Defragmentowanie dysku: dlaczego, jak i kiedy

Co to jest defragmentacja dysku? Po co się ją wykonuje? Czy przeprowadzenie defragmentacji niesie ze sobą jakieś korzyści? Spieszymy z odpowiedziami.

Na początek krótka odpowiedź: defragmentowanie nie jest już czynnością niezbędną, ale nadal jest dobrym rozwiązaniem - o ile nie posiadasz dysku typu Solid State (SSD). A defragmentator systemu operacyjnego Windows jest całkiem dobrym narzędziem.

Szczegóły:

Podczas używania komputera pliki są rozdzielane na fragmenty. System Windows może pokazywać, że plik jest w katalogu Moje dokumenty, ale fizycznie jego bity i części mogą być rozrzucone na dysku twardym w wielu miejscach. Cała ta fragmentacja teoretycznie spowalnia działanie komputera. Podczas procesu defragmentacji dysku twardego pliki są przenoszone tak, aby jak najwięcej z nich zajmowało jedno miejsce na dysku i zachowywało ciągłość zapisu.

Defragmentowanie dysków - obraz dysku przed i po defragmentacji

Defragmentowanie dysków - obraz dysku przed i po defragmentacji

Jeden z przykładowych programów defragmentujących dyski był niedawno opisywany na naszych stornach. Na potrzeby tego artykułu wykonaliśmy testy, aby określić, który z programów najlepiej usprawni działanie komputera i poprawi jego wydajność. Wszystkie programy służące do defragmentacji osiągnęły bardzo podobny wynik końcowy. Co ciekawsze i dziwniejsze: nawet nadal fragmentowany dysk zbliżał się do wyników osiągniętych po defragmentacji.

Innymi słowy defragmentacja nie podniesie prędkości Twojego komputera. Wyniki były tak dziwne, że ponownie wykonałem test, który wcześniej został przygotowany z myślą o skoncentrowaniu się wokół zadań, na których prędkość wpływa fragmentacja dysku twardego. Wynik był identyczny z poprzednim.

Steve Gibson, jeden z głównych autorytetów w kwestii dysków twardych, został zapytany o uzyskane rezultaty. Stwierdził, że nowoczesne dyski twarde nie są zauważalnie spowolnione przez proces fragmentacji (przy czym nowoczesność należy rozumieć od roku 2001). Dodał, że defragmentacja nadal jest przydatną procedurą, która zwiększa szanse poprawnego odzyskania danych po wypadku lub uszkodzeniu dysku.

Sytuacja nie uległa zmianie, jeśli chodzi o standardowe dyski twarde. Ale Gibson ostrzega przed defragmentacją dysków typu Solid State (SSD). Ponieważ dyski SSD zużywają się od zbyt dużej liczby zapisów, a nie odczytów, defragmentacja może znacznie skrócić czas ich życia i poprawnego działania. "Zdecydowałbym się na tylko jedną defragmentacją, tuż po zainstalowaniu systemu" powiedział Gibson zapytany o dyski Solid State. "A później być może coroczna defragmentacja wykonywana po dokonaniu większych uaktualnień".

Dla zwykłych twardych dysków mogę jedynie zarekomendować defragmentację minimum raz w miesiącu - nawet przy użyciu zwykłego defragmentatora systemu Windows.

Defragmentacja dysku - defragmentator systemu Windows XP

Defragmentacja dysku - defragmentator systemu Windows XP


Zobacz również