Dlaczego komputer długo się włącza?

Komputer wolno się włącza? Sam Windows uruchamia się pewnie jakąś "godzinę". Oto rozwiązanie Twojego problemu.

Stawiam na to, że masz za dużo programów w autostarcie. Jeżeli jest to całkowicie nowy komputer, który właśnie przyniosłeś ze sklepu, to prawdopodobnie sprzedawca obciążył go zbyt wieloma programami ładującymi się przy każdym odpaleniu systemu, które znalazły się na wyposażeniu zestawu. Jeżeli to będący-kiedyś-szybkim PC, to prawdopodobnie Ty dodałeś te programy w trakcie użytkowania komputera, może nawet nie wiedziałeś, że znajdą się w autostarcie i będą wprowadzać utrudnienia w pracy.

Wcale nie oznacza to, że należy te programy usunąć; wystarczy wyłączyć je z opcji autostart. Używam Photoshopa w zasadzie co tydzień, jednak nie widzę potrzeby posiadania ikonki Photoshop w pasku zadań, czy posiadania małej części tego oprogramowania zawsze w pamięci komputera.

Zanim zrobisz cokolwiek innego, stwórz punkt przywracania systemu: W XP wybierz Start, Wszystkie Programy, Akcesoria, Narzędzia Systemowe potem Przywracanie Systemu. Wybierz Stwórz punkt przywracania systemu, kliknij Dalej i podążaj za wskazówkami na ekranie. W Vista, kliknij Start, wpisz sysdm.cpl i naciśnij ENTER. Kliknij zakładkę Ochrona Systemu i wybierz Utwórz. W Windows 7 kliknij Start i wpisz Utwórz punkt przywracania systemu.

Dlaczego komputer długo się włącza? - To tu ukrywają się niepotrzebne aplikacje autostartu.

Dlaczego komputer długo się włącza? - To tu ukrywają się niepotrzebne aplikacje autostartu.

Aby zobaczyć co "siedzi" w autostarcie, wybierz Start, potem Uruchom (tylko w przypadku XP, w Vista i Windows 7 pomiń ten krok), wpisz msconfig i naciśnij ENTER. Przejdź do zakładki Uruchamianie i odznacz wszystkie programy, których nie potrzebujesz w autostarcie.

Które powinieneś odznaczyć? Na pewno nie programy antywirusowe, firewalle i tego typu aplikacje; powinny działać cały czas, gdy tylko komputer jest uruchomiony. Jeśli chodzi o inne programy, musisz użyć własnego osądu, jak również pewnej dozy eksperymentów, aby stwierdzić, które są Ci niezbędne, a które możesz uruchamiać sam, kiedy tego potrzebujesz.

Czasami program, który odznaczysz w autostarcie - może za kilka dni, może za kilka miesięcy - pojawi się ponownie na liście. Dlaczego? Ponieważ program, który wpycha się sam do autostartu zauważa, że go tam nie ma i poprawia Twój "błąd". W tego typu przypadkach sprawdź menu tego programu i w opcjach poszukaj możliwości odznaczenia "Włącz przy starcie systemu", czy czegoś zbliżonego.

Wszystko powinno być szybsze od tego momentu.