Dzień Dziecka - bezpieczeństwo to więcej niż prezenty
-
- 01.06.2011, godz. 09:10
Międzynarodowy Dzień Dziecka (1 czerwca) to doskonała okazja, aby pomyśleć o bezpieczeństwie dzieci w Internecie. Prezentujemy 5 najważniejszych porad ekspertów.

Kampania medialna "Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugie stronie". Źródło: Dziecko w Sieci
Polecamy:
Zobacz też:
- Uwodził przez Internet: pierwszy proces o "grooming" na Podkarpaciu
- Wrocław: pedofil podawał się za kobietę, aby wzbudzić zaufanie
- Google uruchomiło serwis dla rodziców
- Nie ufaj nikomu w Sieci
- Dziennikarz aresztowany, bo pokazał błąd na Facebooku
Więcej informacji:
Do pobrania:

Tak naprawdę Internet, który może być świetnym narzędziem, jest też poważnym zagrożeniem dla bezkrytycznych i ciekawych wszystkiego dzieci.
Zobacz również:
- Jaki prezent na Dzień Dziecka? Sprawdzamy najciekawsze oferty w RTV Euro AGD
- Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Sieci?
Specjaliści firmy ESET pomogli nam w wyborze 5 ważnych zasad, które pomogą rodzicowi w ochronie swoich pociech w Internecie.
1. Ustal reguły gry i dbaj o ich przestrzeganie
Wraz z dzieckiem możesz ustalić godziny w jaki może ono korzystać z komputera. Sprawdzaj też z jakich stron internetowych korzysta twoje dziecko. Dobry sposób to umieszczenie komputera w centralnym miejscu mieszkania i użycie jednego z programów do ochrony dziecka w Sieci. Niedawno opisywaliśmy bezpłatne narzędzie Norton Online Family, które pomaga w monitorowaniu poczynań dziecka w Internecie. Umożliwia też zablokowanie nieodpowiednich stron.
2. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie
Pamiętasz kampanię medialną ze słynnym: "Cześć, jestem Wojtek, też mam 12 lat?". Wyjaśnij dziecku, że nigdy nie ma pewności, z kim rozmawia w Sieci. Dlatego właśnie nie powinno podawać nikomu nazwiska, adresu, numeru telefonu, nazwy szkoły, klasy, nazwiska nauczyciela i innych informacji. Zdarzało się już, że nowy "przyjaciel" okazywał się pedofilem, porywaczem lub zwykłym złodziejem, który podczas wakacji ukradł z domu sprzęt hi-fi, o którym dziecko wspomniało w Sieci.
3. Ostrożnie w Naszej-Klasie
Mark Zuckerberg rozważa właśnie udostępnienie Facebooka dzieciom w wieku do 13 lat. Polskie dzieciaki i tak korzystają już z NK, gdzie podobny limit nie obowiązuje. Jeśli zgodzisz się na założenie konta przez twoją pociechę, pomóż jej w ustaleniu "zasad prywatności", tak aby umieszczane informacje były dostępne wyłącznie dla znajomych. Sprawdzaj kto znajduje się wsród przyjaciół dziecka w serwisie i zwróc mu uwagę na niebezpieczne linki. Nawet znajomi mogą (przypadkowo) wysyłać wirusy, więc klikać należy wyłącznie w sprawdzone adresy URL.
4. Plik w Internecie pozostaje tam na zawsze
Dzieci mają tak wiele pomysłów, że niektóre z nich muszą okazać się chybione ;-) Warto nauczyć dziecko, że w Internecie za każdy taki błąd trzeba będzie zapłacić. Nie wystarczy usunąć niewygodne zdjęcie z serwisu społecznościowego czy forum. Te materiały ktoś mógł już skopiować na dysk i przesłać innym użytkownikom. Trzeba powiedzieć o tym dziecku i nauczyć zasady, aby nie wklejać w Sieci zdjęć w stroju kąpielowym czy obrazków ośmieszających kolegę lub koleżankę.
5. Rozmowiaj z dzieckiem, a wszystko będzie OK
Poproś dziecko, aby opowiedziało lub pokazało ci jak korzysta z Sieci. Czy poznało ostatnio kogoś ciekawego? A może znalazło jakąś stronę internetową, która wzbudziła w nim obawy? Możesz pokazywać swoim dzieciom właściwe strony internetowe, których w Internecie jest naprawdę mnóstwo. Na początek choćby: Sieciaki, Gralandia i Interklasa.