Facebook - jak chronić swoją prywatność

Facebook nie musi stać w ze sferą prywatną internautów. Musisz jednak w porę przywołać serwis społecznościowy do porządku. W poniższym materiale wyjaśniamy, jak skonfigurować swój profil, aby nie popaść w tarapaty.


Niewiele przedsiębiorstw stoi tak długo pod pręgierzem jak Facebook. Nie mija prawie ani jeden tydzień, w którym nie byłoby mowy o lukach w zabezpieczeniach, węszeniu i nowych funkcjach służących do gromadzenia poufnych danych. I rzeczywiście - Facebook jest postrzegany przez wielu użytkowników jako jeden z najmniej przejrzystych i najtrudniejszych w obsłudze serwisów internetowych w kwestii konfigurowania zabezpieczeń i ochrony prywatności. W poniższym poradniku przeczytasz, jak zmienić domyślne ustawienia konta w Facebooku, aby uniemożliwić szpiegowanie i węszenie w twoich osobistych danych. Dowiesz się, jak przekazywać informacje tylko tym internautom, którzy są upoważnieni do ich posiadania.

Facebook chętnie zbiera dane i robi to na dużą skalę. Choć zabrzmi to paradoksalnie, gromadzenie informacji zaczyna się już przy rejestrowaniu się nowego użytkownika. Każdy członek serwisu może zlecić mu (w trakcie rejestrowania lub później) przejrzenie swojej książki adresowej programu pocztowego w poszukiwaniu znajomych, którzy mają konto w tym portalu społecznościowym. Osoby, które uda się w ten sposób odnaleźć, są proponowani jako ewentualni przyjaciele. Facebook zachowuje sobie te informacje na później, więc zna relacje, w których tylko jedna ze stron jest członkiem serwisu.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?
Nieuchronne zbieranie danych

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się sferą prywatną, powinieneś trzymać się z dala od Facebooka i innych serwisów społecznościowych. Każdy członek tego typu portali musi mieć świadomość, że rejestrując się w nich i oddziałując z innymi użytkownikami, nieustannie dostarcza danych o sobie operatorom tychże serwisów.

Jeśli zarejestrujesz się, podając adres e-mailowy, który trafił do bazy Facebooka z książki adresowej innego członka serwisu, zetkniesz się z pasją kolekcjonerską portalu. Zaproponuje ci z miejsca cały szereg kontaktów - wszystkich członków, którzy mają twój adres w swojej książce adresowej, a więc co do których nie ma wątpliwości, że kontaktowali się z tobą.

Jednak ten, kto powierzył swoje księgi adresowe Facebookowi podczas rejestrowania się w serwisie, może anulować tę czynność. Zaloguj się w tym celu na koncie Facebooka, po czym przywołaj ten adres i usuń kliknięciem przycisku zdeponowane tam informacje.

Facebook - jak chronić swoją prywatność

Facebook przeczesze twoje książki adresowe i listy kontaktów w komunikatorach internetowych w poszukiwaniu adresów internetowych. Znalezione osoby zaproponuje jako nowych znajomych.

Ukrywanie się przed Google i spółką

Coraz częściej nowi użytkownicy nie używają swojego prawdziwego imienia i nazwiska do zarejestrowania się, lecz modyfikują w jakiś sposób rzeczywiste personalia. Na przykład podają dwa imiona lub swoje imię i przezwisko. W ten sposób utrudniają wyszukiwarkom internetowym szybkie odnalezienie ich profilu. Tymczasem dobrzy znajomi i tak rozpoznają ich, mając do dyspozycji przerobione nieco dane osobowe i fotografię. Niemniej jednak należy wiedzieć, że operator Facebooka nie toleruje używania nieprawdziwych danych podczas rejestrowania się - nawet zabrania tego w warunkach korzystania ze swojego serwisu. Jednak aby mógł zastosować jakiekolwiek sankcje, musiałby zauważyć ten trik, co jest mało prawdopodobne, gdy użyjesz wiarygodnych danych jako swoje drugie imię lub nazwisko.

Ustawienia grup

Podział kontaktów zgromadzonych w Facebooku na grupy nadaje się również do kompleksowego definiowania ustawień prywatności. Wybierz polecenie Niestandardowe i wskaż grupę lub grupy, których ma dotyczyć nowe ustawienie.

