Darmowy VPN - czy to ma sens?

Wirtualne sieci prywatne, czyli VPN (virtual private network), cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Większość z nich jest płatna, istnieją jednak takie sieci VPN, z których można korzystać za darmo. Czy to się opłaca?


Darmowe sieci VPN

Płatne sieci VPN oferują najczęściej trzy plany abonamentowe - przeważnie w wersji na miesiąc, 6 miesięcy i rok (jak np. NordVPN), rzadziej trafiają się oferty na czas dłuższy (np. CyberGhost VPN oferuje abonament dwuletni). Niezależnie od wybranego abonamentu zawsze ma się dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez daną virtual private network, w tym wszystkie serwery oraz brak limitu transferu danych. W przypadku sieci VPN za darmo mogą występować pewne ograniczenia.

TunnelBear to doskonały przykład takiego rozwiązania. Klient VPN jest do pobrania za darmo i nie musisz niczego płacić - możesz korzystać z opcji darmowej, jednak należy mieć na uwadze, że otrzymujesz limit transferu danych w wysokości 500 MB na miesiąc. Jest to "abonament" Little. Dopiero pozostałe dwa dają Ci możliwość przesyłania i odbierania danych w nieograniczonej ilości, za co musisz zapłacić co najmniej 9,99 USD (tyle kosztuje opcja wykupienia miesięcznego abonamentu).

TunnelBear

TunnelBear

BetterNet nie ma z kolei ograniczeń w transferze danych, co więcej - nie wymaga nawet zakładania żadnego konta! Ta sieć VPN daje użytkownikowi fałszywe IP, co znacznie zwiększa prywatność, a dzięki używaniu swoich serwerów umożliwia także dostęp do stron, które są zablokowane w danym rejonie. Ze względu na bardzo prostą obsługę, brak polskiej wersji językowej nie powinien przeszkadzać. Czy nie brzmi to zbyt idealnie? Z czego utrzymuje się zatem BetterVPN? Działa to podobnie jak gry na urządzeniach przenośnych - poleca użytkownikom aplikacje, a jeżeli użytkownik którąś z nich nabędzie, BetterNet otrzymuje swoją prowizję. Zarabia także na wyświetlaniu filmików reklamowych. Jak deklaruje producent, cały dochód z obu rozwiązań idzie na utrzymanie serwerów, którymi posługuje się ten VPN. Aczkolwiek zapowiada również, że będzie działo się tak dopóki prowizja będzie na to wystarczać. Czy więc w przyszłości zmieni się w płatne rozwiązanie - czas pokaże.

Betternet

Betternet

PrivateTunnel umożliwia połączenie VPN bez żadnych miesięcznych opłat, jednak w wersji darmowej jest się ograniczonym jedynie do 100 MB transferu danych. Potem po prostu płaci się za pakiet z ilością danych, jakiej się potrzebuje. Można wybrać opcje 50 GB, 100 GB i 500 GB. Jako że naliczanie opłat oparte jest jedynie na ilości zużytego transferu danych, nie ma żadnych ograniczeń co do liczby urządzeń, z których możesz korzystać z serwisu, jak to ma miejsce w przypadku niektórych darmowych serwisów. Co ważne – nie ma ograniczeń czasowych, w obrębie których zakupiona ilość danych musi zostać wykorzystana. PrivateTunnel pozwala wybrać serwer VPN m.in. z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Holandii lub Szwajcarii. Szybkość transmisji danych wynosi około 10Mb/s.

PrivateTunnel

PrivateTunnel

Hide.Me to nie jest darmowy VPN, jednak posiada wersję testową, dzięki której można sprawdzić jego możliwości. Pełna edycja jest oczywiście płatna. Wersja testowa posiada pewne ograniczenia – dostępne są tylko trzy lokalizacje serwera do wyboru, 2 GB transferu oraz można utrzymywać tylko jedno połączenie. Ograniczenia te znikają po wykupieniu od producenta jednego z planów taryfowych. Wówczas transfer danych jest nieograniczony, a liczba dostępnych lokalizacji wzrasta do ponad trzydziestu. Choć nie ma polskiej wersji językowej, dzięki graficznemu przewodnikowi konfiguracja VPN pod swoje potrzeby będzie łatwym zadaniem.

Hide.Me

Hide.Me

Windscribe to sieć VPN, która umożliwia darmowe korzystanie ze swoich możliwości, jednak z pewnymi ograniczeniami. Jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie, jak działa darmowe VPN, wówczas musisz liczyć się z tym, że miesięczny limit transferu danych wynosi 10 GB, dostępnych jest jedynie 11 z 50 lokalizacji serwerów, nie ma także możliwości konfiguracji OpenVPN. Poza tym otrzymasz wszystko, co w płatnym abonamencie, czyli ukrywanie IP, tunel VPNB szyfrowany algorytmem AES-256 z kluczem RSA 4096-bit, itp. Do testów - jak znalazł.

Windscribe

Windscribe

Opera - ta popularna przeglądarka internetowa ma od 2016 roku funkcję pozwalającą na anonimowe łączenie się z siecią . Jednak klient VPN nie jest domyślnie włączony. Aby włączyć darmową sieć VPN w Operze, przejdź do ustawień przeglądarki i zaznacz opcję Włącz VPN w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo. W polu adresu przeglądarki pojawi się nowy przycisk umożliwiający skonfigurowanie sieci VPN, włączenie lub wyłączenie jej oraz pokazujący statystyki na temat przesyłanych danych. Możesz też używać sieci VPN tylko w prywatnych oknach. Po prostu otwórz prywatne okno, kliknij przycisk VPN w polu adresu i kliknij „Włącz”. W każdym przypadku po włączeniu darmowej sieci VPN, Opera zastąpi Twój adres IP wirtualnym adresem.

Włączanie VPN w przeglądarce Opera

Włączanie VPN w przeglądarce Opera

Darmowy VPN - czy to ma sens?

Po dokonanym przeglądzie czas najwyższy odpowiedzieć na tytułowe pytanie. I wniosek jest następujący - rozwiązanie typu free VPN ma sens, jeżeli anonimowość w sieci jest Ci potrzebna jedynie od czasu do czasu. Jeśli natomiast planujesz oglądać w ten sposób seriale, streamingi wydarzeń sportowych (i innych), czy też wymieniać się z innymi użytkownikami plikami, wówczas lepiej wykupić abonament i mieć cieszyć się swobodą działania.