Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Konieczność edycji klipu wideo może pojawić się w różnych sytuacjach. Na przykład chcemy zmontować filmik podsumowujący wakacyjne wojaże czy gameplay do wrzucania na YouTube. Jak to zrobić? Oczywiście potrzebny jest program do obróbki filmów. Najlepiej, aby był darmowy. W naszej bazie programów znaleźć można sporo takich propozycji. Oto wybrane.


VideoProc

VideoProc to program "cztery w jednym". Można nim montować klipy wideo, konwertować płyty DVD do formy cyfrowej, pobierać klipy z sieci oraz zapisywać to, co dzieje się na ekranie. Co jest specyficzne dla tej aplikacji, to brak osi czasu. Nie ma tu tradycyjnej dla takich programów "osi czasu" - zamiast tego musimy umieścić w oknie roboczym wszystkie pliki, które mają złożyć się na finalny film (w wersji darmowej jest on ograniczony do 5 minut). Pliki te należy umieszczać w kolejności takiej, w jakiej mają występować. Można to zrobić na dwa sposoby - albo dodawać je pojedynczo, albo dodać folder, w którym się znajdują. Jednak uwaga - w przypadku folderu zostaną dodane wszystkie się w nim znajdujące i ułożone w kolejności alfabetycznej. Można w każdej chwili przesuwać za pomocą strzałek, ustawiając w pożądanej kolejności.

Każdy znajdujący się w oknie roboczym klip można edytować na kilka sposobów - dodawać efekty audio i wideo (obracanie obrazu, zmiana głośności, opóźnienia dźwięku), wprowadzać efekty kolorystyczne (16 różnych), dodawać napisy (ale wyłącznie z pliku) oraz znak wodny, a także przycinać nagranie i zmieniać ustawienia wybranych jego fragmentów. Pole do popisu jest szerokie, a bardzo praktyczna jest możliwość wycinania kilku fragmentów danego klipu - dzięki temu można wyrzucić wszystkie nieudane momenty z dłuższych nagrań. Ponadto otrzymujemy szeroki wybór operacji na całym pliku, jak zmiana 3D w 2D, zmiana w animowany GIF, a także rozdzielenie dużego pliku na kilka mniejszych (automatycznie, co wskazany interwał czasowy lub ręcznie ustalany czas każdego pliku). Za te wszystkie opcje należy się producentowi bardzo duży plus.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Na tej stronie znajduje się nasza pełna recenzja VideoProc - zobacz!

Przez ograniczony czas możesz pobrać pełną wersję za darmo - kliknij tutaj!

Lightworks

Lightworks to darmowy program do obróbki filmów, który umożliwi stworzenie profesjonalnego klipu. Praca może odbywać się na wielu ścieżkach audio i wideo, a wśród licznych funkcji znajdziemy między innymi równoczesną edycję obrazu z wielu kamer, filtry kolorów, opcję wprowadzania tekstów i napisów na nagranie, czy też dodawanie efektów specjalnych. Mimo ogromnej liczby możliwości edycja filmów jest bardzo prosta i wystarczy spędzić niewiele czasu, aby móc w pełni z nich korzystać. Na samej stronie Lightworks znaleźć można tutoriale, wprowadzające w tajniki posługiwania się tą aplikacją, dzięki czemu obróbka filmów będzie łatwym zadaniem. Dodatkową zaletą jest możliwość przesyłania stworzonego klipu bezpośrednio z programu do serwisów streamingowych YouTube i Vimeo. Oprócz wersji darmowej istnieje także edycja Pro, mająca więcej funkcji, jednak do użytku prywatnego wystarczy spokojnie bezpłatna edycja. Ma ona ograniczenie jakości obrazu do 720p, więc jeśli nie potrzebujesz 4K - będzie jak znalazł.