Facebook utrzymuje, że zawartość portalu społecznościowego nie pojawia się w rezultatach wyszukiwania Google’a. Tymczasem dotyczy to tylko treści przeznaczonych dla twoich znajomych. Według ustawień domyślnych strona startowa każdego członka jest dostępna publicznie. Również większość grup i fanpage’ów umieszczonych w Facebooku można odnaleźć za pomocą Google’a. Zatem nawet osoby spoza danej grupy mogą poznać twoje komentarze i dowiedzieć się, co pisałeś.

Kontrola profilu

Od czasu do czasu warto sprawdzić, jak twój profil wygląda dla obcej osoby odwiedzającej twoje konto. Przeskocz w tym celu do swojego profilu, klikając swoje imię i nazwisko na górnym pasku strony, po czym kliknij przycisk Wyświetl jako w prawym górnym narożniku. Teraz zobaczysz widok swojego profilu i zgromadzone w nim informacje, jaki prezentuje się odwiedzającym, którzy nie są członkami Facebooka. Ponadto możesz nawet wpisać nazwę użytkownika Facebooka, aby sprawdzić, jakie informacje o tobie widzi dana osoba.

Właściwe filtrowanie - co dla wszystkich, a co dla bliskich przyjaciół

W ustawieniach prywatności ustalisz, co mogą dowiedzieć się o tobie osoby odwiedzające twój profil. Po zalogowaniu się w serwisie kliknij w tym niewielki trójkąt obok polecenia Strona główna w prawym górnym narożniku okna i wskaż polecenie Ustawienia prywatności. Następnie kliknij polecenie edycji profilu. Alternatywnie wystarczy przeskoczyć do swojego profilu, a następnie kliknąć pole Edytuj profil w prawym górnym narożniku.

Przy każdym z rodzajów treści, który można podać do publicznej wiadomości, są do wyboru cztery opcje - Tylko ja, Znajomi, Znajomi znajomych, Wszyscy. Wystarczy kliknąć ikonę wyboru odbiorców . Domyślnie zaznaczona jest Publiczne - odzwierciedlająca amerykański, prostoduszny sposób bycia. Na mocy tego ustawienia każdy członek Facebooka ma wgląd m.in. w szczegóły twojej biografii, w informacje o twoich relacjach rodzinnych i w ewentualne fotografie, na których zostałeś zaznaczony. Zdecydowanie radzimy zamienić tę opcję na Znajomi znajomych. Zapewnia ona dobry kompromis pomiędzy dyskrecją a dostępnością twojego profilu dla poszukujących cię osób. Twoje szczegółowe dane stoją wówczas otworem dla twoich znajomych i członków Facebooka znajdujących się na ich listach kontaktów. W ten sposób mogą stwierdzić, czy jesteś poszukiwaną przez nich osobą, ty zaś wystarczająco zabezpieczyłeś swoją sferę prywatną przed wścibskimi. Internauci, którzy jeszcze powściągliwiej udostępniają swoje dane osobowe, mogą wskazać opcję Znajomi. W tym wypadku tylko członkowie wpisani na twoją listę kontaktów będą mieli dostęp do informacji, które powierzasz Facebookowi. Przy każdym parametrze widnieje ponadto opcja Ustawienia niestandardowe, która pozwala bardziej szczegółowo ustawiać, co ma być widoczne dla poszczególnych grup odwiedzających twój profil.

Facebook - jak chronić swoją prywatność

Domyślnie tak poufne informacje, jak powiązania rodzinne, są publikowane publicznie – a więc nawet dla osób, które nie są członkami sieci Facebook. Warto to zmienić.

Zasadniczo nasuwa się pytanie, jakiego rodzaju informacje warto zamieszczać w portalach społecznościowych takich jak Facebook. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych jest powszechnie przyjęte publiczne przyznawanie się do przynależności religijnej i poglądów politycznych, w Polsce i większości pozostałych państw europejskich informacje tego rodzaju zdradza się raczej tylko w kręgu znajomych. Tymczasem rzeczą gustu jest podawanie swojego miejsca zamieszkania, wykształcenia, zainteresowań i swoich hobby. Warto jednak zrezygnować z publicznego podawania swoich zainteresowań, jeśli w ten sposób miałbyś ujawnić się przed wszystkimi jako entuzjasta sportów ekstremalnych lub wyznawca radykalnych bądź kontrowersyjnych poglądów takich jak chociażby popieranie zalegalizowania substancji odurzających lub tzw. lekkich narkotyków. Pamiętaj koniecznie, że twój publiczny profil mogą odwiedzać partnerzy biznesowi, potencjalni pracodawcy i nowo poznana osoba, z którą wiążesz nadzieje na przyszłość.

