Dłużej na baterii. Porady do smartfona i laptopa

Co jest najważniejszym składnikiem w laptopach i smartfonach? Czyżby czterordzeniowy procesor? A może ekran Full HD? Żaden z tych podzespołów jest cokolwiek wart, gdy nie ma zasilania – te zaś zapewnia bateria. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o ogniwa akumulatorowe w urządzeniach, aby służyły jak najdłużej.


Baterię w laptopie lub smartfonie można pielęgnować na dwa sposoby – wykorzystując wszystkie opcje energooszczędne dostępne w urządzeniu przenośnym, aby rozładowywać ją możliwie łagodnie, i ładując ją w najmniej obciążający ją sposób. Metody te opisujemy w poniższym artykule.

Przy okazji chcemy od razu rozwiać plotki i mity dotyczące akumulatorów. Jest to o tyle istotne, że wiele głoszonych niegdyś zasad właściwego obchodzenia się z bateriami nie mają zastosowania do dostępnych obecnie ogniw litowo-jonowych. Choć nowoczesne akumulatory są wydajniejsze od poprzedników, i tak każda z nich ma określoną żywotność, co jest uwarunkowane właściwościami technicznymi. Oprócz tego podpowiadamy w poniższym materiale, na co zwracać uwagę przy zakupie baterii zamiennej.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić stan i status baterii w laptopie? [PORADNIK]
  • Lidl rzucił markowy ekspres do kawy za grosze. Będzie w sklepach tylko przez kilka dni! [23.03.2023]

Laptopy – wady opcji energooszczędnych

Jeśli chcesz, aby laptop oszczędnie obchodził się z dostępnymi zasobami energii, możesz całkowicie polegać na systemie operacyjnym i technologiach energooszczędnych, w które są wyposażone procesory Intela i AMD. Windows korzysta z nich samodzielnie – procesor dostosowuje częstotliwość taktowania i napięcie rdzenia do bieżącego obciążenia systemu. Gdy jest to możliwe, układy jak najszybciej powracają do ekonomicznego trybu pracy. Z tego względu nie warto korzystać z dodatkowych narzędzi i wcale nie dziwi, że zaprzestano udoskonalania tak popularnych niegdyś aplikacji jak Notebook Hardware Control.

Tymczasem korzystanie z trybu energooszczędnego nie zawsze jest godne polecenia. Warto znaleźć kompromis pomiędzy żądaną wydajnością sprzętu i czasem pracy na baterii, bo zbyt niska moc obliczeniowa może wydłużyć czas wykonania zamierzonych zadań, przez co utracisz zyskane wcześniej korzyści. Poza tym procesor nie jest jedynym pożeraczem energii w laptopie. Duży udział w zużywaniu prądu przypada także takim elementom jak ekran i dysk twardy.

Dłużej na baterii. Porady do smartfona i laptopa

Windows zapewnia schematy ustawień, które pomagają w oszczędzaniu energii. W razie potrzeby możesz utworzyć własne lub dostosować oferowane do własnych potrzeb.

Oszczędzanie w Windows – właściwe ustawienia

Zważając na to, warto wybrać zrównoważony plan zasilania w Windows. Przywołaj w tym celu Panel sterowania, przejdź do kategorii System i zabezpieczenia i kliknij polecenie Opcje zasilania. Wskaż polecenie Pokaż plany dodatkowe, aby mieć dostęp do wszystkich schematów zasilania, które są zdefiniowane w systemie. Następnie zaznacz opcję Zrównoważony i kliknij polecenie Zmień ustawienia planu w tym samym wierszu po prawej stronie. W następnym oknie możesz ustawić czas bezczynności, po upływie którego ma się wyłączać ekran lub laptop przełączy się w stan uśpienia. Ponadto możesz wyregulować jasność ekranu. W ten sposób skonfigurujesz z grubsza najważniejsze ustawienia oszczędzania energii. Więcej opcji uzyskasz, klikając polecenie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania. Wówczas możesz m.in. zainicjować wyłączanie dysku twardego i/lub sieci WLAN po upływie określonego czasu bezczynności. Zaleca się utworzyć kilka schematów ustawień do odmiennych zastosowań – np. do biura, do domu czy na czas podróży. Zależnie od potrzeb potrzeb będziesz wybierać za jednym zamachem żądane opcje oszczędzania energii. Także producenci laptopów wyposażają niektóre modele w aplikację do zarządzania ustawieniami, o których mowa. Wprawdzie większość z nich zapewnia te same funkcje co Windows, jednak niektóre prezentują je w bardziej przejrzystej postaci.

Windows pomaga oszczędzać energię

Ustawienia oszczędzania energii można dostrajać nie tylko w Panelu sterowania, lecz także w konsoli tekstowej. Narzędzie Powerfg zdradzi ci informacje, których na próżno szukać w graficznym interfejsie Windows. Na przykład w Windows 8 uzyskasz szczegółowy raport, wpisując polecenie powercfg /batteryreport. Poleceniem powercfg /energy zainicjujesz 60-sekundowy test, który zbada wydajność zasilania w komputerze. Sporządzi Raport diagnostyki wydajności zasilania i zapisze go w pliku HTML. Wyszczególni w nim ewentualne ostrzeżenia i błędy w zarządzaniu zasilaniem. Poda np. podzespoły lub sterowniki, które uniemożliwiają przechodzenie komputera w tryb uśpienia, i procesy, które nadmiernie obciążają procesor.

Siedem rad oszczędzania energii w laptopie

1. Hibernuj lub usypiaj system. Największe oszczędności energii uzyskasz, hibernując laptop za każdym razem, gdy nie jest ci potrzebny. Wystarczy wybrać właściwą opcję podczas zamykania systemu. Możesz ułatwić sobie jeszcze bardziej zadanie, definiując hibernowanie jako domyślną czynność wykonywaną podczas zamykania wieka laptopa lub naciskania wyłącznika. Przywołaj w tym celu aplet Opcje zasilania w Panelu sterowania. Zależnie od potrzeb wskaż następnie polecenie Wybierz działanie przycisków zasilania lub Wybierz skutek zamknięcia pokrywy. Oba znajdują się w pionowym pasku w lewej części okna. Wybierając tryb energooszczędny, pamiętaj, że w stanie uśpienia stan systemu jest zapisany w pamięci RAM. Ulegnie więc utracie, gdy nastąpi przerwa w zasilaniu komputera. Za to uśpienie systemu trwa zaledwie kilka sekund. Tyle samo zajmuje jego ponowne wybudzenie. Jeśli nie korzystasz z komputera przez dłuższy czas, zaleca się wybrać hibernację. To najbardziej oszczędny tryb, bo po jego uaktywnieniu stan systemu i zawartość pamięci RAM zostaje zapisana na dysku twardym, a wszystkie podzespoły komputera wyłączone. Za to hibernowanie i wybudzanie trwa odrobinę dłużej.

2. Przyciemniaj lub wyłączaj ekran. Spośród wszystkich podzespołów laptopa najwięcej energii pochłania ekran – choć w nowoczesnych modelach stosuje się oszczędne panele z podświetlaniem LED. Dlatego w trosce o żywotność baterii warto ustawić jasność obrazu na takim poziomie, który umożliwia wygodną pracę – nie wyższym. Optymalna jasność obrazu zależy, rzecz jasna, od bieżących warunków oświetlenia w otoczeniu laptopa, a także od tego, czy powierzchnia ekranu odbija światło pochodzące z zewnętrznych źródeł. Jasność obrazu możesz ustawić za pomocą suwaka Dopasuj jasność planu. Wiele tabletów i niektóre laptopy (przeważnie modele z wyższych półek cenowych) są wyposażone w czujnik światła i funkcję automatycznie regulującą jasność obrazu zależnie od panujących warunków oświetlenia. Mechanizm ten nie zawsze jednak działa zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Wówczas możesz wyłączyć czujnik. W Windows 8 kliknij Ustawienia i Zmień ustawienia komputera. Wskaż rubrykę Komputer i urządzenia, a następnie rubrykę Ekran. Kliknij suwak Automatycznie dostosuj jasność ekranu. W Windows 7 przejdź do żądanego planu zasilania w aplecie Opcje zasilania, kliknij polecenie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania. Rozwiń gałąź Ekran i gałąź podrzędną Włącz funkcję jasności adaptacyjnej. Zależnie od potrzeb ustaw opcję Wyłączona w polach listy Używa baterii i/lub Jest podłączony.

Podczas codziennego używania laptopa można oszczędzać prąd, wyłączając często ekran. Czynność ta nie wpływa negatywnie na nowoczesne panele z podświetlaniem LED. Aby zainicjować częstsze wyłączanie ekranu, wystarczy skrócić czas bezczynności podany w wierszu Wyłącz ekran bieżącego planu zasilania. Możesz podać nawet bardzo krótki odstęp czasu, bo naciśnięciem dowolnego klawisza lub kliknięciem myszy włączysz ponownie podświetlanie ekranu.

Dłużej na baterii. Porady do smartfona i laptopa

Kolorowy, lecz małomówny – to narzędzie producenta informuje o sprawności baterii. Trzeba sięgnąć po programy Windows, aby dowiedzieć się więcej.

3. Wyłączaj kartę WLAN i moduł Bluetooth. Nie tak łatwo zastosować się do tej wskazówki, bo laptop jest predestynowanym urządzeniem do nawiązywania bezprzewodowych połączeń internetowych. W większości komputerów przenośnych można wyłączać kartę sieciową za pomocą specjalnego skrótu klawiaturowego. Zaleca się wykonywać tę czynność tylko wtedy, gdy zamierzasz przez dłuższy czas nie korzystać z sieci WLAN. Musisz liczyć się z tym, że sieć nie będzie dostępna tuż po ponownym włączeniu karty, lecz po upływie ok. minuty, bo tyle czasu zajmie nawiązanie połączenia z routerem. Bardziej szczegółowych ustawień, które decydują o poborze prądu przez kartę sieciową, dokonasz w oknie opcji zaawansowanych (patrz wyżej). Rozwiń gałąź Ustawienia karty sieci bezprzewodowej i gałąź podrzędną Moduł oszczędzania energii.

4. Wybierz oszczędną kartę graficzną. W wielu laptopach są dwie jednostki graficzne – układ GPU firmy AMD lub Nvidia, a także moduł graficzny wewnątrz procesora CPU. W ustawieniach sterownika należy wybrać, która z nich ma działać, gdy laptop jest zasilany za pomocą baterii. Ewentualnie możesz włączyć energooszczędny tryb pracy karty graficznej. W ogóle zaleca się zrezygnować z gier podczas używania laptopa zasilanego z baterii.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: