Dzieciom wstęp wzbroniony - blokowanie stron internetowych

W Internecie oprócz wielu dobrych i interesujących stron znajdują się i takie, których dzieci nie powinny oglądać. Co zatem mają zrobić rodzice lub opiekunowie? Mogą zablokować dostęp do wszystkich stron, a następnie odblokować dostęp tylko do wybranych. Pokazujemy jak to zrobić.


Proponowana metoda opiera się na białej liście (zawierającej dozwolone strony) w przeciwieństwie do często stosowanej czarnej listy (zawierającej strony niedozwolone, zablokowane). Istnieją trzy sposoby realizacji celu - mowa tu o sposobach dostępnych dla zwykłych użytkowników komputerów, niewymagających wiedzy informatycznej. Są to: filtrowanie ruchu sieciowego w ruterze, konfiguracja serwera proxy w przeglądarce oraz włączenie Kontroli rodzicielskiej w Windows Vista lub Windows 7.

Filtrowanie ruchu sieciowego w ruterze

Używanie rutera do łączenia się z Internetem pozwala na filtrowanie pakietów sieciowych, a co za tym idzie, blokowanie stron internetowych.

Zobacz również:

  • Aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida - którą warto wybrać?

Aby tego dokonać, należy zalogować się do rutera, przejść do odpowiednich opcji, uaktywnić blokowanie domen, a na koniec w odpowiednim polu wpisać domeny "dozwolone".

Dzieciom wstęp wzbroniony - blokowanie stron internetowych

Rys.1 Konfiguracja rutera DI-604: zablokowanie wszystkich domen i utworzenie białej listy domen, z którymi będzie można się łączyć.

Na przykład, w przypadku rutera D-Link DI-604, trzeba wybrać zakładkę Filter na karcie Advanced; następnie opcję Domain Blocking, a potem Deny users to access all domains except "Permitted Domains" (rys. 1). Teraz w polu Permitted Domains wpisujemy po kolei wszystkie zaakceptowane przez nas domeny internetowe. Po każdorazowym wpisie domeny należy kliknąć przycisk Apply.

Konfiguracja taka jak na rys. 1 spowoduje, że wszystkie komputery podłączone do rutera będą mogły wyświetlać wyłącznie strony internetowe znajdujące się na domenach google.com oraz plusjozef.pl. Czyli w przypadku domeny google.com dostępne będą wszystkie witryny internetowe o adresach kończących się na google.com, np. www.google.com/calendar/render, images.google.com, video.google.com itp.

Możliwe jest także odblokowanie tylko poddomeny. Na przykład, jeżeli chcemy umożliwić dostęp tylko do serwisu images.google.com a nadal blokować pozostałe witryny w domenie google.com, możemy to zrobić wpisując images.google.com zamiast google.com.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono pewniejsze niż konfiguracja przeglądarki internetowej, ponieważ aby wyłączyć filtrowanie trzeba znać hasło administratora rutera. Poza tym wystarczy tylko skonfigurować ruter, nie musimy konfigurować wszystkich komputerów w domu.

Wadą jest oczywiście pracochłonność - jeżeli ruter nie potrafi zaimportować całej listy zaakceptowanych domen (np. z pliku tekstowego), to adresy domen trzeba będzie wprowadzać pojedynczo i zatwierdzać każdy wpis, co oznacza reset rutera - mordęga.

Drugą wadą jest możliwość ominięcia tego zabezpieczenia poprzez bezpośrednie podłączenie danego komputera do Internetu z pominięciem rutera.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: