Dom pod nadzorem

W okresie urlopowym aktywność złodziei wzrasta nawet kilkukrotnie. Dom pozostawiony bez ochrony staje się łakomym kąskiem dla potencjalnego rabusia, który tylko czeka na opuszczenie miejsca zamieszkania przez domowników. W naszym poradniku przedstawiamy jeden z najtańszych sposobów ochrony mieszkania na czas wakacyjnego wyjazdu.


Z roku na rok rośnie popularność usług opartych na przetwarzaniu danych z wykorzystaniem chmur obliczeniowych. Mogą one nie tylko służyć do przechowywania plików, ale również do monitorowania mieszkania z dowolnego zakątka świata. Dzisiejsza technologia pozwala przesyłać „obraz na żywo”, rejestrowany przez kamerki internetowe. Nieważne, czy dysponujesz osobnym urządzeniem łączącym się z chmurą przy pomocy modułu Wi-Fi, czy wbudowanym „oczkiem” w obudowie notebooka. Pracę kamerek możesz monitorować już nie tylko za pomocą stacjonarnego komputera, ale też ze smartfona czy tabletu. Do przesyłania obrazu za pośrednictwem chmury potrzebna jest przede wszystkim kamera internetowa połączona z usługą zapisywania obrazu. W zależności od zapotrzebowania i możliwości finansowych możesz skorzystać z gotowych usług, które nie tylko będą archiwizować twoje nagrania, ale również udostępnią odpowiednią kamerę wraz z całym pakietem akcesoriów.

Wybór urządzenia nagrywającego to pierwszy krok ku stworzeniu efektywnego systemu monitoringu mieszkania. Najprościej domowy monitoring zbudować w oparciu o kamerkę notebooka. To rozwiązanie nie uchroni cię niestety przed skutkami włamania: komputer przenośny to łakomy kąsek dla złodzieja. Ustawiony w widocznym miejscu będzie jednym z jego pierwszych celów. Po zamknięciu klapy urządzenia, automatycznie utracisz dostęp do transmisji wideo. Przy braku archiwizacji obrazu w chmurze obliczeniowej jesteś zdany tylko na szybką reakcję policji i ewentualne dochodzenie służące wykryciu sprawcy włamania przy pomocy wykonanych fotografii (o ile kamerka na to pozwala).

Zobacz również:

  • pCloud - chmura, której możesz całkowicie zaufać oferuje wspaniałe promocje na Czarny Piątek

Większą elastyczność oferuje kamerka z modułem Wi-Fi. Zakup takiego urządzenia to wydatek kilkuset złotych. Można ją umieścić w dowolnym miejscu mieszkania, ukrywając ją w ten sposób przed potencjalnym złodziejem. Kamery mają dostęp do podstawowych usług sieciowych już po ich wyjęciu z opakowania. Producenci osprzętu sieciowego oferują własne usługi w chmurze, polegające na nieograniczonym dostępie do obrazu i wysyłaniu alertów prosto do użytkownika zaraz po wykryciu ruchu. Niestety, firmy te nie udostępniają możliwości nagrywania i archiwizacji wideo. Z tego powodu koszt stworzenia systemu monitoringu mieszkania w oparciu o jedną kamerkę internetową nie zamknie się tylko w kwocie jej zakupu – trzeba uwzględnić także cenę wykupu usługi, zapisującej i archiwizującej nagrania pochodzące z kamery, w chmurze obliczeniowej.

Najlepszy wybór to sieć kamerek. To wysoce skuteczna metoda ochrony przed potencjalnym złodziejem, ale też bardzo kosztowna, obejmuje bowiem koszt zakupu sprzętu (kilkaset złotych) oraz usługi nagrywającej i przechowującej wideo w chmurze. Metodę tę zalecamy osobom zajmującym duże domostwa, dla których ważne jest objęcie nagrywaniem każdego wejścia do domu potencjalnego sprawcy włamania.

Dropcam – wszystko w jednym

Jedną z najbardziej kompleksowych usług do sieciowego monitoringu jest anglojęzyczny Dropcam (www.dropcam.com).Kładzie nacisk na nagrywanie i przechowywanie wideo – standardowo materiały wideo archiwizowane są przez tydzień). Podstawowa, tygodniowa usługa rejestracji obrazu, kosztuje 99 dolarów, a dłuższa, 30-dniowa – 299 dolarów (do tego dochodzi koszt kamery: maks. 149 dol).

Jedną z funkcji Dropcama jest Two-Way Talk, pozwalająca na prowadzenie dialogu z osobami znajdującymi się w zasięgu nagrywanego obszaru. W zależności od sytuacji, kamerkę możesz wykorzystać do kontroli zachowania dziecka czy nawet komunikacji z osobami odwiedzającymi domostwo w trakcie twojej nieobecności. Z kolei Intelligent Alerts to powiązanie działania kamerki z aplikacją w urządzeniu mobilnym. Aplikacja kliencka Dropcama do systemów Android i iOS umożliwia dwustronną komunikację głosową, zdalne włączanie i wyłączanie kamery, informuje też o każdym wykrytym ruchu przed kamerą. Zarejestrowana aktywność powiązana jest z wykonywanymi w tym czasie fotografiami.

Dom pod nadzorem

Oferta Dropcam obok usługi rejestrowania obrazu przewiduje wybór jednej z kamerek, w zależności od preferencji użytkownika.

Dom pod nadzorem

Dropcam na swojej witrynie internetowej udostępnia możliwość podglądu działania usługi rejestrowania obrazu z wykorzystaniem kamery Dropcam Pro.

Dom pod nadzorem

Jedną z nowości w usłudze DropCam jest, wprowadzona w wersji beta, opcja wykrywania codziennych czynności i zapisywania ich na osi czasu. Dla przykładu: każdorazowe wejście do tego samego pomieszczenia zostanie odnotowane przez program i zapisane pod skonkretyzowaną nazwą czynności.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: