Dłużej na baterii. Porady do smartfona i laptopa


5. Zamykaj zbędne aplikacje. Oprogramowanie, które jest uruchomione, choć wcale z niego nie korzystasz, niepotrzebnie pochłaniają zasoby systemowe i skracają czas pracy na baterii. Dlatego warto pozamykać programy, które działają bezcelowo. W razie potrzeby można skorzystać w tym celu z Menedżera zadań (przywołuje się go najszybciej skrótem klawiaturowym [Ctrl Shift Esc]). Czynności wykonywane cyklicznie w określonych odstępach czasu (np. tworzenie kopii zapasowej lub badanie dysku skanerem antywirusowym) skonfiguruj tak, aby były wykonywane w czasie, gdy laptop jest z reguły zasilany z sieci. Tworząc nowe zadanie w Harmonogramie, przeskocz na kartę Warunki, po czym zaznacz pola wyboru Uruchom zadanie tylko wtedy, gdy komputer jest na zasilaniu sieciowym i Zatrzymaj, jeśli komputer przełączy się na zasilanie bateryjne.

6. Oszczędzaj moc obliczeniową procesora. Im mniejsze obciążenie procesora podczas zasilania laptopa z baterii, tym dłużej uda ci się z niego korzystać, zanim zasoby energii ulegną wyczerpaniu. Jednak wcale nie tak łatwo ustalić, które programy pochłaniają najwięcej zasobów procesora. Z pewnością należą do nich takie zastosowania, jak gry czy konwertowanie plików graficznych, audio i wideo. Oprócz tego nadmiernie eksploatują dysk twardy, przez co drastycznie skracają czas pracy na baterii. Z drugiej strony odtwarzanie plików wideo bywa dla laptopa niekiedy mniej forsowne niż przeglądanie internetu – przede wszystkim podczas przeglądania wielu witryn jednocześnie, gdy są pootwierane na oddzielnych kartach. Aby umożliwić procesorowi jak najoszczędniejszą pracę, warto ponadto aktualizować BIOS laptopa.

7. Nie bagatelizuj drobnych oszczędności. Zawsze znajdzie się jeszcze coś, co można zrobić, aby odciążyć baterię laptopa. Na przykład korzystaj z oprogramowania emulującego napęd CD/DVD zamiast odtwarzać treści z nośnika fizycznego. Staraj się nie korzystać zbyt długo z urządzeń zewnętrznych (np. dysku twardego podłączanego do portu USB), gdy laptop jest zasilany z baterii. Używaj słuchawek podczas odtwarzania muzyki zamiast korzystać z głośników laptopa. Wyłącz podświetlanie klawiatury.

Najlepsze aplikacje do oszczędzania energii w smartfonie z Androidem

Bateria HD

Narzędzie wyświetla przypuszczalny czas pracy na baterii przy popularnych zastosowaniach takich jak słuchanie muzyki czy przeglądanie internetu. Wymaga to uprzedniego skalibrowania. Aplikacja korzysta z danych zapisanych w chmurze przez innych użytkowników tego samego modelu urządzenia. Parametry takie jak poziom naładowania i temperatura ogniw są wyświetlane przejrzyście w postaci grafiki. Polskojęzyczny interfejs.

DU Battery Saver

Aplikacja podaje, które z zainstalowanych aplikacji pochłaniają najwięcej energii. Ponadto radzi, jak oszczędzać zasoby baterii. Zapewnia wstępnie skonfigurowane profile ustawień. Za to nęka użytkownika informacjami o dodatkowych funkcjach dostępnych w komercyjnej wersji programu.

Oszczędzacz baterii

Także ta aplikacja pomaga wykryć aplikacje zużywające dużą ilość prądu. Proponuje ich zamknięcie. Pozwala włączać o określonych porach (wg harmonogramu) profile ustawień skonfigurowane wstępnie w aplikacji lub zdefiniowane przez użytkownika. W czasie bezczynności narzędzie ma obniżać częstotliwość taktowania procesora, aby wydłużyć czas pracy na baterii. Interfejs w języku polskim.

Oszczędzanie energii w smartfonie

Podobne do powyższych wskazówki można stosować, aby oszczędzać energię w tabletach i smartfonach. Także w tych urządzeniach przenośnych wyświetlacz i moduły sieci bezprzewodowych takich jak WLAN, 3G i Bluetooth pochłaniają najwięcej prądu. Większości z nich nie da się jednak wyłączyć, nie rezygnując z podstawowych funkcji.

Mimo to warto wyłączać obsługę sieci WLAN i funkcję bezprzewodowego przesyłania danych, gdy nie jest potrzebna. W większości smartfonów wystarczy kliknąć w tym celu odpowiednią ikonę na pasku stanu.

Wielu producentów wyposaża urządzenia przenośne we wstępnie skonfigurowane profile oszczędzania energii, które włączysz w menu ustawień. Wówczas smartfon obniży częstotliwość taktowania procesora, przyciemni lekko ekran i wyłączy alarm wibracyjny. Są też profile, które wyłączają wszystkie funkcje smartfona poza telefonowaniem i wysyłaniem/odbieraniem wiadomości SMS. Pozwalają przeprowadzić rozmowę telefoniczną nawet przy bardzo niskim poziomie energii. Oszczędni użytkownicy smartfonów starają się nie robić zbyt wielu zdjęć i wyłączają ustalanie lokalizacji poprzez GPS. W smartfonach z wyświetlaczem OLED obowiązuje zasada, że panel zużywa mniej prądu, gdy na ekranie jest jak najmniej jasnych obszarów i odcieni bieli. Przeglądając internet przy użyciu tabletu, warto wybierać strony w wersji mobilnej (jeśli są w ogóle dostępne). Wczytują się one znacznie szybciej od tradycyjnych, więc mniej obciążają moduł sieciowy i procesor.

Dłużej na baterii. Porady do smartfona i laptopa

Wygodne narzędzie do zarządzania energią w Androidzie. Przed użyciem wymaga skalibrowania.

Bajki akumulatorowe – co pomaga naprawdę

Czy zaleca się wyjmować baterię za każdym razem, gdy podłączacz laptop do zasilania sieciowego? Czy warto przechowywać ją wówczas w lodówce? Czy zwiększysz żywotność baterii, rozładowując ją całkowicie, a następnie ładując do pełna? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ogniw stosowanych w urządzeniach przenośnych.

Korzystasz ze swojego laptopa niczym z komputera stacjonarnego. Nieustannie czerpie energię z sieci elektroenergetycznej. Czy w tej sytuacji warto wyciągnąć baterię?

Pojemność baterii spada z czasem wraz ze zwiększającą się liczbą cykli jej ładowania. Negatywny wpływ na żywotność baterii mają wysokie temperatury, a nie trudno o takie w obudowie nagrzanego laptopa. Oba wspomniane czynniki możesz wyeliminować, wyciągając baterię z komputera – pod warunkiem, że zapewnia taką możliwość.

Co zrobić z baterią wyjętą z laptopa? Włożyć do lodówki lub wynieść do piwnicy?

Trzymać w suchym i chłodnym miejscu – to zalecenie dotyczy nie tylko wielu produktów spożywczych, lecz także przechowywania baterii wyciągniętej z laptopa. Jednak pod pojęciem chłodnego miejsca nie należy rozumieć lodówki, ani tym bardziej zamrażalnika. Zbierające się skropliny (woda kondensacyjna) mogą uszkodzić ogniwo. Optymalna temperatura przechowywania baterii leży w przedziale od 10 do 15 stopni Celsjusza. Dlatego dobrym miejscem na składowanie baterii może okazać się piwnica.

Dłużej na baterii. Porady do smartfona i laptopa

Battery Doctor pozwala uaktywniać plany zasilania o ustalonych porach. Wykrywa aplikacje zużywające dużo prądu.

Czy przed wyjęciem baterii należy ją rozładować, aby była przechowywana w takim stanie?

Nie, w przeciwnym razie może dość do tzw. głębokiego rozładowania, które prowadzi do trwałego uszkodzenia ogniw. Optymalny poziom naładowania baterii do jej przechowywania zależy od typu ogniw i ich materiałów składowych. Może leżeć w przedziale od 20 do 40 procent lub w przedziale od 50 do 80 procent. Jeśli producent baterii nie podał stosownej informacji, naładuj baterię do ok. 40 procent pełnej pojemności. Wielu producentów ładuje fabrycznie ogniwa do tego poziomu przed wydaniem do sprzedaży. Pamiętaj jednak, aby regularnie doładowywać baterię (co ok. 2 – 3 miesiące), bo ogniwa starzeją się nawet wtedy, gdy nie są używane.

Czy należy za każdym razem całkowicie rozładować baterię, zanim zostanie ponownie naładowana? Czy trzeba ładować baterię do pełna?

Nie. Ta wskazówka pochodzi jeszcze z ery akumulatorów niklowo-kadmowych, w których występował tzw. efekt pamięci ogniw. Gdy nie były ładowane do maksimum, szybko traciły początkową pojemność. Do opisywanego zjawiska nie dochodzi w akumulatorach litowo-jonowych, które są stosowane obecnie w laptopach i smartfonach. Niemniej jednak każda operacja ładowania stanowi obciążenie dla baterii. Dlatego należy ją ładować dopiero wtedy, gdy jest to konieczne. Za to nie trzeba osiągać stuprocentowego poziomu naładowania. Nawet lepiej naładować baterię tylko do 80 procent pełnej pojemności, bo przy stale wzrastającym napięciu ładowania proces ten przebiega szybko. Podczas doładowania pozostałych 20 procent napięcie nie ulega zmianie, co wydłuża operację, a więc bardziej obciąża ogniwa i może skracać ich żywotność. Niektórzy producenci laptopów oferują opcję niepełnego ładowania (do 80 procent pojemności). Znajduje się przeważnie w BIOS-ie lub specjalnej aplikacji Windows.

Dłużej na baterii. Porady do smartfona i laptopa

Ta aplikacja wykrywa największych pożeraczy prądu. Nie szczędzi użytkownikowi informacji o udoskonaleniach dostępnych w płatnej wersji.