Facebook - jak chronić swoją prywatność

Tu ustawisz m.in. komu wolno cię znaleźć na Facebooku.

Dobre powiązania - ale w żadnym razie nie z każdym

Równie istotne są ustawienia w rubryce Jak nawiązujesz połączenia. Znajdziesz tu kilka ogólnych ustawień, takich jak np. komu wolno cię znaleźć w Facebooku, komu wolno pisać do ciebie wiadomości i komu wolno podglądać listę twoich kontaktów. Takie informacje jak np. wykształcenie, zawód, miasto rodzinne, zainteresowania i preferencje zaleca się udostępniać tylko znajomym i ew. znajomym znajomych. Zależnie od okoliczności nawet tak ograniczone grono osób może liczyć kilka tysięcy osób.

Ochrona nieletnich

Dolna granica wieku wyznaczona dla nowych członków przez operatora serwisu Facebook wynosi zasadniczo 13 lat. Tymczasem w wielu rodzinach już znacznie młodsi chcą mieć swoje własne konto. Znacznie większe znaczenie od oficjalnej daty urodzenia ma uwrażliwienie swoich pociech na przywiązywanie ogromnej wagi do ochrony sfery prywatnej i wyjaśnienie istoty portali społecznościowych. Zaleca się więc, aby rodzice zasięgnęli obszernych informacji na temat serwisów internetowych tego rodzaju i w razie wątpliwości przejrzeli razem ze swoim potomstwem publikowane przez nich treści i ustawienia konta. Ogólnie rzecz biorąc, obowiązuje zasada, że w razie niepewności należy stosować profil Tylko znajomi we wspomnianych powyżej ustawieniach.

W wypadku nieletnich rozsądnym rozwiązaniem okazuje się wybranie opcji Znajomi we wszystkich ustawieniach figurujących w rubryce Jak nawiązujesz połączenia. Wprowadzając takie ograniczenie, zagwarantujesz, że twoje pociechy nie będą zagadywane przez nieznajomych, lecz chcąc nawiązać kontakt, będą musiały same przejąć inicjatywę.

A jeśli nie chcesz mieć nic do czynienia z określonymi ludźmi - np. byłym partnerem życiowym, osobami narzucającymi ci się lub prześladującymi cię - umieść ich po prostu na liście wykluczeń. Znajdziesz je w rubryce Zablokowane osoby i aplikacje na głównej stronie ustawień prywatności.

Wedle ustawień domyślnych Facebooka każdy członek serwisu społecznościowego ma swoją publiczną stronę, którą można znaleźć za pomocą wyszukiwarek. Klikając pole Wyświetl jako na stronie edytowania profilu, możesz sprawdzić, jakie informacje podajesz obecnie do publicznej wiadomości. Jeśli nie chcesz być odnajdywania za pomocą serwisów Google, Bing i podobnych, przywołaj główną stronę ustawień prywatności, klikając ikonę trójkąta i polecenie Ustawienia prywatności. Następnie kliknij polecenie Edytuj ustawienia w rubryce Aplikacje i witryny, po czym przycisk o tej samej nazwie w rubryce Wyszukiwanie publiczne. Usuń zaznaczenie pola wyboru Włącz wyszukiwanie publiczne.

Facebook - jak chronić swoją prywatność

Klikając odnośnik Usuń, wyłączysz określone usługi Facebooka.

Jednakże dopiero po upływie kilku dni lub tygodni znikniesz z list rezultatów wyszukiwania. Z dłuższymi okresami oczekiwania musisz pogodzić się przede wszystkim w wypadku mniej popularnych wyszukiwarek, bo rzadziej aktualizują swoje bazy danych.

Po kliknięciu pola Powrót do aplikacji możesz ponadto ustawić, że nie chcesz (już więcej) korzystać z określonych usług Facebooka - np. z gry Farmville. Wówczas przestaną zasypywać cię irytujące zaproszenia. W tym celu wystarczy kliknąć odnośnik Usuń.

Zabawa w chowanego

Otwierając to menu, dostaniesz się do okna konfiguracyjnego, w którym są zgromadzone twoje ustawienia prywatności.

Mało który z wielkich portali internetowych kamufluje niektóre funkcje tak zręcznie jak Facebook. Operatorzy tego serwisu regularnie przenoszą funkcje w inne zakamarki lub umożliwiają włączenie określonych ustawień (np. szczególnie rygorystyczne ustawienie Tylko ja) tylko po wybraniu konfiguracji indywidualnej. Jeżeli nie uda ci się odnaleźć poleceń wymienionych w tym artykule, spróbuj ustalić ich bieżącą lokalizację poprzez system pomocy (ikona trójkąta i polecenie Pomoc).

Indywidualne ustawienia wiadomości

Jeszcze kilka miesięcy temu członkowie Facebooka mogli tylko ogólnie ustawiać, jakie obszary ich profilu są widoczne dla znajomych, jakie dla pozostałych członków serwisu społecznościowego, a jakie dla internautów z zewnątrz poprzez wyszukiwarkę. Obecnie jest możliwość dokonywania bardziej precyzyjnych ustawień. I powinieneś z niej skorzystać, szczególnie wtedy, gdy z biegiem czasu twoja lista kontaktów rozrosła się do pokaźnych rozmiarów i stała się bardziej różnorodna. To, co chcesz pokazać lub powiedzieć dobrym przyjaciołom i krewnym, niekoniecznie musi być przeznaczone do wiadomości dla dalszych znajomych czy kolegów z pracy lub szkoły/uczelni. Chcąc określić szczegółowo, co komu wolno, kliknij polecenie Strona główna w prawym górnym narożniku. Wskaż kursorem myszy wpis LISTY, który znajduje się w panelu nawigacyjnym w lewej części okna. Teraz z prawej strony pojawi się odnośnik Więcej - kliknij go. Utwórz tu dowolną liczbę grup, np. Koledzy z pracy, Drużyna piłkarska lub Sąsiedzi. Następnie posortuj swoje kontakty, przydzielając do właściwych grup. Zauważ, że jedna osoba może przynależeć do więcej niż jednej grupy.

Te ustawienia wejdą do akcji, gdy będziesz publikować takie elementy jak komunikaty, zdjęcia lub filmy. Przed wysłaniem wiadomości kliknij ikonę z kluczem, po czym wskaż opcję Ustawienie niestandardowe. Wpisz nazwę grupy, której członkowie mają otrzymać wiadomość. Alternatywnie możesz wskazać pojedyncze osoby.

Ponadto można udostępniać całe albumy określonym grupom lub blokować je. Wybierz w tym celu żądany album i kliknij Edytuj informacje o albumie w lewym dolnym narożniku okna. Również w tym wypadku wskaż opcję Ustawienie niestandardowe i podaj grupy lub osoby, którym chcesz umożliwić dostęp do albumu z fotkami.

Przycisk Lubię to!

Popularnym przyciskiem Lubię to!, który pojawia się na coraz większej liczbie stron internetowych, Facebook stworzył doskonałe narzędzie do gromadzenia danych i zakładania obszernych profilów zawierających preferencje. Choć jest wyświetlony w zupełnie innym zakątku internetu, komunikuje się bezpośrednio z portalem społecznościowym.

Ale co się dzieje, gdy członek Facebooka klika ten przycisk? Przeglądarka internetowa przekazuje portalowi społecznościowemu adres witryny, w której znajduje się dany użytkownik, powiązując go z identyfikatorem sesji. Wprawdzie jest wiele serwisów, które trudnią się zliczaniem kliknięć internautów, jednak Facebook dysponuje nie tylko numerem identyfikacyjnym, lecz ponadto obszerną bazą informacji o użytkowniku i jego całym gronie znajomych.

