Denerwuje Cię klawiatura motylkowa Apple? Oto możliwe rozwiązania

Jesteś użytkownikiem laptopów od Apple lub planujesz jego zakup, ale denerwuje Cię klawiatura motylkowa? Oto możliwe rozwiązania.


Apple w 2015 roku zaprezentował kolejne urządzenie, które poniekąd wyprzedziło swoją epokę i nakreśliło kierunek rozwoju ultra przenośnych laptopów. Mowa oczywiście o 12 calowym MacBook'u z 2015 roku wyposażonym jedynie w jeden port USB typu C. W tym artykule nie będziemy jednak rozmawiać o samym urządzeniu lecz nowej klawiaturze motylkowej, którą Apple wprowadziło wraz z tym komputerem. Podczas projektowania nowego ultra mobilnego komputera natrafiono na pewien problem. Odchudzenie całej konstrukcji uniemożliwiło zastosowanie klasycznej klawiatury znanej ze starszych laptopów Apple oraz Magic Keyboard. Aby rozwiązać ten problem projektanci Apple stworzyli zupełnie nową klawiaturę motylkową, która została później niestety wykorzystana w każdym nowym modelu przenośnych komputerów Mac, o czym przeczytasz za chwilę.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Motylkowa klawiatura nie została ciepło przyjęta przez klientów. Dodatkowo trapią ją problemy, z których rozwiązaniem Apple nie może sobie poradzić od czterech lat. Otworzono bezpłatny program naprawczy, w którym wymieniany jest cały topcase (klawiatura, touchpad, palmrest), z którego użytkownicy mogą skorzystać nawet po zakończeniu 12 miesięcznej gwarancji producenckiej.

Laptopy firmy Apple zawsze były chętnie wybierane przez dziennikarzy, redaktorów, pisarzy oraz osoby tworzące treści, co wiąże się z pisaniem nawet wielu tysięcy znaków dziennie. Obecnie niestety nie możemy polecić MacBook'a do pisania ze względu na problemy trapiące klawiatury motylkowe.

Jakie są problemy z klawiaturą motylkową?

Tak problemy. Klawiatura motylkowa posiada ich więcej niż jeden.

Oto one:

  • Głośna praca klawiatury
  • Nieoczekiwane wpisywanie losowych znaków
  • Podwójne wpisanie tej samej litery
  • Niepewna praca klawiszy
  • Niski skok klawiszy
  • Obniżona wygoda względem poprzednich klawiatur stosowanych w MacBook'ach

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

Jakie komputery wyposażone są w klawiaturę motylkową?

Apple w ciągu czterech lat od prezentacji klawiatury motylkowej w 12 calowym MacBook'u z 2015 roku wprowadził na rynek trzy generacje klawiatury motylkowej. Druga generacja została zaprezentowana wraz z 12 calowym MacBook'iem na rok 2017. Ostatnia wersja zadebiutowała w MacBook'ach z paskiem Touch Bar w 2018 roku.

Oto modele, które wyposażone są w klawiaturę motylkową:

  • 12 calowy MacBook (wszystkie modele)
  • MacBook Air (od 2018 roku)
  • MacBook Pro (od 2016 roku; wersje z portami USB Typu C, 13 oraz 15 calowe, z oraz bez paska Touch Bar)

Jedynym modelem pozostającym nadal w sprzedaż, który nie jest wyposażony w nową klawiaturę motylkową jest MacBook Air bez ekranu Retina z 2017 roku. Należy jednak pamiętać, że to bardzo przestarzała konstrukcja wyposażona w podzespoły z 2015 roku.

Szukam nowego Mac'a, ale nie chcę klawiatury motylkowej, Co zrobić?

Wielokrotnie dostawaliśmy takie pytania. Wiele osób posiadających starsze modele MacBook'a nie chce przesiadać się na modele z klawiaturą motylkową. Nie dziwi nas to. Najwygodniejszą klawiaturą, jaką kiedykolwiek Apple zastosowało w swoich laptopach to naszym zdaniem ta umieszczona w 13 calowym MacBook'u Pro z 2012 roku (bez wyświetlacza Retina). Posiadała ona duży skok klawiszy, a jednocześnie nie była zbyt miękka. Niestety te czasy minęły, laptopy stały się dużo cieńsze, co wymusiło na producentach zastosowanie klawiatur o innej konstrukcji. Cierpią na tym użytkownicy, ponieważ klawiatury maja coraz mniejszy skok klawiszy, co obniża wygodę pracy.

Jeżeli jesteś wieloletnim użytkownikiem MacBook'a i szukasz dla siebie nowego komputera masz kilka rozwiązań:

1. Pozostań przy starym modelu i rozbuduj go. Pierwszą możliwością jest rozbudowanie obecnie posiadanego przez Ciebie urządzenia. Jeżeli jesteś użytkownikiem MacBook'a Pro z roku 2012 lub starszego możesz rozbudować pamięć operacyjną RAM oraz wymienić dysk na SSD. Wymiana nie będzie kosztować fortuny, a ty uzyskasz o wiele wydajniejszy komputer.

