Efektywne wyszukiwanie w Google


Wyszukiwarka wideo

Efektywne wyszukiwanie w Google

Wyszukiwarka Google Video sprawnie odnajduje filmy w serwisie YouTube i na konkurencyjnych stronach.

Serwis Google Video był swego czasu konkurencją dla YouTube'a. Obecnie został przekształcony w wyszukiwarkę materiałów wideo obejmującą wiele stron internetowych, więc jeżeli nie znalazłeś jakiegoś filmu w archiwum YouTube'a, najpewniej odszukasz go w serwisie Google Video.

Formularz zaawansowanego wyszukiwania zawiera kilka specyficznych rubryk. Po pierwsze, możesz zawęzić zasięg poszukiwań wyłącznie do filmów w wybranym formacie: ASF, AVI, FLV, MP4, MOV, MP4, MPG lub WMV. Zakres można ponadto zredukować do filmów opublikowanych w określonym czasie (np. tylko z ostatniego miesiąca lub tygodnia), pochodzących z określonych stron WWW lub trwających nie dłużej, niż podany czas. Nietrudno zauważyć, że są to opcje odpowiadające zaawansowanym ustawieniom wyszukiwania w serwisie YouTube, choć Google sprawnie wyszukuje w ten sposób materiały pochodzące także z innych serwisów.

Pozostałe wyszukiwarki

Efektywne wyszukiwanie w Google

Serwis Google Książki pozwala na przeszukiwanie zawartości ponad 10 milionów zeskanowanych książek, ale nie każdą można przeczytać w pełnej wersji online.

Serwis Google Książki to jeden z najbardziej ambitnych projektów Google'a. Pracownicy firmy systematycznie skanują kolejne książki i czasopisma, które trafiają w postaci cyfrowej do Internetu. Obecnie liczba zeskanowanych tytułów przekroczyła 10 milionów. Możesz przeszukiwać ich zawartość, ale nie wszystkie przejrzysz online - zależy to od praw autorskich do danej publikacji. W szczególnych wypadkach kryterium wyszukiwania może być też numer ISBN lub ISSN.

W roli wyszukiwarki wykorzystasz także popularny serwis Mapy Google. Przyda się, gdy będziesz potrzebować informacji o firmach z twojej okolicy. Wystarczy na stronie serwisu wybrać opcję Pokaż opcje wyszukiwania | Firmy. Wyniki wyświetlone są w kolumnie po lewej stronie oraz na mapie. Klikając lokalizację firmy, sprawdzisz trasę dojazdu z wybranego miejsca lub znajdziesz podobne firmy w pobliżu.

Mało kto wie, że Google doskonale potrafi przeszukiwać treści blogów. Zaawansowana wyszukiwarka w serwisie Google Blogi pozwala na przeszukanie archiwum konkretnego blogu lub określenie przedziału czasowego dla daty publikacji.

Efektywne wyszukiwanie w Google

Serwis z mapami Google'a doskonale sprawdzi się także jako wyszukiwarka firm w twojej okolicy.

Zaawansowana wyszukiwarka wchodząca w skład serwisu Google Grupy dyskusyjne w dużej części powiela ustawienia wyszukiwarki treści stron WWW. Możesz wybrać język przeszukiwanych grup dyskusyjnych, a także określić autora oraz maksymalny "wiek" publikowanych wiadomości. Chcąc ograniczyć wyniki do zasobów Usenetu, należy przełączyć domyślny zakres poszukiwań oraz podać nazwę grupy dyskusyjnej do przeszukania. Jeżeli potrzebujesz konkretnej wiadomości, wystarczy podać jej identyfikator.

Serwis Google News prezentuje natomiast aktualności z największych portali informacyjnych. Oprócz opcji przeglądania informacji na bieżąco masz do dyspozycji doskonałą wyszukiwarkę zasobów archiwalnych. Zaawansowane ustawienia wyszukiwania umożliwiają wskazanie konkretnego źródła i zawężenie przeszukiwania do nagłówków wiadomości.

Google jako kalkulator

Wyszukiwarka Google udziela odpowiedzi na proste pytania. Za jej pomocą przeprowadzisz proste obliczenie matematyczne (np.: 5+2*2=?), przeliczysz jednostki miar (np.: 15 cm w calach) lub wartość walut według bieżących kursów (np.: 150 PLN w USD). Więcej przykładowych zapytań znajdziesz na naszych stronach.

Podejrzyj zanim wejdziesz

SearchPreview

Jeżeli szukasz konkretnej informacji i nie masz czasu wchodzić na każdą stronę z listy wyników wyszukiwania, zainstaluj dodatek SearchPreview (go.pcworld.pl/250f7) do Firefoksa. Po jego instalacji każda pozycja na liście wyników wyszukiwania zostanie wzbogacona o graficzną miniaturę ze zrzutem ekranu danej strony. Podobny efekt osiągniesz, używając opcji zaawansowanych (z górnego menu wybierz Pokaż opcje | Podglądy stron).

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym

RealTime

Na fali zainteresowania wyszukiwaniem w czasie rzeczywistym podobną usługę uruchomił także Google. Możesz sprawdzić jej działanie w serwisie Google Trends (www.google.com/trends). Gdy wpiszesz szukaną frazę w formularz u dołu strony (More Hot Topics) lub klikniesz jeden z popularnych tematów (Hot Topics), na tradycyjnej liście z wynikami wyszukiwania pojawi się stale aktualizowane pole z informacjami opublikowanym w ciągu ostatnich sekund (Latest results for...). Google pobiera najnowsze wiadomości z największych serwisów społecznościowych: Buzza, Twittera i Facebooka. Dodatkowo wyszukiwanie w czasie rzeczywistym obejmuje blogi i serwisy informacyjne.