Po instalacji programu otrzymuje się domyślnie edycję PRO, która działa za darmo przez 30 dni. Jeśli w tym czasie użytkownik nie zdecyduje się na zakup pełnej wersji, zaś aby używać Ligthworks bezpłatnie przez rok, należy dokonać bezpłatnej rejestracji. Dostępne są osobne wersje dla systemów 32- i 64-bit.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Lightworks - możliwości

Machete Lite

Podobnie użyteczny i łatwy w użyciu program do montowania filmów to Machete Lite. Jego twórcy postawili na prostotę obsługi, która została ograniczona do minimum, a jednocześnie daje możliwości wycinania i łączenia filmów, a także usuwania lub dodawania podkładu dźwiękowego, itp. Ponadto samo łączenie filmów to nie wszystko - program ten posłuży również do wydobywania ścieżki dźwiękowej wybranego klipu wideo, przechwycenia wybranej klatki filmu w postaci pliku graficznego, a także edytowania tagów. Dodatkowa zaleta to bezstratna konwersja stworzonego filmu do jednego z popularnych formatów.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Machete Lite

AVIToolbox

AVIToolbox to kolejny darmowy program do obróbki filmów. Dzięki niemu możliwa są takie działania jak obcinanie, sklejanie filmów, dzielenie na mniejsze części, zapis wybranego fragmentu w postaci osobnego klipu wideo, a także wyciągnięcie ścieżki dźwiękowej. Dodatkowe zalety to opcja wykonania zrzutów ekranu z wybranych fragmentów. Ponadto aplikacja umożliwia sprawdzenie wszystkich właściwości pliku AVI - podawane są takie jak rozdzielczość, bitrate, użyty do kompresji kodek, liczba klatek na sekundę, itp. Ten program do robienia filmów ma jednak irytującą wadę - przy przeprowadzaniu operacji na materiałach wideo użytkownik otrzymuje propozycję zakupu płatnej edycji. Okienko to blokuje na dziesięć sekund działanie aplikacji.

Ten program do montowania filmów przydaje się do zastosowań prywatnych, umożliwiając szybkie wykonanie efektownych klipów wideo.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

AVIToolbox

Shotcut

Takich irytujących "przeszkadzajek" nie ma natomiast Shotcut. Ten program do robienia filmów umożliwia edycję wszystkich popularnych formatów audio, wideo oraz grafik. Aplikacja posiada własne kodeki, dzięki czemu obróbka filmów odbywa się w szybkim tempie. Jedna wada to nietypowy interfejs j - brak tu linii czasu, mamy za to listę klipów i wyznaczamy czasowe ramy ich obróbki. Ten program do montowania filmów oferuje takie narzędzia jak zmiana ostrości obrazu, nakładanie efektów, balans kolorów, dodawanie tekstów, itp. Stworzone materiały możemy zmontować i zapisać jako pliki wideo w popularnych formatach lub też jako klipy flash. Niestety, brak polskiej wersji językowej.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Shotcut

Nuke

Kolejny w zestawieniu program do przeróbki filmów to Nuke. Jest bardzo zaawansowany, a używany był między innymi przy takich produkcjach filmowych jak Avatar czy TRON: Dziedzictwo. Użytkownik otrzymuje jego okrojoną, ale za to bezpłatną wersję - w celu jej otrzymania należy zarejestrować się na stronie producenta. Za jego pomocą możliwa jest wszechstronna obróbka wideo klipów przed połączeniem ich ze sobą w jeden film. Na liście narzędzi znajdziemy między innymi możliwość dodawania różnych efektów wizualnych, usuwanie tła (greenbox), balansowanie ostrością i kolorami, dodawanie elementów 3D do nagrań 2D i wiele, wiele innych. W stosunku do pełnej, komercyjnej wersji, jest tu kilka ograniczeń, w tym renderowanie w maksymalnej rozdzielczości 1080 p oraz brak wsparcia dla wtyczek firm trzecich. Mimo to robienie filmów za pomocą tego narzędzia jest miłym i kreatywnym doświadczeniem.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Nuke

Avidemux

Avidemux to narzędzie do ekspresowej edycji oraz konwersji wideo. Obsługuje najpopularniejsze formaty plików oraz nośników (między innymi AVI, MPEG, MP4, ASF oraz płyty DVD). Nie znajdziesz tu skomplikowanego interfejsu graficznego - większość funkcji dostępna jest z poziomu górnego menu. Ten program do obróbki video pozwoli wyciąć dowolny fragment pliku, wstawiać go w inne miejsce, zmieniać niezliczoną liczbę parametrów obrazu oraz dźwięku za pomocą specjalnej biblioteki filtrów, a także konwertować gotowy film do najpopularniejszych formatów, w tym również dostosowanych do odtwarzania w multimedialnych urządzeniach przenośnych. Posiadaczom większej kolekcji plików wideo do obróbki z pewnością przyda się moduł kolejkowania zadań.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Avidemux

VirtualDub

VirtualDub to prosty program do obróbki filmów. Montowanie filmów może odbywać się nie tylko przy użyciu różnych klipów, ale również z przechwytywanych materiałów wideo. Aplikacja umożliwia także konwersję filmików na różne formaty (przykładowo MPEG na AVI). Aplikacja dodatkowo oferuje również zmianę stopnia kompresji pliku wideo, dołączanie dźwięku do obrazu wideo (ustawienie poziomu dźwięku), łączenie ze sobą wielu plików wideo, dzielenie oraz wycinanie fragmentów. Dzięki zastosowaniu funkcji 'batch processing' możliwa jest edycja wideo i konwersja większej liczby plików jednocześnie. Dodatkowa zaleta to funkcja "drag and drop", która pozwala dodawać materiały multimedialne na iPoda, iPhone oraz iPada. VirtualDub to program do obrobki filmow, którego obsługa nikomu nie sprawi trudności.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

VirtualDub

Free Video Editor

Free Video Editor to - zgodnie z nazwą - całkowicie darmowy program do skracania filmów. Umożliwia wygodne skasowanie wybranych fragmenty plików wideo przy jednoczesnym zachowaniu jakości klipu. Takie przerabianie filmów jest użyteczne w momencie, gdy chcemy wyciąć z dłuższego nagrania sceny nudne, nieudane czy też po prostu takie, których zachować nie chcemy. Umożliwia zatem tworzenie filmów bardziej dynamicznych i bez mankamentów. Obsługuje wszystkie popularne formaty plików multimedialnych, w tym "sieciowy" .webm. Tutaj również interfejs jest prosty i nie potrzeba spędzać czy programie dużo czasu, aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Free Video Editor

OpenShot Video Editor

OpenShot Video Editor to zaawansowany edytor wideo. Ten darmowy program posiada funkcje, jakich nie powstydziłyby się drogie, komercyjne aplikacje. Obsługuje mnóstwo formatów wideo, audio i graficznych, dzięki czemu można stworzyć film z własnym podkładem, dodanymi grafikami oraz efektami - tutaj do dyspozycji użytkownika jest cała masa przejść, zniekształceń, efektów 3D i innych narzędzi. Nie brak także możliwości wstawiania tekstu, znaków wodnych, animowanych tytułów, itp. A dzięki wygodnemu w obsłudze, przejrzystemu interfejsowi można skupić się na tworzeniu wspaniałych klipów.

OpenShot Video Editor spodoba się każdemu użytkownikowi - nawet takiemu, który dotąd nie korzystał z podobnych programów. Oprócz samego miksowania wideo i efektów wizualnych, w programie znajduje się również mikser audio. Niestety, brak polskiej wersji językowej.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

OpenShot Video Editor

VSDC Free Video Editor

VSDC Free Video Editor to bezpłatna (dla użytkowników prywatnych) aplikacja, za pomocą której możliwa jest wszechstronna edycja filmów. Można stworzyć od podstaw filmiki, dodając do nich różnego rodzaju efekty wideo oraz dźwiękowe. Program oferuje bogatą funkcjonalność przy intuicyjnym, prostym w obsłudze interfejsie - niestety, jak na razie brak jego polskiej wersji językowej. Do tworzonego filmiku można dodawać tekst, umieszczać w nim zdjęcia oraz innego rodzaju materiały. VSDC Free Video Editor posiada wsparcie dla wszystkich popularnych formatów audio oraz wideo, w tym właściwych dla urządzeń przenośnych, jak iPod/iPhone/iPad, PSP, Sony PlayStation, Xbox, Zune, Archos, iRiver, Creative Zen, Blackberry, odtwarzacze MP4 i inne. Wbudowano w niego opcję wypalania na płycie stworzonego materiału wideo. Może posłużyć także jako program do konwersji plików wideo.

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

VSDC Free Video Editor

HitFilm Express

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

HitFilm Express

HitFilm Express to program do obróbki wideo, który umożliwia dodanie aż 180 różnego rodzaju efektów do tworzonego filmu. Pomimo wielu dostępnych narzędzi i ogromu możliwości, jego obsługa jest stosunkowo prosta, dlatego edycja filmów różnej długości to praca, która nie sprawi większych problemów. Dzięki licznym tutorialom można bardzo szybko nauczyć się z korzystać z zaawansowanych możliwości programu (jak np. autosynchronizacja nagranych niezależnie dźwięku i obrazu). Jednym z nielicznych minusów HitFilm Express jest możliwość zapisania gotowego filmu jedynie w dwóch formatach - .avi lub .mp4. Specjalne, płatne pakiety rozszerzeń umożliwiają między innymi obsługę większej ilości formatów, dodają także kolejne animacje i efekty specjalne, jednak można się bez nich doskonale obejść. Na stronie programu znajdują się przykładowe filmy, do których powstania użyto tej aplikacji.

Nuke Non Commercial 11

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Nuke Non Commercial 11 to wersja darmowa komercyjnej aplikacji do postprodukcji. Oferuje szereg zaawansowanych narzędzi, w tym węzły, za pomocą których tworzy się powiązania pomiędzy parametrami obrazu, możliwość krycia, zmiany głębokości i barw, edytor krzywych, a nawet zintegrowane środowisko 3D. Jest to bardzo bogaty w możliwości program, na którego poznanie trzeba poświęcić nieco czasu, w zamian jednak można spodziewać się wspaniałych efektów.

W stosunku do wersji płatnej, Nuke ma następujące ograniczenia: maksymalna rozdzielczość Full HD (1920x1080), brak możliwości używania węzłów WriteGeo, Primatte, Ultimatte, BlinkScript i GenerateLUT, brak obsługi 2D dla formatów MPEG4 i h264, brak wsparcia dla wtyczek.

Kdenlive 19

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

Kdenlive 19 to aplikacja dla mniej wymagających użytkowników, doskonale nadająca się do obróbki filmów z wakacji, nagrań ze spotkań, itp. Układanie filmu odbywa się na osi czasu, a użytkownik otrzymuje wszelkie niezbędne edycji narzędzia - przycinanie, rozciąganie, używanie filtrów oraz efektów. Ponieważ wykorzystuje biblioteki FFmpeg, można pracować w na niemal każdym istniejącym formacie zapisu wideo. Zaletą jest także w pełni konfigurowalny interfejs użytkownika. Z jego poziomu można pobierać z internetu dodatkowe szablony, efekty oraz narzędzia.

DaVinci Resolve 16

Darmowe programy do obróbki i montażu filmów - który wybrać?

DaVinci Resolve 16 do rozbudowane narzędzie do edycji i postprodukcji klipów wideo, ma także własny edytor audio. Obsługuje wszelkie rozdzielczości - w tym 4K i 8K. Wygodną obsługę umożliwiają panele, pomiędzy którymi można się swobodnie przełączać. Jedną z zalet jest silnik korzystający z algorytmów uczenia maszynowego, co znacznie usprawnia pracę. Wśród funkcji edycyjnych znalazły się m.in. edycja szumów oraz wielowarstwowy montaż. Duży plus nalezy się za możliwość edycji audio bez oprogramowania zewnętrznego. Można w nim robić dosłownie wszystko.

Jaki program do obróbki filmów wybrać z wymienionych? Ponieważ wszystkie są darmowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować każdy osobiście. Można jednak kierować się także swoimi własnymi potrzebami. Jeśli komuś potrzebny jest tylko program do cięcia filmów, nie musi pobierać aplikacji umożliwiającej tworzenie filmów z efektami specjalnymi. Oczywiście są również inne darmowe programy do montowania filmów - można znaleźć je wraz opisami w naszym dziale multimediów.

Aktualizacja: 07 czerwca 2017 12:58