Dzieciom wstęp wzbroniony - blokowanie stron internetowych


Konfiguracja serwera proxy w przeglądarce

Dzieciom wstęp wzbroniony - blokowanie stron internetowych

Rys.2 Konfiguracja Firefoksa: sztuszka z nieistniejącycm serwerem proxy.

Serwer proxy jest umiejscowiony pomiędzy daną siecią (np. domową) a Internetem. Jego zadaniem jest udostępnianie połączenia do Internetu komputerom w danej sieci, czyli cała komunikacja przechodzi przez serwer proxy. W naszym przypadku oszukamy przeglądarkę twierdząc, że używamy serwera proxy, aby połączyć się z Siecią. W tym celu wystarczy podać nieprawidłowy adres (zawierający zakazane znaki) jako adres serwera proxy, co spowoduje, że przeglądarka zostanie odcięta od Internetu. W następnym kroku należy utworzyć białą listę i nakazać przeglądarce, by dla witryn z tej listy nie używała serwera proxy. Pokażemy to na przykładzie Firefoksa (rys. 2).

W menu Narzędzia | Opcje... wybieramy kartę Zaawansowane, a w niej zakładkę Sieć. Klikamy przycisk Ustawienia. W okienku Ustawienia połączenia wybieramy opcję Ręczna konfiguracja serwerów proxy. W polu Serwer proxy HTTP wpisujemy $$, w polu Port - dowolny numer inny niż 0. Zaznaczamy opcję Użyj tego serwera proxy dla wszystkich protokołów. Tym sposobem całkowicie odcięliśmy Firefoxa od Internetu.

Teraz musimy odblokować zaakceptowane witryny. W tym celu w polu Nie używaj proxy dla wpisujemy wszystkie zaakceptowane domeny, oddzielając je przecinkami. Klikamy OK i gotowe.

Na koniec powinniśmy opróżnić pamięć podręczną przeglądarki, aby zapobiec wyświetleniu niepożądanych stron, które odwiedzaliśmy wcześniej (Narzędzia | Wyczyść historię przeglądania.

Dzieciom wstęp wzbroniony - blokowanie stron internetowych

Rys.4 Fiddler z listą serwerów pomocniczych maps.google.com. Zgodnie z tą listą, aby korzystać z tej witryny, należy odblokować dwie dodatkowe domeny: google.com oraz gstatic.com. Jeżeli nie ufamy firmie Google, możemy odblokować tylko poddomeny, czyli id.google.com, khm0.google.com, khm1.google.com

Po wpisaniu w Firefoksie adresu zablokowanej witryny dostaniemy komunikat: "Błąd wczytywania strony. Nie można odnaleźć serwera proxy."

Zaletą blokowania domen w przeglądarce jest możliwość wpisania całej listy dozwolonych domen za jednym razem, natomiast wadą - możliwość wyłączenia blokowania witryn w przeglądarce oraz konieczność konfigurowania wszystkich przeglądarek na wszystkich komputerach, do których dzieci mają dostęp.

Kontrola rodzicielska w Windows Vista i Windows 7

Jeżeli korzystamy z Windows Vista lub Windows 7, nie trzeba konfigurować przeglądarek, ponieważ systemy te mają bardzo przydatną opcję Kontrola rodzicielska. Pozwala ona na kontrolowanie konta waszych dzieci o ile mają one zwykłe konto (użytkownik standardowy). W zakres tej kontroli wchodzi m.in. blokowanie witryn internetowych.

Z przedstawionych tutaj rozwiązań to rozwiązanie jest najlepsze. Dziecko nie może wyłączyć lontroli rodzicielskiej, jeżeli nie zna hasła do kont rodziców (oczywiście rodzice muszą mieć konto administratorskie).

Problemy z białą listą

Dzieciom wstęp wzbroniony - blokowanie stron internetowych

Rys.3 "Produkt uboczny" blokowania domen: braki na stronach, tu: Google Maps bez grafiki.

Do pełni szczęścia pozostało jeszcze stworzenie listy dozwolonych domen. Jeśli zadowolimy się listami, o których była mowa wyżej, możemy natknąć się na problem jak na rys. 3.

Co się stało? Przecież odblokowaliśmy witrynę maps.google.com, gdzie więc jest mapa i inne elementy graficzne?

Otóż serwisy internetowe bardzo często przechowują swoją zawartość na różnych serwerach, dlatego aby obejrzeć daną witrynę, musimy też odblokować domeny jej serwerów pomocniczych. Bez obaw, nie musimy tego robić "na piechotę". Wystarczy zainstalować specjalne narzędzie, które to umożliwia: bezpłatną wtyczkę do Internet Explorera o nazwie Fiddler.