Efektywne wyszukiwanie w Google

O tym, że wyszukiwanie z Google’em jest proste, wie każdy, kto chociaż raz odwiedził stronę google.pl. To jednak dopiero początek. Dowiedz się, jak używać zaawansowanych funkcji, aby zawsze znaleźć to, czego szukasz.


Google to obecnie nie jedna wyszukiwarka, a zbiór wielu specjalistycznych serwisów wyszukiwawczych. Mało kto potrafi zliczyć wszystkie, a jeszcze trudniej znaleźć przewodnik, który tłumaczyłby tajniki każdego z nich. Tymczasem umiejętne ich wykorzystanie potrafi dać doskonałe efekty. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Szukanie zaawansowane

Efektywne wyszukiwanie w Google

Jeżeli chcesz znaleźć zdjęcia o określonym kolorze, użyj zaawansowanych ustawień wyszukiwarki grafik.

Formularz wyszukiwania zaawansowanego na stronie www.google.pl (opcja Szukanie zaawansowane) pozwala na sformułowanie podobnych zapytań, jak przy stosowaniu operatorów logicznych (patrz ramka), tyle że jest łatwiejszy w użyciu. Użytkownik nie musi znać składni operatorów logicznych. Wystarczy, że wpisze pytania w odpowiednie rubryki.

Poza stronami WWW możesz także wyszukiwać określone rodzaje plików umieszczonych na serwerach. To się przydaje, gdy potrzebujesz instrukcji obsługi lub fragmentu książki. Obecnie obsługiwane formaty dokumentów to pliki Worda (DOC, RTF), Excela (XLS), PowerPointa (PPT), pliki postscriptowe (PS), dokumenty Autodesk (DWF) i GoogleEarth (KML, KMZ). Jeżeli ważna jest data publikacji treści, możesz wyeliminować z wyników materiały starsze niż opublikowane przez ostatni rok, miesiąc, tydzień lub nawet ograniczyć poszukiwania tylko do plików powstałych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Niekiedy można z góry założyć, że poszukiwana treść będzie osadzona w dokumencie w określonym miejscu: tytule, adresie, tekście lub odsyłaczu. Warto to uwzględnić, konstruując zapytanie. Można także podać konkretny adres i zlecić wyszukiwarce operowanie tylko w jego obrębie. Przydaje się to zwłaszcza do przeszukiwania zawartości określonych stron internetowych, które nie mają wyszukiwarki - np. www.chomikuj.pl. Możesz też postąpić na odwrót i wykluczyć z wyników konkretne adresy URL.

Formularz zaawansowanego wyszukiwania pozwala także ograniczać wyniki do materiałów opublikowanych na określonej licencji lub pozbawionych kontrowersyjnych treści. Chodzi o tzw. filtr rodzinny, który stara się wyeliminować z wyników materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym. Takie filtry zazwyczaj nie są w pełni skuteczne, ale eliminują najbardziej drastyczne treści.

Wyszukiwarka grafik

Google doskonale radzi sobie również z wyszukiwaniem grafik. Służy do tego serwis images.google.pl. Nie potrafi jeszcze w pełni rozpoznawać treści zdjęć i rysunków, ale trafnie wskaże pliki, którym towarzyszy poprawny opis. Korzystając z wyszukiwania zaawansowanego możesz określić w przybliżeniu, czego szukasz. Jedną z dostępnych opcji jest wyszukiwanie zdjęć twarzy. Ponadto każdy plik graficzny da się określić trzema parametrami: format (JPG, GIF, PNG lub BMP), waga i rozmiar (w pionie i poziomie). Zachęcamy także do eksperymentowania z wyszukiwaniem grafik mających określone proporcje lub o dominującym kolorze, ewentualnie w postaci czarno-białych obrazów.

Tak jak w wypadku tekstu, możesz ograniczyć zakres poszukiwań do określonej domeny, licencji lub odfiltrować grafiki zawierające treści dla dorosłych.

Eksperymenty w Laboratorium Google

Aardvark

Image Swirl

Google Squared

Google news timeline

Nie wszystkie dodatki do Google'a trafiają od razu do ostatecznej wersji wyszukiwarki. Są jednak dostępne w serwisie Google Labs . Poniżej wymieniamy najciekawsze z nich.

Aardvark

Adres: www.vark.com

Jeden z najświeższych zakupów Google'a. Serwis Aardvark ułatwia zadawanie pytań ekspertom. Po wpisaniu pytania automatycznie typuje, którzy użytkownicy mogą najszybciej udzielić odpowiedzi.

Image Swirl

Adres: image-swirl.googlelabs.com

Ułatwia wyszukiwanie plików graficznych. Grupuje podobne grafiki, tworząc sieć wizualnych łączącej połączeń między nimi.

Google Squared

Adres: www.google.com/squared

Wyświetla informacje na wyszukiwany temat w postaci zestawień (np. zestawienia o mostach w Nowym Jorku zawiera podstawowe dane, adresy i zdjęcia). Możesz dodawać własne opcje i zapisywać wyniki wyszukiwania do pliku.

Google news timeline

Adres: newstimeline.googlelabs.com

Serwis umożliwiający śledzenie na osi czasu wiadomości publikowanych w światowych mediach. Obecnie wyszukuje tylko informacje w języku angielskim.