Dzień Dziecka - bezpieczeństwo to więcej niż prezenty

Międzynarodowy Dzień Dziecka (1 czerwca) to doskonała okazja, aby pomyśleć o bezpieczeństwie dzieci w Internecie. Prezentujemy 5 najważniejszych porad ekspertów.

Jest w pełni zrozumiałe, że rodzice boją się o swoje dzieci, kiedy same wychodzą na dłużej z domu lub wyjeżdżają na szkolną wycieczkę. Mama i tata wyjaśniają im możliwe zagrożenia, radzą i telefonują... Jednak nadal niezbyt często zasady te przekładają się na Internet. Dorosłym wydaje się, że skoro dziecko spędza czas w swoim pokoju, stukając w klawiaturę, nic złego nie może się wydarzyć.

Tak naprawdę Internet, który może być świetnym narzędziem, jest też poważnym zagrożeniem dla bezkrytycznych i ciekawych wszystkiego dzieci.

Zobacz również:

  • Jaki prezent na Dzień Dziecka? Sprawdzamy najciekawsze oferty w RTV Euro AGD
  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Sieci?

Specjaliści firmy ESET pomogli nam w wyborze 5 ważnych zasad, które pomogą rodzicowi w ochronie swoich pociech w Internecie.

1. Ustal reguły gry i dbaj o ich przestrzeganie

Wraz z dzieckiem możesz ustalić godziny w jaki może ono korzystać z komputera. Sprawdzaj też z jakich stron internetowych korzysta twoje dziecko. Dobry sposób to umieszczenie komputera w centralnym miejscu mieszkania i użycie jednego z programów do ochrony dziecka w Sieci. Niedawno opisywaliśmy bezpłatne narzędzie Norton Online Family, które pomaga w monitorowaniu poczynań dziecka w Internecie. Umożliwia też zablokowanie nieodpowiednich stron.

2. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie

Pamiętasz kampanię medialną ze słynnym: "Cześć, jestem Wojtek, też mam 12 lat?". Wyjaśnij dziecku, że nigdy nie ma pewności, z kim rozmawia w Sieci. Dlatego właśnie nie powinno podawać nikomu nazwiska, adresu, numeru telefonu, nazwy szkoły, klasy, nazwiska nauczyciela i innych informacji. Zdarzało się już, że nowy "przyjaciel" okazywał się pedofilem, porywaczem lub zwykłym złodziejem, który podczas wakacji ukradł z domu sprzęt hi-fi, o którym dziecko wspomniało w Sieci.

3. Ostrożnie w Naszej-Klasie

Mark Zuckerberg rozważa właśnie udostępnienie Facebooka dzieciom w wieku do 13 lat. Polskie dzieciaki i tak korzystają już z NK, gdzie podobny limit nie obowiązuje. Jeśli zgodzisz się na założenie konta przez twoją pociechę, pomóż jej w ustaleniu "zasad prywatności", tak aby umieszczane informacje były dostępne wyłącznie dla znajomych. Sprawdzaj kto znajduje się wsród przyjaciół dziecka w serwisie i zwróc mu uwagę na niebezpieczne linki. Nawet znajomi mogą (przypadkowo) wysyłać wirusy, więc klikać należy wyłącznie w sprawdzone adresy URL.

4. Plik w Internecie pozostaje tam na zawsze

Dzieci mają tak wiele pomysłów, że niektóre z nich muszą okazać się chybione ;-) Warto nauczyć dziecko, że w Internecie za każdy taki błąd trzeba będzie zapłacić. Nie wystarczy usunąć niewygodne zdjęcie z serwisu społecznościowego czy forum. Te materiały ktoś mógł już skopiować na dysk i przesłać innym użytkownikom. Trzeba powiedzieć o tym dziecku i nauczyć zasady, aby nie wklejać w Sieci zdjęć w stroju kąpielowym czy obrazków ośmieszających kolegę lub koleżankę.

5. Rozmowiaj z dzieckiem, a wszystko będzie OK

Poproś dziecko, aby opowiedziało lub pokazało ci jak korzysta z Sieci. Czy poznało ostatnio kogoś ciekawego? A może znalazło jakąś stronę internetową, która wzbudziła w nim obawy? Możesz pokazywać swoim dzieciom właściwe strony internetowe, których w Internecie jest naprawdę mnóstwo. Na początek choćby: Sieciaki, Gralandia i Interklasa.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: