujące ograniczenia: maksymalna rozdzielczość Full HD (1920x1080), brak możliwości używania węzłów WriteGeo, Primatte, Ultimatte, BlinkScript i GenerateLUT, brak obsługi 2D dla formatów MPEG4 i h264, brak wsparcia dla wtyczek.

Kdenlive 19

Kdenlive 19 to aplikacja dla mniej wymagających użytkowników, doskonale nadająca się do obróbki filmów z wakacji, nagrań ze spotkań, itp. Układanie filmu odbywa się na osi czasu, a użytkownik otrzymuje wszelkie niezbędne edycji narzędzia - przycinanie, rozciąganie, używanie filtrów oraz efektów. Ponieważ wykorzystuje biblioteki FFmpeg, można pracować w na niemal każdym istniejącym formacie zapisu wideo. Zaletą jest także w pełni konfigurowalny interfejs użytkownika. Z jego poziomu można pobierać z internetu dodatkowe szablony, efekty oraz narzędzia.

DaVinci Resolve 16

DaVinci Resolve 16 do rozbudowane narzędzie do edycji i postprodukcji klipów wideo, ma także własny edytor audio. Obsługuje wszelkie rozdzielczości - w tym 4K i 8K. Wygodną obsługę umożliwiają panele, pomiędzy którymi można się swobodnie przełączać. Jedną z zalet jest silnik korzystający z algorytmów uczenia maszynowego, co znacznie usprawnia pracę. Wśród funkcji edycyjnych znalazły się m.in. edycja szumów oraz wielowarstwowy montaż. Duży plus nalezy się za możliwość edycji audio bez oprogramowania zewnętrznego. Można w nim robić dosłownie wszystko.

Jaki program do obróbki filmów wybrać z wymienionych? Ponieważ wszystkie są darmowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować każdy osobiście. Można jednak kierować się także swoimi własnymi potrzebami. Jeśli komuś potrzebny jest tylko program do cięcia filmów, nie musi pobierać aplikacji umożliwiającej tworzenie filmów z efektami specjalnymi. Oczywiście są również inne darmowe programy do montowania filmów - można znaleźć je wraz opisami w naszym dziale multimediów.

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe lipiec 2018

Do 1000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 2000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 3000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Do 4000zł: sprawdź gotowe zestawy w RTV EURO AGD

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artykule: Komputer do gier. 5 konfiguracji od 3000 do 8000 zł