Darmowy sposób na domowy monitoring - jak zdalnie pilnować domu przed włamywaczami?

Boisz się, że ktoś włamie się do twojego domu pod twoją nieobecność? Możesz w prosty sposób się zabezpieczyć przed utratą mienia - wystarczy, że stworzysz w domu prosty system monitoringu, podłączony do internetu. Dzięki temu zdalnie będziesz mógł pilnować swojego domu. I to zupełnie za darmo.

Kamera szpiegowska

Złodzieje nie śpią. Chcesz zdalnie czuwać nad swoim domem? Oto poradnik krok po kroku, w jaki jaki sposób jak stworzyć domowy system monitoringu podłączony do internetu, wykorzystując jedynie zwykłą kamerę internetową i twój domowy komputer.

Domowy monitoring krok po kroku

Krok 1: Zainstaluj Yawcam

Yawcam to darmowa aplikacja , napisana w języku Java,służąca do obsługi kamery internetowej. Pozwala ona wykorzystać podłączoną do komputera kamerę do transmisji przekazu na żywo przez internet tego, co dzieje się w twoim domu. Najpierw ściągnij Yawcam. Po instalacji programu, upewnij się, że kamera jest podłączona do komputera i zainstalowane są do niej sterowniki. Jeżeli wszystko jest ok, odpal Yawcam. W menu Language zmień język programu na polski ( niestety spolszczenie programu nie jest pełne, więc nawet po wybraniu naszego języka mamy część poleceń po angielsku).

Yawcam 1

Yawcam 1

Krok 2: Skonfiguruj kamerę w Yawcam

Najpierw upewnij się, że Yawcam korzysta z właściwej kamery. Dodaj swoją kamerę, klikając Ustawienia i wybierając opcję Device. Jeżeli masz kamerę wbudowaną w komputer (laptop lub All-In-One), wybierz opcję Kamera Zintegrowana. Jeżeli używasz kamery podłączonej przez USB, to wybierz ją w ustawieniach. Kiedy Yawcam wykryje kamerę uruchomi automatycznie strumień wideo.

Yawcam 2

Yawcam 2

Krok 3: Włącz detektor ruchu

Teraz w Yawcam musisz ustawić opcję wykrywania ruchu przez kamerę. Z głównego menu kliknij na zakładkę Okno i i wybierz Motion Detection. Tutaj możesz dokonać swoich ustawień np. zaznaczyć odpowiedni obszar, który ma monitorować kamera, ustawić poziom czułości itd. Gdy skończysz ustawiać wykrywanie ruchu, kliknij z lewej strony Uruchom. Kamera wykrywa już ruch.

Yawcam 3

Yawcam 3

Krok 4: Ustaw e-mail w Yawcam

Teraz musimy ustawić w Yawcam przesyłanie zdjęć zrobionych przez kamerę po wykryciu ruchu. Yawcam będzie wysyłał nam na naszą pocztę zdjęcia zrobione w momencie, gdy kamera wykryje ruch. Z okna Motion Detection, kliknij zakładkę Akcje i wejdź w Send E-Mail. Wtedy kliknij przycisk Settings. Tutaj musisz wprowadzić dane dotyczące serwera SMTP twojej poczty e-mail. Kiedy już to zrobisz, musisz jeszcze uruchomić opcję Attach Image w ustawieniach e-mail i określić na jaki dokładnie adres system ma wysyłać zdjęcia. Możesz tutaj także ustawić jak często Yawcam ma wysyłać do Ciebie e-maile (domyślnie ustawiona jest opcja co 5 minut).

Krok 5: Wyłącz hibernację systemu

Kiedy program Yawcam będzie już skonfigurowany i uruchomiony, twoja kamera będzie obserwować twój dom niczym jastrząb. Sprawdź czy twój komputer nie przechodzi w stan hibernacji, kiedy nic na nim nie robisz. Wejdź w Panel sterowania w Windows, potem w Opcje zasilania i wyłącz opcje hibernacji komputera. Warto za to ustawić wyłączenie ekranu (a nie całego komputera), by złodziej nie domyślił się, że jest obserwowany. Po wygaszeniu ekranu kamera cały czas będzie działać.

Warto zabezpieczyć swój dom za pomocą Yawcam

Przezorny zawsze ubezpieczony. Warto zainstalować u siebie taki system monitoringu - zwłaszcza, że to rozwiązanie nic cię nie kosztuje.


Zobacz również