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

2. Przekonaj się do klawiatury motylkowej. Jeże twoja maszyna jest dla Ciebie za słaba lub się zepsuła i potrzebujesz szybko kupić nowy komputer, a jesteś zwolennikiem systemu macOS musisz zakupić któryś model z klawiaturą motylkową. Polecamy zakup MacBook'a Air z 2018 roku lub MacBook'a Pro z Touch Bar. Oba te urządzenia posiadają najnowszą trzecią generację klawiatury motylkowej, która co prawda nie jest pozbawiona wad, ale jest znacznie lepsza niż poprzednie edycje. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się do niej i nie będziesz tak bardzo narzekał na sposób wprowadzania tekstu za pomocą nowej klawiatury. W trakcie pracy stacjonarnej możesz ratować się bezprzewodową klawiaturą Magic Keyboard, która jest znacznie wygodniejsza, a posiada taki sam układ klawiszy, jak ten w twoim MacBook'u. Tracisz jedynie podświetlenie klawiatury, co może być bolesne podczas pracy w nocy.

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

3. Kup laptopa z Windowsem. To najbardziej radykalne rozwiązanie. Wieloletni użytkownicy komputerów Mac najczęściej nie wyobrażają sobie przesiadki na komputer PC. Czasy jednak się zmienił, a konstrukcje z Windowsem stały się dużo bardziej dopracowane. Na dodatek są one częściej tańsze niż komputery od Apple. Windows 10 wprowadził sterowniki Precision Driver, które znacząco poprawiły pracę wbudowanych gładzików, które jeszcze kilka lat temu były nieporównywalnie gorsze od tych, które znamy z MacBook'ów nawet sprzed 10 lat. System Windows także znacząco ewoluował i zmierza w dobrym kierunku. Dodatkowo możesz zyskać ekran dotykowy lub zakupić urządzenie 2 w 1. Przeczytaj nasze porównanie macOS z Windowsem.

Oto laptopy z Windowsem z najlepszą klawiaturą:

Dell XPS 13 9380

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

XPS 9380 to najwyższy model od Dell'a. To klasyczny 13 calowy laptop z bardzo małymi ramkami okalającymi ekran. Najnowsza wersja zawiera cztero rdzeniowy procesor Intel Core Whiskey Lake, zamontowaną u góry kamerę internetową i jest jednym z najmniejszych laptopów z 13,3 calową matrycą. Jak mały jest ? Widać to na poniższym zdjęciu, na którym umieściliśmy XPS 13 9380 na starszym MacBook'u Air 13 (z tradycyjną klawiaturą).

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Mimo, że XPS nie ma portu USB typu A (nowe MacBook'i też go nie posiadają), rekompensuje to wydajnością. Zjada większość swoich rywali komputerowych na lunch, a na dzisiejszym MacBooku Air robi wrażenie. W rzeczywistości jest tak szybki, że nawet MacBook Pro 13 z wysokowydajnym procesorem może się go bać. Z wspaniałą klawiaturą i gładzikiem, prawdopodobnie nie będziesz mógł spojrzeć na starego MacBook'a.

Microsoft Surface Laptop 2

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Jeśli jesteś użytkownikiem MacBooka i szukasz czegoś, co wyróżnia się z morza srebrnych laptopów ze szczotkowanego aluminium, powinieneś przyjrzeć się Surface Laptop 2 firmy Microsoft . To naprawdę doskonały laptop z bardzo wygodną klawiaturą. Na dodatek oferuje wysoką wydajność i długi czas pracy z dala od zasilacza. W gratisie otrzymujemy palmrest wykończony Alacantarą (znana z samochodów), który jest bardzo miły w dotyku. Prawdopodobnie boisz się, że szybko się pobrudzi i zniszczy? Niesłusznie. Wystarczy raz na jakiś czas ją wyczyścić.

Ciężko jest dziś pokonać klawiatury i gładzik od Microsoftu, który robi je prawie tak dobrze, jak Apple.

Największymi wadami Surface Laptop 2 jest użycie ładowarki z portem Surface Connect zamiast znacznie bardziej popularnych wtyczek USB typu C z Power Delivery. Brakuje również jakiegokolwiek portu USB typu C.

Microsoft Surface Pro 6

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Miłośnicy MacBooków, którzy lubią dużo podróżować, powinni przyjrzeć się Surface Pro 6 firmy Microsoft. Pewnie, niektórzy mówią, że 360-stopniowa konstrukcja robi wszystko, co robi Surface Pro, ale Surface Pro bez problemu zastąpi Ci tablet. Dobrą wiadomością jest to, że otrzymujesz pełne wsparcie dla wszystkich klasycznych aplikacji używanych na komputerze PC. Surface Pro 6 to jedyne urządzenie 2 w 1, które jest tak dopracowane. Microsoft od dawna pracuje nad ulepszaniem tej konstrukcji i wiadć to na każdym kroku.

Huawei Matebook X Pro i inne model Huawei

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Jeśli przez cały ten czas myślałeś, że Dell lub HP naśladują Apple, byłeś w błędzie. Dell i HP już dawno zapomnieli o Apple. Zamiast tego, to wchodzący na rynek PC Huawei naśladuje swoimi modelami MacBook'a. Na dodatek robi to nadzwyczaj dobrze. Wyższe modele MateBook'ów nie bez powodu są przyrównywane do MacBook'ów. Matebook 13 jest odpowiednikiem MacBook'a Air z 2018 roku, a Matebook X Pro 13 calowego MacBook'a Pro.

Oba urządzenia są tańsze, mają bardzo wygodną klawiaturę i są nadzwyczaj dopracowanymi urządzeniami. Każdy model posiada co najmniej cztero rdzeniowy procesor Intel Core i5 ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej RAM działającej w trybie Dual-Channel oraz dysk SSD NVMe o pojemności 256 GB.