Nie wiadomo, czy i w jakim stopniu przedsiębiorstwo wykorzystuje zdobyte w ten sposób dane, aby zakładać profile zainteresowań swoich członków i sprzedawać je. W każdym razie nie przeczy temu regulamin i warunki korzystania z serwisu. Przypuszczalnie to tylko kwestia czasu, nim Facebook będzie w stanie dostarczyć obszerniejsze profile preferencji swoich użytkowników niż każde inne przedsiębiorstwo. Dlatego lepiej nie używać przycisku Lubię to!. Zamiast tego przekazuj odnośniki do witryn internetowych swoim znajomym za pomocą przycisku Podziel się.

Facebook w podróży

W internetowych sklepach z aplikacjami są obecnie dostępne specjalne programy do wszystkich systemów operacyjnych działających w smartfonach. Jednak nawet bez takiego pomocnika możesz szybko i bezpiecznie korzystać z Facebooka w komórce za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Przywołaj w tym celu adres http://m.facebook.com.

Fotografie, filmy i miejscowości - co zdradzą o tobie inni

Będąc członkiem Facebooka, wcale nie zawsze masz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z twoim profilem i informacjami o tobie. Na przykład inni użytkownicy portalu społecznościowego mogą zaznaczyć cię na jednym ze zdjęć lub filmów, powiązując z nim twój profil. Szczególnie nieprzyjemne okazuje się to w wypadku starszych fotografii, z którymi wolałbyś nie być kojarzony, bo np. ukazują cię w niezbyt korzystnym świetle.

Facebook - jak chronić swoją prywatność

Zaznacz te pola wyboru, aby być informowanym, że ktoś zaznaczył cię w publikowanych przez siebie treściach.

Przedtem można było zapobiec takim praktykom, zakazując w ustawieniach powiązwania swojego profilu z takimi treściami jak filmy czy fotografie. Obecnie pozostaje tylko jedna możliwość - ręczne usuwanie takich powiązań. Abyś został natychmiast poinformowany, że zostałeś zaznaczony w treściach innego użytkownika, powinieneś włączyć powiadamianie drogą poczty elektronicznej. W tym celu kliknij kolejno ikonę trójkąta i Ustawienia konta | Powiadomienia. Rozwiń gałąź Zdjęcia. Upewnij się, że są zaznaczone pola wyboru oznaczy Cię na zdjęciu i oznaczy jedno z twoich zdjęć. Potwierdź przyciskiem Zapisz zmiany. To samo dotyczy tych wpisów w rubryce Film.

Facebook - jak chronić swoją prywatność

Zaznacz tę opcję, aby nie zdradzano twojej bieżącej lokalizacji.

Równie problematyczna z punktu widzenia ochrony prywatności jest usługa Miejsca (Facebook Places). Na ich życzenie Facebook pokazuje twoim znajomym, gdzie znajdujesz się w danej chwili. Odpowiednie aplikacje do smartfonów umożliwiają automatyczne śledzenie użytkowników, co rzuca jeszcze gorsze światło na wspomnianą usługę.

Jednak nawet ten, kto nie używa usługi Miejsca, może w niezamierzony sposób zdradzać swoją bieżącą lokalizację. Stanie się tak, gdy twoi znajomi stosujący tę usługę zgłoszą do niej także ciebie. Choć pomyślana jako uproszczenie, wcale nie musi podobać się wszystkim internautom. Jeżeli budzi także twoje wątpliwości, po prostu ją wyłącz. Aby to zrobić, kliknij ikonę trójkąta i polecenia Ustawienia prywatności. Następnie kliknij odnośnik Edytuj ustawienia w rubryce Jak działają znaczniki. Kliknij odnośnik Włącz w wierszu Znajomi mogą meldować Cię w miejscach. Otwórz pole listy w górnej części okna i wybierz opcję Wyłączone. Potwierdź przyciskiem OK.

Jeszcze do niedawna Facebook oferował w ustawieniach prywatności opcję uniemożliwiającą innym podglądanie zdjęć i filmów, na których zostałeś zaznaczony. Obecnie nie jest już dostępna. Możesz tylko zablokować osobę, która oznacza cię na fotkach.

Prezentując publicznie filmy i zdjęcia, koniecznie pamiętaj o przestrzeganiu praw autorskich. Szczególnie w wypadku, gdy materiały te są widoczne dla niezarejestrowanych internautów, wolno ci publikować tylko fotki i filmy, do których masz prawa autorskie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: