Domyślne usypianie WiFi może owocować wysokim rachunkiem

Chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na jedno z głęboko zaszytych ustawień w smartfonach z systemem Android. Dotyczy ono usypiania łączności WiFi. Niestety, system Android potrafi po rozłączeniu sieci połączyć się poprzez 3G z siecią komórkową operatora, co jest bardzo prądożerne i... kosztogenne.

Aktualizacje przez WiFi w Markecie

Niedawno pisaliśmy o nowej, szybszej odsłonie sklepu z aplikacjami Android Market. Chociaż wersja 3.4.4 znacznie przyspieszyła względem poprzednich, bardzo mało udanych wydań, to złe ustawienia automatycznych aktualizacji mogły generować szybsze zużywanie się pakietu internetowego. W przypadku jego braku skończyć się może to bardzo szybko nabitym wysokim rachunkiem lub zniknięciem wszystkich środków z telefonu na kartę.

Menu które musimy znaleźć jest głęboko schowane w ustawieniach

Menu które musimy znaleźć jest głęboko schowane w ustawieniach

Uwaga! Brak uśpienia WiFi włącza 3G

Ale to nie jedyne zagrożenie. W niektórych modelach smartfonów z systemem Google Android łączność WiFi jest domyślnie ustawiona na “oszczędzanie energii". Smartfon chcąc byś faktycznie bystrym telefonem rozłącza się z siecią WiFi w momencie zablokowania ekranu. Niestety, jest to bardzo złe rozwiązanie jeśli podczas konfiguracji telefonu zgodziliśmy się na wykorzystanie transferu danych poprzez sieć 3G i operatora. System Android po rozłączeniu sieci WiFi od razu aby zapewnić ciągłość synchronizacji przełącza się na tryb 3G.

Sprawdź czy dotyczy to Twojego telefonu

W momencie kiedy o tym zapomnimy i zaczniemy dalej korzystać z telefonu możemy szybko zużyć cały pakiet internetowy. Aby sprawdzić czy nasz smartfon nie jest narażony na ten problem należy wejść w ustawienia, następnie w menu “Ustawienia sieci zwykłej i bezprzewodowej". Potem kolejno “Ustawienia WiFi", klawisz menu, a z wyskakującej listy opcji wybieramy zaawansowane. Pojawi się rozwijana lista o nazwie “Zasady usypiania WiFi". Są dostępne tylko trzy możliwości: nigdy, nigdy gdy podłączony, po wyłączeniu ekranu i gorąco radzimy ustawić ten warunek na “nigdy" i przejąć kontrolę nad rozłączaniem sieci bezprzewodowej własnoręcznie.

Który smartfon usypia WiFi

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które ze smartfonów dostępnych na rynku mają ustawioną tą funkcję domyślnie. Zawsze konfigurując nowy testowy telefon wchodzimy do menu ustawień i szukamy tej opcji. Wedle naszych obserwacji modele firm HTC i Samsung mają zaznaczoną domyślnie opcję usypiania na “nigdy". Ale już Motorola Atrix i ZTE Skate, których recenzje przeczytacie niedługo, ustawione już miały na “usypianie". Zachęcamy gorąco każdego aby sprawdził dla pewności swój smartfon.

Widżet ustawień

Jeśli już ustawimy usypianie połączenia WiFi na “nigdy" warto zapoznać się z możliwościami samodzielnego kontrolowania połączenia internetowego. Dostępny w prawie każdym Androidzie widżet zasilania pozwala przełączać się między pięcioma różnymi funkcjami (w tym WiFi oraz Bluetooth), ale nie pozwala zarządzać z jego poziomu połączeniem 3G. Szukanie jej za każdym razem w opcjach mija się z celem.

Belka z przełącznikami ustawień w Androidzie. U góry systemowa, u dołu Widgetsoid

Belka z przełącznikami ustawień w Androidzie. U góry systemowa, u dołu Widgetsoid

Darmowy Widgetsoid lepszy od Extended Controls

Z pomocą przychodzi darmowa aplikacja Widgetsoid. Pozwala ona stworzyć własną belkę widżetu zasilania. Możemy ułożyć na niej dowolną ilość przełączników ustawień i zdefiniować jej kolorystykę. Raz utworzone widżety możemy zapisać i odtworzyć z pliku konfiguracyjnego z karty pamięci. Przełączników i różnych możliwości personalizascji jest kilkadziesiąt. Naszym zdaniem Widgetsoid jest wystarczający dla wszystkich użytkowników, nawet tych najbardziej wymagających pod względem kontroli nad urządzeniem. Nie ma potrzeby instalować dodatkowej i płatnej aplikacji Extended Controls.

Inne formy oszczędności

Ustawienie zasad usypiania WiFi na “nigdy" i zablokowanie automatycznego pobierania aktualizacji w Android Market to pierwszy krok do zachowania funduszy i megabajtów na karcie sim. Ale w celu dalszego szukania oszczędności warto zajrzeć do katalogu sklepu z aplikacjami Getjar. To alternatywa dla Android Market - często oferowane są tam legalnie bezpłatnie aplikacje, za które trzeba zapłacić w innych źródłach. W ramach dalszczego zbijania kosztów warto przyjrzeć się także aplikacji Call Direction, która sama sprawdzi operatora wybieranego przez nas numeru. A jeśli chcesz wyszukiwać aplikację prosto z komputera PC to z pewnością zainteresuje Cię AppGravity.


Zobacz również