Delaboratory - jak korzystać z programu (instrukcja)

Delaboratory to aplikacja pozwalająca na kontrolę kolorów zdjęć w formacie .raw (czyli aparatach cyfrowych). Choć jest to program niewielki, posiada spore możliwości, które czynią z niego użyteczne narzędzie. Oto przykład, jak go używać.

Pomimo, że jest to program polskiego autorstwa, mamy wyłącznie anglojęzyczny interfejs. Praca zaczyna się oczywiście od załadowania grafiki do obróbki - należy wybrać zakładkę File. Jak pokazuje to menu, może być to plik .raw lub też .tiff czy .jpeg. W przypadku plików .raw można ładować je bezpośrednio z aparatu jako ProPhoto RGB lub RGB - w opcjach domyślnych lub z automatycznym ustawieniem jasności.

Podstawowe funkcje Delaboratory

Podstawowe funkcje Delaboratory

Po załadowaniu grafiki przystępujemy do obróbki. Co należy wykonać - zależy to oczywiście od danej fotografii. Niektóre zdjęcia wypadają blado, bez "żywych kolorów", inne mogą być zbyt ciemne lub odwrotnie - zbyt jasne. Wszystkie niedoskonałości można wyregulować za pomocą odpowiedniej przestrzeni barw - pole Colorspace na dole po prawej stronie. Przykład poniżej pokaże zwiększenie intensywności kolorów.

Delaboratory

Delaboratory

Po wybraniu odpowiedniej przestrzeni barw ukazuje się okienko, w którym pokazane są poszczególne kolory wraz z ich natężeniem. Można je dowolnie zmniejszać lub zwiększać, posługując się suwakiem na dole. Na kolejnym obrazku widać to samo zdjęcie ze zwiększonym natężeniem barwy turkusowej. Gdy przechodzi się na inną barwę, ustawione natężenia pozostają. Dzięki temu można znaleźć optymalne ustawienia dla wszystkich kolorów.

Regulacja kolorów

Regulacja kolorów

Delaboratory - obróbka zdjęć

Delaboratory - obróbka zdjęć

Aby osiągnąć jak najlepsze barwy, najlepiej ręcznie ustawić wszystkie. Jeśli efekt jest niezadowalający, można wykonać reset, co przywróci barwy do oryginalnego stanu. Istnieje opcja zdania się w tej kwestii na aplikację - należy wybrać "auto levels". Program zbalansuje odpowiednio każdą z barw. Są trzy rodzaje poziomów - zwykły, light i heavy. To odpowiednio średni, wysoki i niski zakres danego koloru.

Pokaz możliwości programu Delaboratory

Pokaz możliwości programu Delaboratory

Gdy natężenie barw jest już zadowalające, można dokonywać dalszych kroków edycyjnych lub też zapisać plik na twardym dysku. Narzędzia edycyjne to między innymi warstwy - widać je po prawej w zakładce "Layers". Po wyborze warstwy widać na rozwijanej liście rozliczne efekty, np. ściemnianie czy rozjaśnianie. Można ich użyć dla uatrakcyjnienia oryginalnego zdjęcia, można również nie używać ich w ogóle.

Delaboratory - funkcje

Delaboratory - funkcje

Ponieważ grafika po wyborze zmienia się od razu, można sprawdzić wszystkie możliwe efekty. Po zakończeniu pracy można wyeksportować plik do innego edytora grafiki, zapisać go do formatu .jpeg lub wyeksportować w postaci 16-bitowego .tiff. W zakładce "File" znajduje się też opcja utworzenia testowego podglądu w dwóch wersjach - małej oraz dużej. Można także wyeksportować przygotowane warstwy.

Oczywiście to tylko niewielkie przykład, jak korzystać z tego programu. Ponieważ jest on dostępny za darmo, zachęcamy do osobistego przetestowanaia jego możliwości.