Drukarka nie działa? To mogą być przyczyny

Drukarki mają to do siebie, że potrafią odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanej chwili. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie należy od razu zakładać, że czas na zakup nowego sprzętu. Może być to prosta awaria, której usunięcie zajmie moment, a potem drukarka może działać jeszcze przez długi czas. Oto najczęściej spotykane problemy wraz ze sposobami ich rozwiązania.

Drukarka nie drukuje - co robić?

Jeśli drukarka nie działa, może być kilka przyczyn. Zacznijmy od podstaw, czyli sprawdzenia, czy ma ona papier w podajniku, jej kartridż nie uległ wyczerpaniu lub czy po prostu ktoś nie odpiął jej od komputera/laptopa lub firmowej sieci. W przypadku gdy jest to drukarka sieciowa, można spróbować podłączyć ją kablem USB i zobaczyć, czy tak podpięta będzie działać.

W przypadku niektórych aplikacji może być to fakt, że mają one "wirtualne drukarki", które po instalacji programu są ustawiane jako domyślne dla wszystkich programów. Wejdź w Panel sterowania przejdź do sekcji z drukarkami i zobacz, która ustawiona jest jako domyślna. Jeśli wirtualna, zmień ją na wybraną, klikając na niej prawym przyciskiem myszki i wybierając taką opcję z menu kontekstowego.

Zmiana drukarki domyślnej w Panelu Sterowania

Zmiana drukarki domyślnej w Panelu Sterowania

Jeśli zmieniasz drukarkę przez Ustawienia, jest to nieco bardziej złożone. Najpierw wyłącz automatyczne ustawianie przez Windows drukarki domyślnej.

Wyłączania automatycznego ustawiania przez Windows drukarki domyślnej

Wyłączania automatycznego ustawiania przez Windows drukarki domyślnej

Kliknij lewym przyciskiem myszki na drukarce, którą chcesz ustawić jako domyślną i wejdź w opcję Zarządzanie.

Ustawianie drukarki domyślnej w Ustawieniach

Ustawianie drukarki domyślnej w Ustawieniach

Tutaj możesz wybrać ustawienie tej drukarki jako domyślnej. Jeśli jest już ustawiona i dalej nie drukuje, możesz użyć narzędzia do sprawdzania problemów - postępuj wg wskazówek. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wydrukować stronę testową.

Nie można drukować z telefonu lub tabletu

Jeśli chcesz wydrukować coś z urządzeń Apple, jak iPad, iPhone czy iPod Touch, drukarka nie tylko musi obsługiwać Wi-fi, ale również mieć wsparcie dla AirPrint. W przypadku starszych modeli drukarek może być to niemożliwe. Pełną listę wspieranych modeli znajdziesz na tej stronie. Przyda Ci się także dedykowana drukowaniu na urządzeniach Apple aplikacja Printer Pro.

Printer Pro - do drukowania dla posiadaczy iPodów i iPadów

Printer Pro - do drukowania dla posiadaczy iPodów i iPadów

W przypadku smartfonów i tabletów z systemem Android możesz drukować przy użyciu Google Cloud Print. Po instalacji na urządzeniu przenośnym otwórz przeglądarkę Chrome na swoim PC, wejdź w jej Ustawienia, wybierz opcję Pokaż ustawienia zaawansowane, a tam kliknij na Zarządzaj przy Google Cloud Print. Wybierz opcję dodania drukarki i wskaż na tą, której chcesz używać. Teraz będzie możliwe bezproblemowe drukowanie z urządzenia przenośnego z Androidem.

Zarządzanie Google Cloud Print

Zarządzanie Google Cloud Print

Dokumenty i zdjęcia nie drukują się poprawnie

Jeśli drukowany dokument "rozjeżdża się" na kartce i ma dziwne proporcje, przed drukowaniem musisz wejść w Ustawienia drukowania i tam wybrać opcje takie jak orientacja wydruku, dopasowanie do podanego rozmiaru strony, itp. Pozwoli Ci to na perfekcyjne dopasowanie dokumentu do używanego papieru.

Ustawianie właściwości wydruku

Ustawianie właściwości wydruku

W przypadku drukowania grafik i zdjęć, w Eksploratorze Windows kliknij prawym przyciskiem myszki na wybranym pliku. W menu kontekstowym wybierz opcję Drukuj. Pokazane zostanie okienko drukowania, gdzie możesz wybrać ustawienia podobnie jak w przypadku dokumentu - czyli wielkość papieru, dopasowanie, a także wymiary zdjęcia po wydrukowaniu, jego jakość, itp.

Systemowe opcje drukowania grafik i zdjęć

Systemowe opcje drukowania grafik i zdjęć

Słaba jakość wydruku

Jeśli jakość wydruku jest słaba, a kolory niezbyt wyraziste, wówczas należy sprawdzić ilość tuszu w kartridżach. Gdy tuszu nie brak, warto przeczyścić głowice drukujące. Opcja taka znajduje się w aplikacji sterującej drukarką, a wiele urządzeń ma tą funkcję również na interfejsie obudowy. Jeśli nie wiesz, gdzie się znajdują, sięgnij do instrukcji swojego modelu.


Zobacz również