Darmowe zamienniki programów graficznych, muzycznych i wideo
-
- Tomasz Olechowicz,
- 24.06.2010, godz. 08:55
Nie zawsze trzeba wydać górę pieniędzy, by stworzyć efektowną grafikę, utwór muzyczny czy przeprowadzić edycję filmu. Na rynku jest mnóstwo darmowych narzędzi zastępujących z powodzeniem komercyjne aplikacje.
Celem tego artykułu nie jest jednak udowadnianie, wyższości jednego programu nad innym i wywoływanie dyskusji pomiędzy zwolennikami różnych rozwiązań. Podjęliśmy próbę wyszukania i zaproponowania użytkownikowi darmowych odpowiedników różnych komercyjnych narzędzi. Staraliśmy się znaleźć aplikacje oferujące podobny, czasami ograniczony w stosunku do oryginału zestaw funkcji ale realizujących podstawowe zadania w sposób bezpłatny. W tej części przyjrzymy się programom graficznym, muzycznym i wideo. W kolejnych sprawdzimy rynek aplikacji biurowych oraz aplikacji użytkowych i narzędziowych.
Grafika

GIMPShop - próba upodobnienia sposobu obsługi GIMPA do Photoshopa
To modyfikacja GIMPA mająca na celu jego przystosowanie dla użytkowników Photoshopa. GIMPShop reorganizuje na modłę Photoshopa menu, układ okien i sposób obsługi. Dla mniej wymagających przeznaczony jest Paint.NET. I choć w żadnej mierze nie można go nazwać zamiennikiem programu Adobe, to z powodzeniem wystarcza do podstawowej obróbki grafiki, jest szybki i łatwy w obsłudze.

kscape - edycja grafiki wektorowej za darmo
Ciekawie wygląda oferta programów do tworzenia grafiki trójwymiarowej i animacji. Takie aplikacje, jak POV-Ray, Blender, czy 3D Canvas zdobyły szerokie rzesze zwolenników i z powodzeniem zastępują 3D Studio Max, Cinema 4D czy Lightwave 3D. POV-Ray sprawdza się szczególnie przy raytracingu i pozwala generować realistyczne sceny, domeną Blendera jest modelowanie i animacja, ma on też wbudowany silnik graficzny do tworzenia gier. Z formatu POV-Ray korzysta charakteryzujący się prostą obsługą 3D Canvas. Aby zapoznać się z funkcjonowaniem tego typu programów można także skorzystać z darmowej wersji, wykorzystywanej w przemyśle filmowym aplikacji Maya Learning Edition.

Povray - możliwościa bezpłatne programy renderujące nie ustępują komercyjnym
Najłatwiej znaleźć bezpłatną aplikację do katalogowania zdjęć. Najlepiej w tej roli sprawdza się Picasa. Po jej zainstalowaniu nie jest potrzebne żadne inne narzędzie do przeglądania i podstawowej edycji zdjęć. Jeżeli ktoś potrzebuje zapisywać zrzuty ekranowe może skorzystać dla przykładu z przeglądarki grafiki FastStone Image Viewer czy bezpłatnego do użytku domowego, szybkiego i prostego w obsłudze IrfanView.
Muzyka
Nagrywanie, edycja i miksowanie dźwięku to domena ACID Xpress 7. Program bazuje na kilkutaktowych pętlach dźwięku, które można ze sobą łączyć czy miksować. Tempo i tonacja poszczególnych elementów utworu dobierana jest automatycznie. Bezpłatna wersja ma ograniczenie do 10 ścieżek, nie pozwala też na przykład na indywidualną modyfikację efektów. Możliwości programu są jednak i tak imponujące. Do produktu można dodatkowo pobrać pokaźnych rozmiarów bibliotekę próbek.

ACID Xpress - wygląda groźnie ale łatwo się go nauczyć
W nagrywaniu, edycji i rekodowaniu dźwięku sprawdzi się Audacity. Obsługuje między innymi takie formaty jak MP3, WAV, AIFF czy Ogg Vorbis. Ma wbudowany edytor amplitudy, umożliwia dodawanie efektów, normalizację i redukcję szumu.
Podobne funkcje oferuje Power Sound Editor. Za jego pomocą zgrasz dźwięk z płyty, nagrasz z mikrofonu i karty dźwiękowej, zarejestrujesz utwory odtwarzane przez Windows Media Playera, RealPlayera czy internetowe rozgłośnie radiowe. Wytniesz, skopiujesz i zmiksujesz poszczególne fragmenty i dodasz do nich różne efekty. Gotowy plik, z poziomu programu umieścisz na płycie.

ZynAddSubFX - jak każdy program do tworzenia muzyki wymaga wprawy
Muzykę można też tworzyć za pomocą syntezatora ZynAddSubFX. Obsługuje wiele instrumentów, umożliwia dodawanie własnych. Współpracuje z sekwencerami. Oferuje zaawansowane funkcje syntezy oraz paletę różnych efektów.